Eurozóna dosáhla dohody o přímé rekapitalizaci bank
Na přímou rekapitalizaci bank bude ze záchranného fondu eurozóny ESM vyčleněno 60 miliard eur. Na této rekapitalizaci se hostitelské státy bank budou muset podílet 20 procenty. Po zasedání ministrů financí eurozóny v Lucemburku to včera večer oznámil šéf Euroskupiny, nizozemský ministr Jeroen Dijsselbloem. Zdůraznil také, že Kypr musí rychle pokračovat v plnění záchranného programu a v restrukturalizaci svého bankovního sektoru.
Po několika měsících příprav a jednání jsme dosáhli politické dohody o hlavních bodech přímé rekapitalizace bank, řekl nizozemský ministr. Připomněl, že to je klíčový stavební blok připravované bankovní unie a má přispět ke stabilitě eurozóny.
Podle Dijsselbloema se ministři shodli na jasných kritériích, která budou platit pro rekapitalizaci bank z ESM, jenž má k dispozici celkem 500 miliard eur. Před včerejším jednáním se mluvilo o tom, že by na přímou rekapitalizaci bank bylo vyčleněno 50 až 70 miliard eur. Nakonec se ministři dohodli na 60 miliardách.
Tento mechanismus, o jehož vytvoření se rozhodlo už před rokem, by měl oslabit vazby mezi ohroženými bankami a zadluženými státy, v nichž finanční ústavy sídlí. Podle dnešní dohody se ale státy budou muset na záchraně svých bank podílet 20 procenty v prvních dvou letech a v dalších letech deseti procenty.
Dijjselbloem potvrdil, že na ztrátách bank se před zásahem ESM budou muset nějakým způsobem podílet akcionáři a vkladatelé. Konkrétní pravidla v tomto směru budou teprve stanovena.
Ministři se dohodli, že přímá rekapitalizace může být použita i retroaktivně, tedy pro banky, které se dostanou do potíží před tím, než celý mechanismus vstoupí v platnost. Předpokládá se, že se začne používat až koncem příštího roku. Nebude to však platit plošně, ale bude se rozhodovat případ od případu, řekl Dijsselbloem.
Přímá rekapitalizace bank z fondu ESM by měla po třech letech dluhové a finanční krize přispět k obnovení důvěry v bankovní sektor. Měla by také přimět banky, aby poskytovaly více úvěrů firmám, což má podpořit hospodářský růst. Přitom by nevedla k dalšímu zadlužování jednotlivých zemí, které by jinak musely zachraňovat banky ze svého rozpočtu.
Poté, co loni v létě Evropská centrální banka uklidnila trhy příslibem nakoupit jakékoli množství vládních dluhopisů, se naléhavost zavedení přímé rekapitalizace zmírnila. Německo a další země od té doby usilují o to, aby přímá rekapitalizace nebyla příliš rozsáhlá v obavách, aby se příliš nepodílely na záchraně bank v zahraničí.
Dijsselbloem také příkře odmítl uvolnění podmínek záchranného programu pro Kypr. Ministři byli jednomyslní v názoru, že Kypr musí rychle pokračovat v restrukturalizaci bankovního sektoru a reformním programu, na kterém se dohodla s EU a Mezinárodním měnovým fondem, řekl.
Kyperský prezident Nikos Anastasiadis tento týden v dopise vedoucím představitelům eurozóny kritizoval podmínky programu, který Kypr přijal na jaře. Tvrdil, že se Kypru nedostalo spravedlivého zacházení a chtěl pomoc pro banku Laiki.
