Neděle 03. listopadu 2024 12:55
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster srovnani

Pokračování slovních útoků prezidenta Trumpa na Americkou centrální banku (FED)

29.11.2018 10:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech je odrazem síly a růstu americké ekonomiky. Šéf FEDu i americký prezident by měli spolu více mluvit osobně, určitě by dospěli ke shodě a ujištění, že oba za svými kroky vidí prospěch amerických firem i domácností,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.

„Šéf Americké centrální banky Jerome Powell naznačil, že by úrokové sazby ve Spojených státech mohly růst pomalejším tempem, protože jsou již jen těsně pod neutrální úrovní. V případě, že tato slova reagují na předchozí výtky amerického prezidenta Trumpa, je nutné si položit otázku, zda je FED nezávislou institucí. Trhy na nová prohlášení Jerome Powella reagovaly růstem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Po svém zářijovém zasedání, na kterém byla naposledy zvýšena klíčová úroková sazba, se FED dostal pod slovní palbu ze strany amerického prezidenta. Následně na pár týdnů nastalo mezi oběma stranami příměří. Tomu je však konec a prezident Donald Trump opět směrem k FEDu střílí ostrými.

Během svého rozhovoru pro Washington Post Trump poznamenal, že není ani trochu šťastný se svou volbou šéfa centrální banky, skutečně ani trochu. Narážel tak na současného šéfa FEDu, Jerome Powella, kterému dal v únoru letošního roku přednost před předchozí šéfkou Janet Yellen. Současný šéf FEDu již v letošním roce zvýšil úrokové sazby třikrát a dle očekávání trhu přistoupí k dalšímu zvýšení v prosinci.

Zvyšování sazeb je však trnem v oku pro amerického prezidenta. Ten se nechal slyšet, že politika centrální banky je zodpovědná za poslední poklesy na akciovém trhu nebo oznámení automobilky General Motors z tohoto týdne, že uzavře v příštím roce v Severní Americe pět továren a propustí 14 tisíc zaměstnanců.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Poklidné obchodování v USA před koncem roku 2023
    Zámořské akciové indexy uzavřely včerejší den s drobným ziskem. Po celou obchodní seanci se indexy držely poblíž své závěrečné hodnoty a nevykazovaly zvýšenou volatilitu. Nejvíce se na trhu dařilo technologiím, kde největší výkon předvedly akcie AMD, které posílily o takřka 2 % a za poslední měsíc předvedly 22% růst. Po propadu způsobeným reportovanými výsledky včera posilovaly i akcie Nike, ty posílily o takřka 2 %, zejména díky aktualizaci investičních doporučení od analytiků, kteří povětšinou potvrzovali svůj býčí pohled na akcie tohoto výrobce sportovního vybavení. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 +0,04 %, Nasdaq 100 -0,05 % a Dow Jones +0,14 %.
  • Poklidné úterní obchodování na Wall Street
    Včerejší obchodní den v USA byl o poznání klidnější, než jsme z poslední doby zvyklí. Hlavní akciové indexy oscilovaly v podstatě celý den kolem nuly za minimální volatility - až před závěrem se přece jen vydaly vzhůru a ukončily přibližně půl procenta v plusu. Nejlépe se včera dařilo jednoznačně energetickému sektoru (Exxon Mobil +6,5 %, Chevron +2,6 %, Occidental +4,3 %). Naopak se vůbec nedařilo telekomunikacím poté, co AT&T (-4,3 %) oznámila snížení dividendy. Za zmínku pak stál další růst společnosti Netflix (+7 %) - růstem z posledních několika dní tak umazal více než polovinu povýsledkového propadu z minulého týdne.
  • Poklidný vývoj na českých finančních trzích
    Ve srovnání s úvodem tohoto týdne bylo včera obchodování s tuzemskou měnou poklidné. Koruna se vůči euru na...
  • Po konferenci BTC 2022 jsou investoři stále více pozitivnější
    Konference Bitcoin 2022, které se letos zúčastnilo 35 000 lidí, je největší konferencí, která se zabývá prezentací a diskusí o digitálním aktivu a budování průmyslu kolem něj. Ani po roce, kdy se kryptografická scéna rozrostla o tokeny platforem, decentralizované finanční tokeny a špatně fungující tokenové platformy, nadšení neochabuje.
  • Po konsolidácií príde rast
    Včerajší obchodný deň na forexe na prv&yacu...
  • Pokorí Dow Jones hranicu 23,000 bodov už tento mesiac ?
    Americké akciové trhy rastú takmer každým dňom na nové historické maximá a môže za to jednak stále uvoľnená monetárna politika, resp. jej pomalé utesňovanie, dobrá ekonomická situácia v USA, ako aj znovu započítavanie daňovej reformy do cien aktív, aj keď je zatiaľ nepravdepodobné, že by táto reforma bola schválená.
  • Po koronakrizi už neotevře 2200 českých hospod a restaurací, další tisíce zkrachují ve čtvrtletích po odeznění nákazy
    Po koronakrizi již znova neotevře zhruba deset procent českých hospod, restaurací a dalších stravovacích provozů. Vyplývá to z interních dat předních tuzemských pivovarů. To odpovídá zhruba 2200 provozoven.
  • Pokoření rekordní hranice zlatem byl jen začátek
    Zlato vzrostlo v roce 2020 o více než 35 %, překonalo tak růst z roku 2019, kdy zaznamenalo posílení na úrovni 18 procent. Analytici společnosti Wells Fargo označili vzácný kov za "chameleona", protože příčiny jeho shromažďování mezi investory se v posledních letech neustále vyvíjely a měnily. „Od roku 2016 do roku 2019 zlato následovalo klesající globální dlouhodobé úrokové sazby. Začátkem roku 2020 se zlatá rallye připojila k obavám z koronaviru a nadměrnému globálnímu tisku peněz,” uvádí se ve vyjádření společnosti.
  • Pokračování býčího trendu u páru GBP/USD | 22. března 2022
    V časovém rámci 4H mají ceny býčí momentum a sestrvávají u našeho supportu vzestupné trendové linie. Vidíme potenciál dalšího pokračování býčího trendu od našeho 1. supportu na úrovni 1,31251, který odpovídá 38,2% Fibonacciho retracementu, směrem k naší 1. rezistenci na úrovni 1,31953, která odpovídá 78,6% Fibonacciho projekcí. Cloudy Ichimoku předpovídají býčí cloudy, a dál tím potvrzují naši vizi. Alternativně by ceny mohly klesat k našemu 2. supportu na úrovni 1,30877, který odpovídá 61,8% Fibonacciho retracementu.
  • Pokračovanie UK dát - 14.9.2016
    Dnes (13.9.2016) sme na GBPUSD videli pomerne zaujímavý vývoj. Boli zverejnené hlavné výsledky dňa - inflácia UK, ktoré boli najskôr pomerne ignorované, no postupom času sa pár rozhýbal. Libra poklesla k silnému suportu 1,3250 a po jeho prelomení sa medveďom otvorila cesta nadol. Slabšie výsledky inflácie tak poslúžili ako výborná zámienka pre možnosť testovať spomínaný suport...
  • Pokračující boj s koronavirem se nelíbí akciím ani koruně
    V centru pozornosti finančních trhů je možnost, že se ještě tento týden podaří najít shodu mezi americkou vládou a oběma komorami Kongresu na velkém fiskálním balíku. K němu se včera přiklonil i prezident Trump. K dojednání toho údajně stále zbývá mnoho, ale aspoň celková částka by už neměla být jádrem sporu. Teď půjde o strukturu plánovaných výdajů a samozřejmě také o podporu republikánů v Senátu, kteří velký stimul nechtějí.
  • Pokračující desinflační trendy a silná koruna zatím nechávají centrální bankéře v klidu
    Středoevropské měny atakovaly v průběhu minulého týdne svá mnohaměsíční maxima. Maďarský forint okupoval...
  • Pokračující konflikt na Ukrajině omezuje akciovou rally, ale zvyšuje poptávku po dolarech
    Vojenský konflikt na Ukrajině nadále ovlivňuje globální trhy. Nejvýraznějším příkladem je reakce investorů na nejnovější údaje o americké ekonomice. Přestože zprávy o žádostech o podporu v nezaměstnanosti, podnikatelské aktivitě a průmyslových zakázkách předčily očekávání, trhy zůstaly medvědí.
  • Pokračující konsolidace za podpory Fedu. Americký maloobchod by měl být slušný
    Hlavní akciové trhy pokračují v nápravě po propadech během týdne. Evropské indexy si připisují zhruba půlprocentní zisky. Krom toho se daří také dluhopisům, jejichž výnosy klesají více v zámoří než v Evropě. Inflační očekávání přitom zůstávají zhruba stabilní. Eurodolar se při momentálním oživení zájmu o riziko posouvá výš na 1,2120. Roste zlato a ropa, zatímco cena mědi se sesouvá níž.
  • Pokračujícímu nakupování dolaru došel v Asii dech
    Během asijské seance včera zpočátku impulzivně posiloval dolar, k čemuž přispěly páteční údaje o počtu pracovních míst mimo zemědělství.
  • Pokračující pokles inflace, oživení v průmyslu i maloobchodě
    Čekáme, že maloobchodní tržby v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,5 % (SA) po únorovém poklesu o 0,4 %. V průběhu roku by podle nás mělo docházet k postupnému oživení spotřebitelské poptávky, což by se mělo pozitivně odrazit i v maloobchodních tržbách. K výraznému oživení průmyslové výroby v březnu přispěla produkce automobilů, když podle nás meziměsíčně průmyslová produkce vzrostla o 2,2 %. Meziroční inflace vlivem vyšší srovnávací základny pravděpodobně nadále rychle zpomalovala. Odhadujeme, že klesla z březnových 15,0 % na 13,1 % v dubnu. Meziměsíčně podle nás klesly ceny pohonných hmot a energií. Zmírnit by se měla i dynamika cen potravin. Jádrová inflace by na druhou stranu měla zůstat vysoko.
  • Pokračující rozbroje na Blízkém východě dopadají na ropný trh
    Zklidnění ropného trhu z konce loňského roku definitivně končí, do hry se opět více vrací strach z vývoje na Blízkém východě, který může předznamenat výraznější cenový vývoj. Nálada na trhu s ropou v listopadu a prosinci byla převážně na „medvědí“ vlně, protože silná nabídka zemí mimo OPEC+ se srovnávala se zpomalující globální poptávkou po „černém zlatě“. Prodloužení omezení produkce z dílny OPEC+ pro 1Q 2024 stabilizaci trhu nepřineslo. Dno si pak cena ropy WTI (americká lehká ropa, která je definována místem dodání v obchodním bodě Cushing ve státě Oklahoma v USA) našla na úrovni kolem 68 USD za barel.
  • Pokračujúce grécke protesty
    Môže sa zdať, že trojka sa s gréckou vládou doho...
  • Pokraj globální "obchodní války"?
    FOMC? Co je s FOMC? Předtím, než stačil předseda Fedu Powel dokončit svou přes očekávání méně jestřábí tiskovou konferenci, se zprávy přesunuly. Samozřejmě, do středu zájme se dostal americký prezident Trump s tweetem, který možná zahájil "obchodní válku".
  • Po krátké konsolidaci trh GBP/USD začíná růst
    Po krátkém období konsolidace kolem úrovně 1,2700 GBP/USD rychle vystoupal na dvouměsíční maximum 1,2760, k čemuž přispěly silnější než očekávané údaje o jádrovém indexu spotřebitelských cen ve Spojeném království. Z technického hlediska pár prorazil klesající linii vykreslenou od května 2021, která býky před měsícem odmítla, což zvýšilo naději, že by býčí vlna mohla v nadcházejících seancích získat další nohy.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani