V případě, že začnete obchodovat nepřipraveně, pak věřte, že existuje velká šance, že právě vás některá z opakujících se chyb zničí. A navíc se to bohužel stane nejspíše ještě předtím, než je vy sami budete schopni identifikovat jako hrozbu.
A o jaké chyby traderů se nejčastěji jedná? To si můžete již nyní přečíst níže v tomto článku.
Nezkušení obchodníci si myslí, že daytrading je snadný
Jako zdroj příjmů je daytrading opravdu velmi nejistým byznysem. Obchodování totiž není a nejspíše asi nikdy nebude tak snadné, jak se na první pohled může zdát. A právě toto je třeba si opravdu uvědomit a mít neustále na paměti.
Pokud jste s tradingem v samotných „počátcích“ a myslíte si, že se jedná o snadný způsob, jak se dají vydělat peníze, pak věřte, že právě ve vašem případě existuje veliká šance, že vás dříve či později navštíví neblahé rozčarování.
Mylné chápání tradingu jako snadného profitabilního byznysu je snad nejčastější chybou začátečníků. Vyvarujte se proto této chyby dříve, než bude pozdě!
Začněte například tím, že budete zpočátku daytrading brát spíše jako příležitost k dosažení potenciálního přivýdělku, než jako práci na plný úvazek. Velmi důležité také je, abyste začali co nejdříve omezovat riziko (maximální ztrátu) na každý realizovaný obchod. Úměrně se snižováním rizika bude pravděpodobně klesat i potenciální zisk, ale váš trading začne být podstatně stabilnější.
Neexistence obchodního plánu
Tvorba písemného obchodního plánu je obrovský úkol. A jeho neexistence v počátcích může mít velmi negativní, až fatální, důsledky!
Díky obchodnímu plánu získáte mimo jiné také například konzistentnost výsledků. Obchodní plán slouží primárně k dodržování stanovených obchodních pravidel, protože z dlouhodobého hlediska jsou to právě obchodní pravidla, která zajišťují váš obchodní výkon, a nikoliv štěstí!
Jednoduchá otázka, která mluví za vše: Je snadnější ignorovat pravidlo tištěné na papíře nebo to v naší hlavě? Nyní je již nejspíše jasné, proč je písemný obchodní plán tak důležitý. Jednoduše je to tím, že pomáhá obchodníkům udržet jejich emoční jednání pod kontrolou.
Nedostatečné chápání rizikového profilu obchodní strategie
Drawdowny jsou těžké, ale z pohledu jakékoliv obchodní strategie nevyhnutelné. Dokonce i ty nejvýnosnější strategie jsou postihovány drawdowny.
Různé obchodní strategie mají různé rizikové profily. Například skalpování mívá u realizovaných obchodů relativně vysokou úspěšnost, avšak s nízkými zisky na obchod. Na druhou stranu dlouhodobé strategie mívají nižší procento úspěšných obchodů, zato však s mnohem vyššími zisky na realizovaný obchod. Obě strategie zároveň vyžadují velmi odlišnou hodnotu Stop-Lossu, a tedy také naprosto odlišný objem na každý obchod při dodržování správného systému money managementu.
Z tohoto důvodu je třeba správně pochopit svou vlastní obchodní strategii a řídit se při ní čísly, ne pocity! Je třeba dopředu například znát potenciální velikost maximálního drawdownu (zjišťuje se pomocí analýzy historických dat) a další jiná důležitá čísla (maximální velikost zadržené marže, výše potenciálních negativních swapů, atd.).
Následování cizích postupů a postojů
Řídíte se tím, co říká váš přítel, veřejné fórum nebo dokonce broker, který se vám snaží doporučovat obchody, do kterých vstoupit? Pak můžete být jen malý krok od zničení obchodního účtu.
Řídit se radami zkušenějších je v životě pro člověka obvykle velmi přínosné, avšak v případě tradingu to moc chytré nebývá. Rozdíl mezi radami pro život a pro trading je opravdu veliký. Zatímco v případě životních rad se jedná o rady, které se týkají „postupů, přístupů, apod.“, jenž jsou ověřeny časem a jejich princip se i po čase vztahuje ke stejnému základu, tak v případě tradingu tomu tak není.
Je třeba si uvědomit, že v tradingu, i když to nemusí být na první pohled patrné, každý používá trochu odlišnou strategii. Například vstupy realizované na základě stejné obchodní strategie, které se liší byť jen o pár bodů, mohou pro konečný výsledek znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. A proto je třeba si v případě každého obchodu zachovat svůj vlastní postoj.
Každý obchod, tedy pokud se nejedná o obchod realizovaný přímo AOS (automatický obchodní systém), je jednoduše jedinečný a je třeba tak k němu přistupovat!
Pokud máte zájem vyzkoušet si zcela zdarma a bez rizika forex trading, pak neváhejte vše vyzkoušet na našem demo účtu, který je možné založit na našich stránkách zde: www.purple-trading.com/cs
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 74,8 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. ledna 2018 po 31. prosince 2018). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.