Zdroj: Reuters, ČTK
Čtěte více
-
Eurozóna by měla mít svého ministra financí
Eurozóna by časem měla mít vlastního ministra financí, který by zodpovídal za rozpočet zemí platících eurem... -
Eurozóna by měla využít oživení k vyřešení problémů
Eurozóna by měla využít svého robustního hospodářského oživení k zavedení reforem, které je politicky obtížné prosadit. Řekl to na dnešním výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky šéf evropského oddělení MMF Poul Thomsen. -
Eurozóna by podle činitele ECB neměla využívat euro jako zbraň
Eurozóna by neměla využívat jednotnou evropskou měnu jako zbraň v mezinárodních konfliktech, protože by to mohlo snížit její atraktivitu. Řekl to dnes šéf italské centrální banky Fabio Panetta, který je členem Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB). Jeho prohlášení přichází v době, kdy Evropská unie zvažuje konfiskaci ruských státních aktiv, uvedla agentura Reuters. -
Eurozóna by prý měla dokončit bankovní unii
Eurozóna by měla urychlit dokončení bankovní unie a transformaci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Uvedl to včera podle agentury Reuters slovenský ministr financí Peter Kažimír na mezinárodní konferenci Globsec Tatra Summit. -
Eurozóna by se mohla stát otevřenou unií
Eurozóně by mohlo při řešení současné dluhové krize pomoci, kdyby se přeměnila v otevřenou měnovou unii. -
Eurozóna: Co bude, až skončí QE?
Analytický tým investiční banky Goldman Sachs naznačuje, že pokud dojde k růstu inflace v eurozóně... -
Eurozóna čeká na návrhy řeckých reforem
Dnešek v eurozóně byl ve znamení čekání na seznam konkrétních reforem, jež je řecká vláda ochotná uskutečnit... -
Eurozóna čeká na reakci finančních trhů
Dnešek může napovědět, jestli uspěje nový plán eurozóny na boj s dluhovou krizí. -
Eurozóna dle nové metodiky rostla rychleji
Ekonomika eurozóny rostla v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku o něco rychleji, než se doposud... -
Eurozóna dnes na summitu projedná budoucnost eura
Státníci eurozóny projednají na mimořádném summitu snížení řeckého dluhu. -
Eurozóna chce o své reformě debatovat i se státy EU bez eura
Diskusí o různých aspektech budoucích změn v podobě evropské měnové unie se budou - kdykoliv to bude možné - účastnit také členské země Evropské unie, které neplatí eurem. Po včerejším jednání euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, to řekl nový šéf těchto schůzek Mario Centeno z Portugalska. -
Eurozóna chce zabránit odchodu Řecka
Eurozóna se ze všech sil snaží zabránit tomu, aby se Řecko muselo vzdát jednotné evropské měny... -
Eurozóna chce zvýšit záchranný fond na 2 bil. eur
Eurozóna plánuje zvýšení kapacity záchranného fondu ESM na dva biliony eur ze současných 500 miliard eur. -
Eurozóna i celá EU sestoupily do deflace
Eurozóna i Evropská unie sestoupily v prosinci kvůli propadu cen energií do deflace. Spotřebitelské ceny... -
Eurozóna i celá EU se vymanily z recese
Ekonomika eurozóny i celé Evropské unie se ve druhém čtvrtletí vymanila z recese. Hrubý domácí produkt... -
Eurozóna i EU se vymanily z deflace
Eurozóna i celá Evropská unie se v dubnu vymanily z deflace. Spotřebitelské ceny zůstaly v obou blocích... -
Eurozóna i EU se v září propadly do deflace
Eurozóna i celá Evropská unie se v září propadly do deflace. Spotřebitelské ceny v obou regionech... -
Eurozóna je od prosince v deflaci
Spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé Evropské unii pokračovaly v únoru v poklesu. V zemích... -
Eurozóna je poprvé od roku 2009 v deflaci
Spotřebitelské ceny v zemích platících eurem v prosinci meziročně klesly o 0,2 procenta, a to zejména kvůli... -
Eurozóna je připravena podpořit ekonomiku kvůli koronaviru
Členské státy eurozóny jsou připraveny společně podpořit ekonomiku v obraně před koronavirem. Po skončení dnešní telekonference to uvedli ministři financí zemí platících eurem.