Společnost bude uvolněna k veřejnému obchodování ve chvíli, kdy kryptoměny obchodují na svých rekordních hodnotách. Bitcoin (BTC) nedávno dosáhl na 60 000 $ a Ethereum (ETH) překročilo 2000 $. Atraktivita akcií společnosti je tak ještě vyšší.
Coinbase působí v aktuálně velmi populárním sektoru, jakou má tedy hodnotu? A jaké jsou budoucí příležitosti a rizika, která by mohla ovlivnit cenu akcií?
V tomto článku nabízíme přehled největší kryptoměnové burzy, klíčové podrobnosti jejího kótování na akciovém trhu a jak akcie Coinbase (COIN) koupit hned, jak budou dostupné k obchodování.
Coinbase tvoří pro krypto ekonomiku infrastrukturu
Brian Armstrong, dříve inženýr v Airbnb (ABNB), a Fred Ehrsam, dříve obchodník v Goldman Sachs (GS), založili Coinbase v roce 2012, aby umožnili každému s internetovým připojením odesílat a přijímat bitcoin – snadno a bezpečně skrze jednoduchou a intuitivní platformu. K investorům společnosti patří inkubátor Y Combinator, který poskytl start-upu prostředky, dále pak Andreessen Horowitz, Ribbit Capital, Spark Capital, Greylock a MUFG.
Obchodní platforma Coinbase Pro přímo integruje více než 15 blockchainových protokolů, podporuje více než 90 kryptoměnových aktiv a má nabídku produktů a služeb postavených na předplatném.
K 31. prosinci 2020 měla společnost Coinbase zhruba 43 milionů retailových uživatelů, 7000 institucionálních klientů a 115 000 partnerů v ekosystémů ve více než 100 zemí. Ve třech měsících končících 31. prosince měla Coinbase 2,8 milionů měsíčních uživatelů, kteří na platformě prováděli transakce. Byl to nárůst o zhruba 180 % za stejné období roku 2019.
Coinbase v číslech[1]
100+ zemí
115 000+ partnerů v ekosystému
43 mil.+ ověřených retailových uživatelů
7000+ institucionálních klientů
2,8 mil.+ uživatelů s transakcemi měsíčně
90 mld. $+ aktiv na platformě
456 mld. $+ celkový obchodovaný objem
Mnoho z retailových zákazníků společnosti Coinbase provádí svou první transakci v kryptoměnách právě na její platformě a následně přechází k používání jiných kryptoměnových produktů, jako jsou „staking“ mincí a tokenů, utrácení, získávání odměn nebo půjčování vůči jejich jmění. V roce 2020 v průměru 21 % retailových investorů na Coinbase využívá také alespoň jeden neinvestiční produkt za čtvrtletí.
Coinbase nabízí zajišťovací (hedge) fondy, správce prostředků a jednotný firemní přístup ke kryptoměnovým trhům. Využívá obchodních a zajišťovacích technologií, které zahrnují robustní bezpečnostní infrastrukturu. Nabízí také tržiště s velkou likviditou pro transakce. A poskytuje svým partnerům v ekosystému – vývojáři, obchodníci a vydavatelé aktiv – platformu, která jim umožňuje účastnit se v kryptoměnových sítích, budovat aplikace využívající krypto protokoly a bezpečně přijímat kryptoměnové platby.
Coinbase generuje příjmy v hodnotě 1 miliardy dolarů a je zisková
Příjmy Coinbase se v roce 2020 zdvojnásobily na 1,28 miliardy dolarů z 533,7 milionu dolarů v roce 2019. Vyplývá to z prospektu společnosti vyplněného pro Komisi pro cenné papíry (SEC). Čistý zisk činí 322,3 milionů v porovnání s 30,4 milionovou ztrátou, kterou měla společnost v roce 2019.
Coinbase: klíčové finanční údaje[2]
Celkové příjmy 553,7 milionů dolarů v 2019 1,28 miliardy dolarů v 2020
Čistý zisk (ztráta) (30,4 mil. dolarů) v 2019 322,3 mil. Dolarů v 2020
K 31. prosinci 2020 uživatelé platformy Coinbase obchodovali od jejího založení v objemu 456 miliardy dolarů a v aktivech uložili přes 90 miliard dolarů, čímž vytvořili příjmy přes 3,4 miliardy dolarů. Medián čtvrtletního objemu obchodování se zvýšil ze 17 miliard v roce 2018 na 21 miliard v roce 2019 a na 38 miliard dolarů v roce 2020. Platforma generuje více než 96 % čistých příjmů z transakčních poplatků retailových zákazníků a institucí.
Ve svém podání pro SEC společnost uvedla: „Očekáváme, že uživatelská základna poroste spolu s ekosystémem, který obsluhujeme. Budeme podporovat stále více tříd aktiv a budeme na naši platformu přidávat další produkty.“
„Naším cílem je přinést finanční služby založené na kryptoměnách všem s chytrým telefonem, tedy populaci zhruba 3,5 miliardy lidí.“
Coinbase generuje své příjmy z transakčních poplatků skrze:
● rozpětí kolem 0,50 % mezi kupní a prodejní celou pro kryptoměny,
● poplatek společnosti Coinbase u nákupů a prodejů kryptoměn – pevný poplatek nebo pohyblivé procento podle oblasti působení,
● rozpětí až 2 % u směny mezi kryptoměnami,
● paušální 2% poplatek při prodeji zajištění vůči půjčkám v amerických dolarech,
● 25% provizi za služby „stakingu“.
Strategie růstu společnosti se zaměřuje na přidání více zákazníků a na rozšíření nabídky svých aktiv tím, že přidá podporu pro další kryptoměny, nové nativní funkce blockchainového protokolu. Bude také dále investovat do infrastruktury a vyjasnění regulací pro nová aktiva, která budou představena jako kryptoměnová aktiva. Snaží se také navázat nová partnerství pro vytvoření dalších příležitostí pro zákazníky, kteří se zapojují do kryptoměnových finančních transakcí. Dále vyvíjí svou technologii, aby se mohli partneři v ekosystému lépe spojit se svými zákazníky a mohli snadněji zpracovávat transakce.
Společnost pro své zákazníky ve VB a Evropě v roce 2019 spustila ve spolupráci s Visou debetní kartu Coinbase Card. Zákazníci tak mohou své kryptoměny utrácet u všech obchodníků, kteří přijímají Visu.
V roce 2020 spustila společnost podporu pro po prodejní kredit, který umožňuje institucionálním zákazníkům okamžitě investovat do kryptoměnových aktiv bez předfinancování svého obchodu.
Proč Capital.com?
- Vyzkoušejte nyní
- Jednoduchá a intuitivní platforma
- Žádné provize
- Konkurenceschopné rozpětí
Společnost Coinbase nemusela během svého růstu utrácet kapitál za prodeje a marketing – od svého založení více než 90 % retailových uživatelů našlo společnost organicky nebo na doporučení. Společnost tak má prostor přilákat více uživatelů skrze proaktivní marketingové kanály.
Společnost se také snaží podpořit širší krypto ekonomiku investováním do společností a technologií skrze svou divizi, která se věnuje rizikovému kapitálu – Coinbase Ventures – která k 31. prosinci již zainvestovala do více než 100 společností. Podle těchto údajů je cílem těchto investic „podpořit rozvoj a růst ekosystému, ze kterého bude následně těžit Coinbase“.
Jaká rizika s sebou přináší investování do COIN?
Potenciální investoři do akcií společnosti Coinbase by měli mít na mysli, že volatilita kryptoměnových trhů a kolísavé objemy obchodování mohou představovat riziko, které by mohlo mít značný dopad na hodnotu akcií Coinbasu.
Coinbase ve svých dokumentech uvádí: „Většina našich čistých příjmů pochází z transakcí bitcoinu a etherea. Pokud poptávka po těchto krypto aktivech poklesne a nebude nahrazena poptávkou po nových krypto aktivech, bude nepříznivě ovlivněno i naše podnikání, provozní výsledky a finanční stav.“
Prostor kryptoměn je také stále konkurenceschopnější. Na trhu existují také další kryptoměnové burzy, jako jsou Kraken nebo Gemini, ale i akciové obchodní platformy, jako Robinhood, a platební aplikace, jako PayPal (PYPL) a Square (SQ), které už také umožňují svým uživatelům nakupovat a prodávat kryptoměnová aktiva.
V předložených dokumentech také stojí, že podnikání může ovlivnit kyberútok a narušení bezpečnosti, vyvíjející se regulační prostředí a potenciální ztráta klíčových bankovních a pojišťovacích vztahů. Stav konkrétního kryptoměnového aktiva podléhá nejistotě, která může obchodování ovlivnit. Příkladem může být nedávné soudní řízení vedené komisí SEC proti Ripple Labs. Coinbase v tomto případě zastavila obchodování mince XRP.
Uvedení Coinbase: vše, co potřebujete vědět
Coinbase IPO: důležité informace[3]
Symbol akcie: COIN Datum uvedení: 14. dubna 2021
Akciový trh: NASDAQ Počet nabízených akcií: 114 850 769
Datum přímé kotace společnosti Coinbase bylo 1. dubna 2021 stanoveno na 14. duben.
Místo tradiční prvotní veřejné nabídky (IPO) se společnost Coinbase rozhodla vstoupit do veřejného obchodování skrze přímou kotaci (DPO). Společnost prodá existující podíly přímo na trh, místo toho, aby použila upsání k zhodnocení a prodeji nových podílů.
Coinbase bude na NASDAQu vedena pod zkratkou COIN. Společnost prodá zhruba 114,85 milionů akcií s podíly třídy B s vyššími hlasovacími právy, která převede na akcie třídy A.
Coinbase (NASDAQ: COIN) celkem vybrala 547,3 milionů dolarů během 13 různých kol financování. Podle Crunchbase proběhlo poslední kolo v roce 2018, ve kterém byla společnost ohodnocena na 8 miliard dolarů. Během prvního čtvrtletí 2021 byly dokončeny soukromé transakce v rozmezí 200–375,01 $ za akcii. Průměr vázaný na objem činí 343,58 $ za akcii, uvádí Coinbase ve svých dokumentech. Takové ohodnocení by IPO společnosti Coinbase posunulo na 39,46 miliard dolarů. Tržní kapitalizace společnosti by tak byla zhruba 100 miliard dolarů.
Přímá kotace znamená, že cena akcie společnosti Coinbase nebude předem stanovena, ale bude určena investory ve chvíli, kdy se akcie dostane na trh.
Gil Luria, ředitel výzkumu v D A Davidson, první institucionální investor společnosti Coinbase v roce 2013, zahájil pokrytí společnost a doporučil její nákup. Luria předpovídá, že společnost v roce 2021 dosáhne příjmů 2 miliard dolarů, a to na základě zvýšené aktivity kryptoměn v prvním čtvrtletí. Jde podle něj o konzervativní odhad a cílovou cenu tak nastavil na 195 $ za akcii na základě výchozího bodu 20násobku příjmů. Očekává, že 14. dubna bude obchodování akcie velmi volatilní, protože mezi investory panuje nadšení, že mohou vlastnit část společnosti Coinbase.
Jak obchodovat akcie COIN
Jakmile se Coinbase stane veřejně obchodovanou společností, budou akcie společnosti dostupné k obchodování skrze smlouvy o rozdílu (CFD) na Capital.com. S CFD můžete spekulovat a směru ceny akcie bez vlastnění podkladového aktiva.
Obchodování CFD vám umožní dosáhnout zisků během pozitivních i negativních výkyvů akcií. Můžete držet dlouhou pozici, pokud očekáváte růst ceny akcie, nebo můžete „jít na krátko“, pokud si myslíte, že cena klesne.
Vytvořte si obchodní účet na Capital.com ještě dnes a buďte mezi prvními, kteří budou obchodovat akcie Coinbase hned, jak společnost vstoupí na trh.