Podstata komodit: Průzkum hlavních trhů a jejich specifik
Komodity můžeme vnímat jako základní pilíře globálního obchodování. Od samotných základů průmyslu až po zemědělské produkty, které krmí svět, představují komodity hmatatelná aktiva, která nám, jakožto obchodníkům, otevírají dveře k rozmanitým příležitostem.
Tyto zdroje nejenže pohánějí ekonomiku, ale poskytují i zajímavé příležitosti pro investory a tradery, kteří se snaží rozšířit svá portfolia a zabezpečit své investice proti inflaci nebo tržním volatilitám. Čím jsou ale komodity tak zvláštní a jaká je jejich charakteristika?
Různé typy komoditních trhů
Energetické komodity
Energetický sektor, kterému dominuje ropa a zemní plyn, je základním stavebním prvkem světové ekonomiky. Jeho ceny ovlivňují vše od nákladů na výrobu až po ceny u čerpacích stanic.
Geopolitické události, jako jsou konflikty v ropných regionech nebo rozhodnutí OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) o výrobních kvótách, mohou způsobit významné výkyvy cen. Přebytek nebo nedostatek zásob také hraje klíčovou roli ve formování cenových trendů na těchto trzích, což můžeme pozorovat v rámci historického vývoje.
Pro příklad se můžeme níže podívat na měsíční graf ropy (CL), na které můžeme interpretovat následující události:
1) Období kolem roku 2014-2015: Zde vidíme výrazný propad ceny ropy, což bylo způsobeno převisem nabídky na trhu, částečně v důsledku amerického břidlicového boomu, který vedl k větší produkci ropy v USA. Tento pokles byl také umocněn OPECem, který se rozhodl neomezit produkci s cílem udržet svůj tržní podíl.
2) Začátek roku 2016: Zde lze vidět, že došlo k zotavení cen, což může souviset s dohodami o snížení produkce, které byly dosaženy mezi OPECem a dalšími producenty ropy.
3) Rok 2020, první čtvrtina: Období pandemie COVID-19 vedlo k bezprecedentnímu poklesu poptávky po ropě v důsledku celosvětových lockdownů a omezení cestování, což vyústilo v dubnu 2020 v krátkodobý propad ceny americké ropy WTI do záporných hodnot. To bylo způsobeno přeplněním skladovacích kapacit a obavami o další uskladnění.
4) Od konce roku 2020 do roku 2021: Jak ekonomiky začaly postupně otevírat, cenové grafy ukazují vzestupný trend, což je důkazem oživení poptávky a normalizace trhu.
Kovy
Zlato a stříbro jsou tradičně považovány za "bezpečné přístavy" v dobách ekonomické nejistoty. Tyto drahé kovy slouží jako ochrana proti inflaci a měnovému oslabení.
Průmyslové kovy jako měď a železo jsou zase ukazateli průmyslové aktivity a růstu, jejichž poptávka je úzce spojena s rozvojem infrastruktury a rozvojem technologií.
Níže si opět můžeme rozebrat pro příklad trh se zlatem:
1) Růst v letech 2018-2019: Zde můžeme vidět pozitivní trend s nárůstem ceny zlata. Tento vzestup může být částečně přisuzován globální ekonomické nejistotě a hledání bezpečných investic v době zvýšené volatility akciových trhů.
2) Vrchol v polovině roku 2020: V této době zlato dosáhlo výrazných maxim, což bylo do značné míry způsobeno obavami z dopadů pandemie COVID-19 a snižováním úrokových sazeb centrálními bankami po celém světě, což vedlo k poklesu návratnosti dluhopisů a zvýšené atraktivitě zlata jako investice.
3) Korekce po vrcholu v roce 2020: Po dosažení maxima v roce 2020 následovala korekce, kdy cena zlata klesla. Toto období korekce může odrážet částečné zklidnění trhů a zlepšení ekonomického výhledu, což snížilo poptávku po zlatě jako po bezpečném aktivu.
4) Znovuobnovený růst od konce roku 2022: Cena zlata znovu začíná růst, což by mohlo naznačovat obnovenou nejistotu na trzích nebo očekávání inflace, což tradičně podporuje cenu zlata.
Zemědělské produkty
Zemědělské komodity, včetně pšenice, kukuřice a sóji, jsou nezbytné pro globální potravinové zásobování.
Jejich ceny jsou ovlivněny řadou faktorů, včetně počasí, sezónních trendů a zemědělských politik, což představuje značnou volatilitu a příležitosti pro obchodování.
Měkké komodity
Měkké komodity jako káva, cukr a kakao představují další zajímavý segment. Tyto trhy jsou známé svou volatilitou, která je často způsobena sezónními vlivy, politickými nejistotami a změnami v poptávce.
Specifika jako skladování a čerstvost těchto produktů přináší unikátní výzvy pro tradery a investory.
Faktory ovlivňující ceny komodit
Globální ekonomické trendy
Ekonomika je neustálý tanec mezi nabídkou a poptávkou, kde každý pohyb má svůj příběh. Globální ekonomické trendy, jako je růst HDP v klíčových ekonomikách, mohou vést ke zvýšené poptávce po komoditách, což následně tlačí ceny vzhůru.
Na druhé straně, ekonomické recese způsobují pokles průmyslové produkce a spotřeby, což může vést ke snížení cen komodit.
Stříbro (XAG/USD): Můžeme se podívat na období kolem roku 2020, kdy světové ekonomiky čelily pandemii COVID-19. Stříbro během této doby zaznamenalo značný nárůst ceny, což se odráží v rostoucím trendu na grafu. Tento vzestup může být připsán zvýšenému zájmu o bezpečné investice a stimulačním opatřením vlád, které zvýšily likviditu v ekonomice.
Politické události
Komoditní trhy jsou extrémně citlivé na politické události, od obchodních válek přes sankce až po geopolitické konflikty.
Například, embargo na ropu nebo politická nestabilita v zemích bohatých na zdroje mohou vést k prudkým výkyvům cen. Tyto události představují významnou nejistotu, která může způsobit, že se trhy stanou vysoce volatilními.
Ropa Brent: Rok 2020 byl pro ropné trhy klíčovým z hlediska politiky. Ropa Brent zaznamenala historicky nejnižší ceny, včetně záporných hodnot pro ropu WTI, což bylo důsledkem cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií a následným prudkým poklesem poptávky v důsledku pandemie.
Technologický pokrok
Technologické inovace hrají klíčovou roli ve zvyšování efektivity extrakce a zpracování komodit. Zdokonalené těžební technologie, lepší zpracovatelské metody nebo inovace v zemědělství mohou snížit náklady a zvýšit produkci, což může vést ke snížení cen komodit.
Naopak, inovace vedoucí k novým využitím komodit, jako jsou elektromobily pro lithium a kobalt, mohou způsobit nárůst poptávky a tlačit ceny nahoru.
Platina (XPT/USD): Pozorujeme-li graf platiny, významné události lze identifikovat v období rostoucího zájmu o vývoj a implementaci palivových článků a elektromobility, které jsou hlavními spotřebiteli tohoto kovu. Například, nárůst ceny v roce 2020 a 2021 může odrážet tento trend a ukazovat na zvýšenou poptávku v důsledku technologického pokroku.
Strategie obchodování s komoditami
V obchodování s komoditami, stejně jako ve všem, co se týká finančních trhů, neexistuje univerzální klíč k úspěchu. Každý trader má svůj jedinečný styl, preference a úroveň tolerance rizika, které se musí odrazit ve volbě obchodní strategie.
Pojďme si tedy nastínit některé základní přístupy k obchodování s komoditami a zjistit, jak je lze adaptovat na vaše individuální potřeby.
Dlouhodobé vs. krátkodobé obchodování
Jedním z prvních rozhodnutí, které musí každý obchodník s komoditami učinit, je výběr mezi dlouhodobým investováním a krátkodobou spekulací. Dlouhodobí investoři se obvykle zaměřují na základní faktory, jako je poptávka a nabídka, geopolitické události a globální ekonomické trendy, které mohou ovlivnit ceny komodit v dlouhém časovém horizontu.
Na druhé straně, krátkodobí obchodníci nebo spekulanti často využívají technickou analýzu ke čtení cenových patternů a grafů s cílem předvídat krátkodobé cenové pohyby. Zde může být klíčová volatilita cen komodit na základě aktuálních geopolitických napětí nebo třeba sezónní výkyvy v cenách zemědělských produktů, jako je pšenice nebo kukuřice, na základě očekávaných úrodných sezón.
Fundamentální vs. technická analýza
Úspěšné obchodování s komoditami vyžaduje dobré porozumění jak fundamentálním, tak technickým aspektům trhu. Fundamentální analýza zahrnuje studium externích faktorů, které mohou ovlivnit nabídku a poptávku po konkrétní komoditě, včetně ekonomických indikátorů, politických událostí a přírodních katastrof.
Technická analýza se zaměřuje na studium cenových grafů a využívá různé indikátory, jako jsou klouzavé průměry, RSI (Relative Strength Index), nebo Fibonacciho retracementy, aby našla potenciální obchodní příležitosti a určila ideální vstupní a výstupní body.
Graf Kakaa (Cocoa) na M30 Timeframu: Kombinace indikátorů jako Moving Average (3x černě), a Channel (zelený kanál v hlavním grafu), Fibonacci retracement, S/R zóny a v dolní části oscilátoru RSI.
Řízení rizik a výzev
Jako každá investiční aktivita, i obchodování s komoditami přináší určitá rizika. Ty mohou zahrnovat cenovou volatilitu, geopolitické události, změny ve výrobních nákladech nebo dokonce změny v regulačních politikách.
Klíčem k úspěchu je účinné řízení těchto rizik. To může zahrnovat stanovení pevných stop-lossů, diverzifikaci portfolia nebo použití hedgingových strategií k ochraně proti nepříznivým pohybům trhu.
Závěr
Komoditní trhy odhalují mnoho tváří globální ekonomiky. Zatímco jsme prozkoumali jejich rozmanitost a vlivy, které hýbou jejich cenami, mějme na paměti, že každý obchod přináší své riziko i příležitost.
Jasná strategie a hluboká znalost trhů jsou naším průvodcem v obchodování, kde je nezbytné neustálé učení a přizpůsobení se.
Pamatujme, že v obchodování, stejně jako v životě, se neustálým učením a trpělivostí dostaví i úspěch.
Pepa Zeman
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Co čekat od zlata do konce roku?
Co znamená Donald Trump v čele USA pro ceny zlata? Vystřídají býky medvědi? A co z toho plyne pro investory či tradery? Na tyto otázky odpovíme v dnešním článku. -
Co očekávat od ropy v následujících týdnech?
Jaká je aktuální situace na trhu s ropou, které indikátory si nenechat uniknout a pomocí které strategie je zobchodovat? To si povíme v dnešním článku. -
Intradenní strategie na obchodování ropy
Každý týden se na ropě naskytne hned několik zajímavých obchodních příležitostí. Tato strategie vás naučí, jak jich využít ve vlastní prospěch. -
Komodita jménem stříbro a zajímavosti, které jste o něm možná nevěděli
Už tisíce let používají lidé stříbro jako investici k uchování hodnoty. Kromě toho, že stříbro, stejně jako zlato, platina a několik málo dalších prvků, patří mezi vzácné kovy, tak navíc k tomu ještě disponuje i několika výjimečnými vlastnostmi, jakými například jsou poddajnost, lesklost, elektrická vodivost a v neposlední řadě také antibakteriálnost (zabíjí bakterie). Napříč tomu, že všechny tyto vlastnosti dělají ze stříbra důležitý a cenný kov, tak jsou jen „pouhým“ minimem v porovnání s celkovou důležitostí stříbra v celosvětové ekonomice. -
Komodity a měnový trh: OIL - ropa
Ropa, OIL, černé zlato a jistě by se našlo ještě několik dalších názvů pro tuto mazlavou tekutinu, bez které se lidstvo neobejde a kterou zároveň někdy proklíná. Jako investory nás zajímá, hlavně možnost obchodování s touto komoditou. Že tato velmi důležitá komodita je spojena s finančním světem a její cena ovlivňuje globální ekonomiku myslím není potřeba zdůrazňovat. Vezměte například jak cena ropy ovlivňuje kurz Kanadského dolaru. Nebo jak cenu ropy ovlivňuje kurz USD, pohyby na akciových trzích. Nebo jak sama cena ropy ovlivňuje světovou ekonomiku. -
Komodity: Historie komoditních trhů
Komoditní trhy hrály po staletí významnou roli ve světě obchodu a financí. Tyto trhy poskytují prostředí pro nákup a prodej různých surovin a primárních produktů, známých jako komodity. V tomto článku se ponoříme do historie komoditních trhů, prozkoumáme, co jsou komodity, typy obchodovaných komodit, jak fungují komoditní trhy a časovou osu jejich vývoje. -
Komodity – kompletní průvodce komoditním trhem
Investování a obchodování na komoditním trhu je zajímavý a specifický typ tradingu a investice, který se v mnoha ohledech podobá obchodování a investování do akcií. V tomto článku si představíme svět komodit a najdete zde kompletní průvodce světem komoditního trhu. -
Komodity: Obchodování na komoditních trzích
Komodity jsou jedinečným odvětvím finančních trhů. Jedním z nejzajímavějších aspektů obchodování s komoditami je komplexní vztah mezi nabídkou a poptávkou mezi ekonomickými faktory a spotřebitelskými zvyklostmi, které zapříčiňují velkou fluktuaci cen komodit. -
Komodity pro začátečníky – investování do komodit
Investování do komodit se těší stále větší oblibě, a to i mezi začínajícími investory. Komodity představují širokou skupinu aktiv, která zahrnuje suroviny, zemědělské produkty a drahé kovy. Investování do nich může být skvělým způsobem, jak diverzifikovat portfolio a ochránit se před inflací. Svět komodit je mezi investory a tradery velmi oblíbený a v tomto článku se dozvíte vše potřebné pro úspěšný začátek. -
Obchodování s komoditami - strategie pro komoditní trading
Představte si komoditní trhy jako nesmírně rozsáhlé moře, jehož vody jsou proplétány nekonečnými proudy nabídek a poptávek. Komodity, ty základní stavební kameny naší ekonomiky, se stávají loděmi, které na těchto vodách plují.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |