Z pohledu na vývoj reálné ekonomiky pak není dalšího utahování měnové politiky třeba a investoři do akcií i dluhopisů si přejí, aby riziko recese brala ECB v potaz na prvním místě a nechala sazby beze změny. V důsledku těchto očekávání euro během léta oslabovalo až na nynějších 1,074 amerického dolaru za euro.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Na druhou stranu inflace se stále drží vysoko a především ve službách zůstává stále příliš vysoko bez obratu trendu směrem k desinflaci. Oba inflační ukazatele (viz grafy) se nyní potkaly a zastavily u 5,5 %. ECB má navíc „tradici“ reagovat pozdě jak při utahování, tak při uvolňování měnové politiky a také má historicky tendenci zaměřovat se ve velké míře na aktuální inflační číslo.
Meziroční vývoj celkové inflace a inflace ve službách v eurozóně:
Tyto zkušenosti vracejí zvýšení sazeb v eurozóně do hry. Zvlášť pak ve chvíli, kdy od samotných hlasujících centrálních bankéřů je slyšet, že práce ještě není u konce a že trhy mylně očekávají obrat v monetární politice ECB. Překvapení tak očekáváme spíše jestřábím směrem – ponechání sazeb by nemělo s trhy příliš zahýbat, naopak jejich zvýšení podpořené komentářem o dalším možném růstu úroků by mělo výrazně podpořit euro, zatímco evropské akcie a dluhopisy by si prošly prodejní seancí.
Vývoj německého akciového indexu DAX (denní graf – D1):
Podobně i pro českou korunu by zvýšení úrokové sazby v eurozóně znamenalo oslabení. Měnový pár EUR/CZK se aktuálně nachází v dlouho nevídaném rostoucím trendu, který by měl pokračovat i nadále a který odráží mimo jiné i rozdílný přístup evropské a české centrální banky. Zatímco ČNB musí brát v potaz prudké zpomalení českého i německého průmyslu a problémy automobilek s dodávkami, ECB se může částečně konejšit stále rostoucími ekonomikami jižního křídla, které si užívají vydařenou turistickou sezónu.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeonomics.com, PMI Markit, Eurostat