Potenciální vítězství Národní fronty by bylo velkou ránou pro Evropskou unii a eurozónu. O to větší, kdyby ji po Británii opustil druhý velký člen. První kolo voleb se koná 23. dubna a druhé 7. května. Průzkumy jsou zatím na Macronově straně a v druhém květnovém kole ukazují na jeho vítězství v poměru hlasů 62 ku 38 procent.
Co by se mohlo dít na finančním trhu, kdyby přeci jenom vyhrála Marine Le Penová?
Aktuální situace na švýcarském franku, japonském jenu i zlatu naznačuje, že investoři se alespoň v malé míře zajištují proti nečekaným výsledkům a část svých prostředků alokují do bezpečných přístavů. Je potřeba počítat s tím, že vítězství ženy, jejíž hlavním cílem je odchod Francie z EU a eurozóny, zahýbe nejen evropským trhem, ale rozproudí krev napříč celým globálním finančním trhem. Navíc Francie je pro eurozónu systémově mnohem důležitější než Řecko nebo Španělsko, země, které byly v minulosti také blízko opuštění měnového boku.
Když se podíváme zpětně na reakci libry, uvidíme, že po ohlášení výsledku referenda o brexitu ztratila v krátké době 20 procent proti americkému dolaru. Scénář, v němž euro ztratí 10 procent a atakuje paritu proti USD je proto ve srovnání s brexitem celkem reálný. Rovněž lze čekat výrazný propad evropských akcií v řádu desítek procent, zejména těch francouzských (index CAC 40), a navýšení spreadů u výnosů evropských státních dluhopisů proti německým výnosům. Nákaza se může šířit dále na globální riziková aktiva. Výprodeji pravděpodobně podlehne i americký akciový trh, akcie a měny rozvíjejících se zemí. Naopak stoupnout by mohla poptávka po amerických státních dluhopisech, jejichž výnosy by klesly. Tento scénář si bude podle všeho vyžadovat další zásah Evropské centrální banky.
Naopak porážka Národní fronty přinese na evropský trh optimismus a klid. Euro by mělo posílit. Po zažehnání největší letošní politické hrozby Evropská centrální banka může začít přemýšlet nad návratem do standartních měnových podmínek.