V první řadě růst HDP okolo 4 % je ojedinělý a způsobený především jednorázovým fiskálním stimulem, který se dále opakovat nebude. Vzhledem k tomu, že ve Spojených státech už není kde brát další pracovní sílu a produktivita neroste nijak zázračně, očekáváme snížení růstu ke 2 % na přelomu roku.
Vývoj amerického dolarového indexu (Broad):
S tímto zpomalením však trh víceméně počítá, takže by dolar nemělo překvapit. Neznámou naopak zůstává vnímání rizika emerging markets, které žene tradery do nákupů dolaru a které může odeznít stejně rychle, jako přišlo.
Stejně tak nová obchodní politika a zavádění nových cel především vůči Číně také budí další nejistoty. Číňané nemůžou Trumpovi oplatit stejnou mincí, protože vývozy USA jsou pouze čtvrtinové (130 mld. USD) oproti toku zboží opačným směrem (505 mld. USD). Každopádně nová cla by znamenala vyšší inflaci i vyšší průmyslové objednávky v USA, oboje podporující silnější dolar.
Největší moc nad americkým dolarem však zůstává v rukou centrální banky. Svižné zvyšování úrokových sazeb, kterého jsme letos svědky, je důsledkem či příčinou všeho výše uvedeného. Samotná daňová reforma, rychlý růst a ostatní faktory by forexové obchodníky příliš nezajímal, pokud by se Fed rozhodl, že jeho měnová politika na tento vliv reagovat nebude.
Tržní pravděpodobnost hlavní úrokové sazby amerického Fedu po zasedání 31. července 2019:
Proto je důležité sledovat zejména komentáře centrálních bankéřů a odhady trhu na budoucí vývoj amerických úrokových sazeb. Díky velice likvidnímu trhu s úrokovými swapy víme, že tradeři čekají na konci července 2019 úrokovou sazbu s největší pravděpodobností v rozmezí 2,50 – 2,75 %, což znamená další tři čtvrtprocentní zvýšení ze současné úrovně. A to ještě s riziky směrem nahoru. Průměrná očekávání jsou tedy někde v blízkosti 2,70 %.
Proč jsem vybral pro srovnání právě červenec 2019? Jde totiž o dobu, kdy hovoří o prvním úrokovém „hiku“ také Evropská centrální banka (ECB) a úrokový diferenciál na měnovém páru EUR/USD by měl být blízko svého vrcholu. Ve srovnání s eurovou depozitní sazbou (-0,40) by měl rozdíl převýšit bezprecedentní 3 %.
Díky úrokové atraktivitě amerického dolaru necháváme v platnosti naši celoroční predikci cílového pásma na eurodolaru ve výši 1,15 – 1,25 s riziky směrem dolů. Možnosti pro růst EUR/USD jsou relativně omezené. Ze strany dolaru by mohl zapříčinit tento pohyb např. propad akciových trhů nebo reálná možnost odvolání prezidenta Trumpa na základě posledních kol vyšetřování praktik volební kampaně, které by mohly dopad na revizi výhledu úrokových sazeb směrem dolů. Tuto možnost však vidíme jako málo pravděpodobnou.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: CME Group, MT4, FRED