Vítám vás u dalšího dílu Praktického okénka. Dnes se zaměříme na technickou analýzu hlavních měnových párů EUR/USD a CAD/USD. Tato analýza bude mít za cíl v trhu určit zajímavé technické úrovně, na kterých by v budoucnu mohl trh reagovat minimálně korekční aktivitou. Rovněž si i řekneme více informací o tom, jak číst vývoj oblasti férové hodnoty v čase. Pojďme na to.
EUR/USD – H4
Když se podívám na cenový graf, tak si vždy představím tekoucí řeku, přičemž jednotlivé supporty a rezistence jsou kameny, do kterých bude řeka narážet. Některé kameny jsou větší, jiné zase naopak menší, avšak mě zajímají pouze takové kameny, který by mohly svojí silou třeba i zvrátit tok této pomyslné řeky.
K určení síly jednotlivých supportů následně používám volume profile, díky kterému jsem schopen rozlišovat validitu jednotlivých supportů. Cenová úroveň s největším volume bude mít největší validitu, zatímco ostatní drobné distribuční výběžky budou pouhé oblázky, které nebudou mít zásadní vliv na cenový vývoj.
Právě z tohoto myšlenkového procesu vznikl vyznačený support, který je tvořen silnou volume, jež v trhu funguje jako bariéra. Navíc je tento support podpořený konfluencí v podobě 50 % Fibonacciho retracementu, čímž se zvyšuje jeho validita v případě možného korekčního pohybu.
USD/CAD – H4
Na tomto měnovém páru můžeme za onu pomyslnou bariéru v trhu považovat klesající trendovou čáru. Vzhledem k tomu, že vývoj oblasti hodnoty na volume profilu naznačuje zvyšování férové ceny, tak je dosti pravděpodobné, že trh bude mít tendenci prorazit trendovou čáru a jít testovat na vyšší hodnoty. Pokud by se tak opravdu stalo, měl by trh zajímavý prostor pro tvorbu zisku.
K úvaze o možném průrazu trendové čáry mě rovněž vede i směrový vývoj jednotlivých distribucí na volume profilu (světle modré výběžky). V případě down trendu trh vytvářel nižší distribuce, zatímco po vytvoření swingového dna a vzniku dalšího volume profilu, můžeme pozorovat opětovný růst. Každá distribuce poté značí krátkodobou oblast rovnováhy mezi kupci a prodejci, respektive krátkodobou férovou cenu za podkladové aktivum.
Jelikož trh vytvářel na vyšších hodnotách nové distribuční profily, tak lze říci, že se nachází v up trendu a odtud vychází i myšlenka možného průrazu trendové čáry. Trh ovšem musí tuto myšlenku potvrdit ideálně průrazem TL s tím, že následně vznikne nový distribuční profil (konsolidace) na vyšších hodnotách. Uvidíme, zda bude tato myšlenka skutečně realizována.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz