Každý obchodník či investor musí do určité míry pracovat s cenovým grafem a to i v případě, když základ jeho obchodní strategie stojí například na fundamentálním vývoji podkladového aktiva. Práce s cenovým grafem je pro tyto obchodníky výhodná například z pohledu časování vstupu do obchodu, kdy lze na různých časových rámcích sledovat strukturu trhu a podle ní otevírat své obchodní příkazy. Ovšem jak poznat ty správné úrovně, na kterých by měl trh reagovat? V tomto článku se zaměříme na úplné základy technické analýzy a povíme si, jaký přístup si technická analýza žádá, aby poskytovala věrohodné obchodní informace.
Co není technická analýza
Zkoumání cenových pohybů, které reprezentují historický vývoj nabídky a poptávky, je zcela empirický přístup, který má poskytnout pravděpodobnostní vyjádření určitého chování trhu v budoucnosti. To znamená, že v technické analýze není prostor pro osobité vnímání trhu, a technická analýza by vždy měla být založena pouze na informacích, které trh bezprostředně nabízí. Toto je velký problém především začínajících obchodníků, kteří mají tendenci si do cenového grafu zakreslovat své individuální vnímání supportních a rezistentních zón, trendových čar, patternů a obratových formací a tyto své domněnky, které reprezentují spíše jejich pohled na trh, následně obchodují.
Například zakreslování trendových čar je čistě individuální činnost. Trh se v žádném případě nebude řídit nakreslenou linkou v obchodní platformě. To, že odraz od trendové čáry funguje je spíše zásluha cyklického chování finančních trhů a zákonů aukčního procesu. Trendová čára se kreslí spojením vrcholů cenových výběžků, přičemž trh jde vybrat likviditu právě do cenového výběžku (dokončit aukční proces) a po jejím výběru nastává opět stav nerovnováhy, který na cenovém grafu vypadá jako reakce na trendovou čáru. Zakreslování individuálních tržních pomůcek, nemusí být pro začínajícího obchodníka tím správným postupem. Lepší je se soustředit na technické ukazatele, které vyplývají přímo z cenového grafu a Price Action.
Co je technická analýza
Technická analýza je empirická disciplína, která by měla zkoumat proměnné, které vznikají na základě cenového pohybu. V technické analýze není prostor pro vlastní spekulace. Mezi nástroje technické analýzy, které vycházejí přímo z cenových pohybů, můžeme zařadit:
- Market profile
- Pivotové high a low
- Gapy
- Fibonacciho retracement (zde opatrně, zakreslování Fibonacciho linií je rovněž osobitá záležitost)
- Footprint (Order flow analýza)
- Technické indikátory
Tyto ukazatele lze empiricky zkoumat a jsou vždy vykreslovány na základě jasně daných pravidel, které se v trhu opakují. Výhodou těchto skutečných nástrojů technické analýzy je to, že nedávají prostor pro žádné spekulace ohledně metody zakreslování. Navíc všechny úrovně, které jsou na základě těchto indikátoru do trhu zaneseny, ve finále fungují buď jako supporty nebo jako rezistence, což je opět jasný argument, pro vynechání osobitého zakreslování „čar“ do cenového grafu. Soustředím se na skutečné zóny, vycházející přímo z cenového grafu, si může obchodník významně zjednodušit svou cestu tradingem.
Děkuji za přečtení,
Martin Klass