Každý obchodník ví, nebo to brzy zjistí, že jednou z hlavních proměnných na finančních trzích je volatilita jednotlivých instrumentů. Tato proměnná nezůstává konstantní a v čase se mění. Čím vyšší časový rámec obchoduje, tím jsou volatilní výkyvy nižší, zatímco na nižších časových rámcích umí být trh velmi náladový. Dnes si proto povíme, co dělat v okamžiku, když aktuální volatilita trhu nesvědčí obchodní strategii, která začala generovat buď příliš mnoho, nebo naopak příliš málo obchodních signálů.
Změnit obchodní strategii?
Určitě ne! Změnit obchodní strategii, která v určitém období vykazuje méně nebo více obchodních příležitostí je velmi špatný krok. Změny v tržní volatilitě jsou nedílnou součástí finančních trhů a stejně jako v zaměstnání se bude i při tradingu stávat, že jednou je práce až nad hlavu a jindy není do čeho píchnout. Pokud obchodníci začnou skákat z jedné strategie na druhou, začnou postupem času ztrácet důvěru nejen ve svou obchodní strategii, ale také sami v sebe a třeba i v trading obecně.
V případě, kdy obchodní strategie vykazuje neobvyklé hodnoty, je naopak lepší mít připravený scénář (krizové řízení) a vědět, co v takových situacích dělat. Pokud strategie generuje například větší množství obchodů, které jsou svojí povahou falešné, je možné třeba snížit riziko (objem, se kterým obchodujeme) nebo zcela jednoduše přestat na nějaký čas. Na finančních trzích se neustále něco mění, takže si můžeme být jistí, že nevhodné tržní podmínky pro obchodní strategii jednoho dne ustanou.
Diverzifikace obchodních strategií
Ovšem pokud obchodní strategie přestane generovat příležitosti, může být načase se zamyslet nad tím, zda není ideální doba diverzifikovat svůj kapitál do další obchodní strategie. Například když se trh nachází v dlouhodobějším postranním pohybu, tak trendové nebo breakoutové strategie asi nebudou tím správným receptem na zisky. Obchodník může v tomto bodě přidat další strategii, která se hodí právě do netrendujícího trhu. Například trading regresních kanálů nebo PA strategii výběr likvidity.
Tyto postupy jsou ovšem vždy závislé na tom, jak moc obchodník zná svojí strategii a jak moc je schopen predikovat změny volatility. Určitou pomůckou může být index VIX s tím, že obchodník si nakouká hodnoty indexu, při kterých strategie vykazuje požadované výsledky a hodnoty indexu, kdy strategie generuje neuspokojivé výsledky. Následně je řešení jednoduché. Obchodovat pouze tehdy, kdy to dává smysl a v okamžiku změny volatility začít obchodovat svojí diverzifikační techniku, případně se obchodování neúčastnit do té doby, než se volatilita vrátí do obvyklých kolejí.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass