Akcie: Psychologie – klíčový faktor úspěchu v investování (díl 9.)
Říká se, že rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným investorem je v jejich psychologii a myšlení, nikoliv v jejich investiční strategii. Největším nepřítelem investorů není trh, ale oni sami. Dnešní díl našeho seriálu proto budeme věnovat psychologii investování, která má velký vliv na to, zda budete v investování vítěz nebo looser.
Můžete číst dále, nebo si můžete tento díl pustit jako podcast na Spotify ZDE nebo na Apple Podcasts ZDE.
Základní emoce na trhu
V jakékoli knížce o psychologii investování naleznete dvě základní emoce, které cloumají účastníky na trzích: strach a chamtivost.
Tímto fenoménem se (mimo jiné) zabývá behaviorální ekonomie a například americká televizní stanice CNN vytvořila Fear and Greed Index, který pomocí sedmi různých indikátorů určuje, která emoce aktuálně cloumá akciovým trhem, zda strach, anebo naopak chamtivost.
Na obrázku vidíme hodnoty CNN Fear and Greed Indexu ke dni 18. března 2024. Index je na hodnotě 74, což je na hranici Greed a Extreme Greed. Znamená to, že na trhu panuje chamtivost, která žene ceny akcií dále nahoru, ale trhy zažily už chamtivější období. Zdroj obrázku: https://edition.cnn.com/markets/fear-and-greed
Chamtivost
Chamtivost se nejčastěji projevuje, když jdou trhy nahoru. Vypadá to, že je snadné naskočit na trend, který vypadá, že nikdy neskončí a každý chce rychle zbohatnout a vydělat víc a víc.
Chamtivost vede k tomu, že člověk může ignorovat svoji obchodní strategii, uvěří různým tipům a koupí akcie, které by normálně nekoupil, protože uvěří, že na nich rychle zbohatne.
FOMO neboli „Fear of Missing Out“
V psychologii investování je FOMO neboli strach z promeškání velmi známý fenomén. Jak se FOMO projevuje v praxi?
Vidíte akcii, která roste do nebe. Máte strach, že akcie bude dále růst bez vás, že všichni kolem vydělají a vy se budete cítit jako hlupák, protože jste akcii včas nekoupil a tím pádem jste nevydělal. A tak honem akcie nakoupíte, často zbrkle, bez přípravy a větší analýzy. Zbrklé investování může vést k chybám, proto je dobré mít plán, předem připravené pozice a nenechat se strhnout aktuální situací na trhu.
Strach
Strach dominuje trhy, když trhy klesají, čím prudčeji klesají, tím větší strach a panika. Vidíte, jak vaše portfolio hubne a dostává se do červených čísel, jste v nekomfortu ze ztráty a bojíte se, že ztráta bude vyšší a vyšší…a tak v panice svoje akcie prodáte.
Tato situace má efekt sněhové koule a spouští další výprodeje. Situaci, kdy obchodníci prodávají akcie jenom proto, že je prodávají další obchodníci, nazývají ekonomové stádním chováním.
Drawdown
Se strachem souvisí i téma drawdownu neboli propadu kapitálu, což jednoduše znamená, že vaše akcie se ocitnou v minusu. Drawdowny se stávají každému, tak je dobré se na to psychicky připravit, je velmi pravděpodobné, že dříve či později potká i vás a vaše portfolio.
Příklad: stav akciového portfolia Mariky při výplachu v březnu 2020 při covidové krizi, portfolio se během tří týdnů propadlo do ztráty cca 30 %. Během následujících pár měsíců se drtivá většina titulů dostala zpět na plusové hodnoty.
FOMO podruhé neboli „Frustration of Missed Opportunity“
Pro FOMO máme ještě jeden význam, který je rovněž jeden z fenoménů psychologie investování. Jedná se o „Frustration of Missed Opportunity“ neboli frustraci ze zmeškané příležitosti.
Jak může taková frustrace vypadat? Představte si situaci, kdy máte akcie, které dobře vyrostou, jsou v hezkém profitu a vy se po zralé úvaze rozhodnete je se ziskem prodat. Nicméně poté, co jste akcie prodali, dále rostou a rostou a rostou – bez vás.
Frustrace ze zmeškané příležitosti je další psychologická nástraha při investování. Po bitvě každý generál a při zpětném pohledu na graf vidí každý skvělé obchodní příležitosti, které nabízely nádherné profity.
Trading blues
Nebičujte se za to, že jste zmeškali výborné obchody nebo jste z trhu vyskočili moc brzo, tím si akorát přivodíte velikou frustraci. Pro frustraci investorů se mimo jiné používá termín „trading blues“ a je zásadní naučit se s těmito emocemi pracovat.
Není nic horšího, než investovat pod vlivem „blbé nálady“, pak jsou vaše rozhodnutí ovlivněna emocemi, a to bývá v investování velmi rizikové.
Jak Cathie Wood promeškala raketový růst akcií Nvidia
To, že prodáte akcie a ty po vašem prodeji jdou dále nahoru, se neděje jenom individuálním investorům, ale i profesionálům. Jako příklad si můžeme vzít situaci z jara 2023, která se stala Cathie Wood a týkala se akcií společnosti Nvidia.
Cathie Wood je velmi známá postava Wall Street a zakladatelka fondů skupiny ARK Investment Management. Cathie Wood byla fanouškem akcií Nvidia dlouho předtím, než se z nich stal v roce 2023 kvůli umělé inteligenci miláček Wall Street. Akcie Nvidia byly v portfoliu fondů Cathie Wood už od jejich založení v roce 2014, tedy v době, kdy se akcie Nvidia obchodovaly kolem 5 USD.
Většinu akcií Nvidia prodala Cathie Wood v lednu 2023, kdy se obchodovaly kolem 170 dolarů za akcii, tuto situaci označuje na grafu modrá šipka. Od ledna 2023 akcie Nvidia prudce rostou a aktuálně se obchodují přes 900 dolarů za akcii.
Pokud tedy budete mít někdy splín, že jste vaše akcie prodali příliš brzy a zmeškali jste obří růst, můžete si vzpomenout na Cathie Wood a akcie Nvidia. A můžete v duchu poděkovat, že si svůj splín můžete prožít sami a jízlivě o vás nepíší v médiích.
Co když nemůžete kvůli ztrátě spát?
Propad portfolia a velká ztráta může vyvolat opravdu velký stres. Někteří zkušení obchodníci mají zásadu, že pokud kvůli ztrátové pozici nemůžou usnout nebo se v noci budí stresem, je na čase se pozice zbavit nebo pozici zmenšit natolik, aby pro vás už neznamenala psychickou zátěž.
Pro podobné situace neexistuje žádná univerzální rada. Někdo snáší propady portfolia o desítky procent v klidu, někoho ztráty opravdu hodně stresují. Je na vás vypozorovat, jak ztráty a drawdowny snášíte a cílem je najít takový styl investování, který vás nechá v noci spát.
Jak se popasovat s psychologií investování?
Naštěstí existují rady, jak se s psychikou při investování v rámci možností popasovat. Co můžete zkusit?
- obchodujte jen takovým kapitálem, jehož případná ztráta vás nijak finančně neohrozí
- nikdy neobchodujte s půjčenými penězi, nepůjčujte si na investování ani od rodiny, ani od partnera a už vůbec ne v bance
- nespoléhejte se na pravidelný kapitálový výnos, můžete mít i delší období, kdy vyděláte málo nebo také nic
- obchodujte pouze podle svého obchodního plánu, nenechte se strhnout aktuální situací na trhu
- najděte si svůj obchodní styl, který ladí s vaší osobností, vztahem k riziku a životní situací
- všímejte si svých pocitů a pokud vás omezují a ovlivňují vaše investování, zkuste zapracovat na řešení. Každý blok má příčinu a drtivá většina z nich se dá vyřešit
- chyby vnímejte jako prostor ke zlepšení, nemrskejte se a místo toho se zkuste konstruktivně zamyslet, jestli je něco, co můžete zlepšit
- nesnažte se o dokonalost a předem se smiřte s tím, že perfekcionismu na trhu není možné dosáhnout
- pozor na výkon: zejména pokud je někdo úspěšný ve své stávající profesi zaměřené na výkon, může ať už vědomě nebo podvědomě očekávat vysoký (a samozřejmě perfektní) výkon i v investování. Výkon není v investování dobrá disciplína, pokud budete příliš tlačit na pilu, trh vám to vrátí i s úroky.
- pozor na urputnost: uvědomte si, že trhy nemůžete nijak ovlivnit ani přetlačit silou, trhy si jedou svůj příběh s vámi či bez vás, nemá smysl se s nimi prát.
Závěrem
S naším seriálem se pomalu blížíme k závěru. V posledním díle vás čeká možná ta nejdůležitější informace: kolik se dá na akciovém trhu vydělat.
Nejlepší představu o průměrném výdělku na akciovém trhu nám poskytnou informace o výkonu akciových indexů. V příštím, posledním díle našeho seriálu se dozvíte, kolik je průměrný výkon amerických akciových indexů S&P 500 a Nasdaq 100 a zda se dá tedy více vydělat investováním do indexu S&P 500 nebo do indexu Nasdaq 100.
Marika Čupa a Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz
Upozornění:
Záměrem těchto článků a podcastů je vzdělávání. Tyto podcasty ani články nejsou investiční doporučení, abyste koupili nebo prodali nějaké instrumenty. Vždy se rozhodujte na základě vašeho vlastního úsudku a vašeho investičního stylu.
Související články
Čtěte více
-
Akcie: Analýza akcií aneb jak zvýšit svoje šance na úspěch (díl 5.)
I základní analýza akcií zvyšuje vaše šance, že koupíte dobrou akcii a tím pádem dobře zainvestujete. Dobrá analýza vám pomůže udělat tři základní rozhodnutí: 1. kterou akcii koupit, 2. kdy jí koupit a 3. kdy jí prodat. Bez jakékoli analýzy je investování pouhým gamblerstvím. -
Akcie cestovního ruchu. Víte, kde hledat před létem příležitosti?
Léto a letní prázdniny již klepou na dveře, takže je čas se poohlédnout po zajímavých akciových titulech, které by z příchodu letní sezóny mohly těžit. V tomto článku se proto podíváme na 3 akcie, které velmi úzce souvisí s cestovním ruchem. -
Akcie: Dvě tváře zisků aneb hodnotové versus růstové akcie (díl 3.)
Než začnete investovat do akcií, je důležité zamyslet se, jaký typ zisku je vaším cílem a podle toho vybírat akcie do vašeho portfolia. Některé akcie jsou jako Ferrari, dovezou vás rychle do cíle, ale pokud nebudete opatrní, snadno se můžete vybourat. Jiné akcie jsou jako linkový autobus, do cíle dojedete za hodně dlouhou dobu a asi bezpečněji, zato se budete po cestě nudit o dost více, než kdybyste se svezli ve Ferrari. -
Akcie: Indexová magie - co jsou akciové indexy a které sledovat (díl 2.)
Akciové indexy jsou pro akciové investory důležitý nástroj. Řada indexů slouží jako barometr akciového trhu a díky indexům tak snadno získáte přehled, jak si akcie v daném indexu vedou, zda klesají nebo rostou. -
Akcie: Jak si vytvořit svůj akciový dream team (díl 4.)
Na burzách po celém světě se obchodují tisíce akcií, jak ale z takového množství vybrat ty správné akcie do vašeho portfolia? Doporučujeme vytvořit si akciový watch list: seznam akcií, které pravidelně sledujete a ze kterých si postupem času postavíte svůj akciový dream team, tedy vaše akciové portfolio. Jak si takový watch list vytvořit? To se dozvíte v dnešním díle. -
Akcie: Kolik se dá vydělat na akciovém trhu (díl 10.)
Lidé investují proto, že chtějí zhodnotit své peníze, ale řada investorů mívá často nepřiměřená očekávání o tom, kolik se na akciovém trhu dá vydělat. Nejlepší představu o průměrném výdělku na akciovém trhu nám poskytnou informace o výkonu akciových indexů. V dnešním posledním díle našeho seriálu se dozvíte, kolik je průměrný výkon amerických akciových indexů S&P 500 a Nasdaq 100 a zda se dá více vydělat investováním do indexu S&P 500 nebo do indexu Nasdaq 100. -
Akcie: Úvod do světa akcií a akciového trhu (díl 1.)
Pokud se hodláte pustit do investování do akcií, je zásadní orientovat se v tom, co jsou akcie, akciový trh a kde a kdy obchodování s akciemi probíhá. To vše je obsahem dnešního úvodního seriálu o Investování do akcií pro začátečníky. -
Akcie: Základy akciových grafů pro začátečníky (díl 6.)
Pokud máte vybranou akcii, kterou byste rádi zahrnuli do svého portfolia, technická analýza vám může pomoci zodpovědět otázku, kdy danou akcii koupit a kdy jí prodat. Technická analýza pracuje s grafy, a pokud jste začátečník a s grafy nejste úplně kamarád, v dnešním díle se základy akciových grafů naučíte. -
Akcie: Základy fundamentální analýzy akcií (díl 8.)
Fundamentální analýza vám pomůže najít odpověď na otázku, jakou akcii zahrnout do svého watch listu, případně koupit. V dnešním díle si představíme několik základních ukazatelů, které se při fundamentální analýze akcií využívají a ukážeme jejich využití na konkrétním příkladu akcií společnosti The Coca-Cola Company. -
Akcie: Základy technické analýzy akcií (díl 7.)
V dnešním díle se lehce zanoříme do světa technické analýzy akcií. Probereme, co je to trend a představíme vám dva zajímavé nástroje, které můžete využít při analýze akciových grafů: jedná se o S/R zóny (supporty, rezistence) a klouzavé průměry. Připravte se na to, že se naučíte, co tyto nástroje jsou a jak je na grafu interpretovat. Věříme, že vám dnešní díl pomůže stát se zase o něco vzdělanějším investorem. -
Budujete pasivní příjem? Tak nezapomeňte na tyto 3 dividendové krále
Budování pasivního příjmu je velmi důležité pro každého dlouhodobého investora nejen kvůli inkasování dividendy, ale také kvůli samotné povaze dividendových akcií. Ty jsou totiž obvykle mnohem odolnější vůči negativním ekonomickým cyklům, díky čemuž dokážou portfolio ochránit od větších kapitálových propadů. V tomto článku se podíváme na 3 dividendové krále, jejichž akciový vývoj je sice odlišný, nicméně i tak v nich analytici z Wall Street vidí potenciál. -
Dividendy: Časové pojmy důležité pro dividendové investování (3. díl)
Každý dividendový investor by měl znát určitá data a časové pojmy, které jsou pro dividendy specifické. Neznalost vás totiž může stát peníze. V dnešním díle vám proto vysvětlíme čtyři základní data a časové pojmy, které jsou důležité a běžně používané ve světě dividendového investování: Declaration Date, Ex-Dividend Date, Record Date a Pay Date a vše si ukážeme na příkladu akcií společnosti Coca-Cola. -
Dividendy: Dividendové ETF (7. díl)
Pro investory, kteří chtějí investovat do dividendových akcií, ale nemají čas nebo chuť vybírat jednotlivé dividendové akcie, existuje zajímavá alternativa, a to dividendové ETF neboli Exchange Traded Fund. V dnešním díle se dozvíte, jaké existují druhy dividendových ETF, jaké mají výhody a nevýhody a jak funguje u dividendových ETF výplata dividend investorům. -
Dividendy: Dividendové strategie (8. díl)
Dividendové investování se může zdát velmi přímočaré, prostě koupíte akcie, které vyplácí dividendy. Je to opravdu tak jednoduché? I v dividendovém investování existuje více strategií, podle kterých dividendoví investoři vybírají dividendové akcie do svého portfolia. -
Dividendy: Dividendoví aristokrati (5. díl)
Řada společností si zakládá na tom, že jsou dlouhodobě atraktivní pro dividendové investory. Mezi těmito společnostmi existuje elitní skupina dividendových akcií, které se nazývají dividendoví aristokrati. -
Dividendy: Evropské dividendové akcie (6. díl)
Dobré dividendové akcie nejsou jenom ve Spojených státech amerických, i v Evropě je celé množství zajímavých dividendových akcií, včetně České republiky.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |