Vysoký růst cen nemovitostí a relativně vyšší inflace nahrávají kupujícím libry. Ti spekulují na brzký zásah centrální banky Bank of England, která by zvýšením úrokových sazeb poslala měnový pár GBP/USD nad 1,7000. Jak si ale ukážeme dále, long pozice na měnovém páru GBP/USD nestojí tak pevně nohama na zemi, jak se zdá.
Nemovitostní trh bublinou není
Obavy z opakování předkrizové nemovitostní horečky jsou prozatím liché. Nápovědu nám dává první graf, ve kterém je růst cen nemovitostí v Británii rozdělen mezi jednotlivé regiony. Jediným regionem, který se vymyká nízkému růstu, je Londýn, kde ceny vyskočily za poslední rok o 17 %.
Tento růst je však tažen z velké části předraženými projekty, které nakupují bohatí jedinci z Ruska a Blízkého východu. Tito kupující platí v hotovosti, proto by zvýšení úrokových sazeb jejich nákupní apetit neeliminovalo. Zbytek Británie roste maximálně o 6,6 %, což na žádnou bublinu nevypadá. Naopak jsou ceny realit (znovu kromě Londýna) vyvážené, průměrně oceněné se zdravým růstem. Kroky Bank of England, které by jako vedlejší efekt znamenaly posílení britské libry, proto zatím nejsou potřeba.
Meziroční růst cen nemovitostí ve Velké Británii (duben 2014):
Inflace bude dále klesat
Druhým aspektem, na který se kupující GBP spoléhají, je inflace, která je v Británii ve srovnání s ostatními vyspělými zeměmi vysoká. Jakýkoliv rychlejší růst cen už podle nich znamená signál pro Bank of England ke zvýšení úrokových sazeb. Bank of England je ale známá svým holubičím přístupem a tolerancí k přechodně vysoké inflaci, která v roce 2011 překonala i 5 % bez jakékoliv odezvy centrální banky.
Dubnový růst inflace na 1,8 % navíc obrat v klesajícím trendu neznamená, je totiž z velké části dílem pozdějšího načasování Velikonoc. Aparáty statistických úřadů totiž ještě nejsou na dostatečné úrovni, aby dokázaly data od vlivu Velikonoc sezónně očistit. Například položka letištních tax roste v dubnu v Británii průměrně o 22 %, pokud jsou Velikonoce po 15. dubnu, a stagnuje, pokud jsou dříve (Britové o svátcích ve velkém létají do Španělska a jiných teplých krajin, letiště se proto nebojí zdražit).
Vývoj spotřebitelské inflace ve Velké Británii (meziročně v %):
V květnu proto můžeme čekat další pokles inflace, který vykompenzuje jednorázový dubnový růst a bude tlumit spekulace o utahování měnové politiky ve Velké Británii. Svůj díl na tom bude mít také nedávné mírné oslabení eura, díky němuž budou moci Britové nakupovat od eurozóny, svého největšího obchodního partnera, levněji.
Přes všechno uvedené je britská libra díky silné ekonomice stále v dobré kondici. Po mimořádném posílení za posledních 12 měsíců však ztrácí potenciál podobný růst zopakovat, a to zvlášť na páru s americkým dolarem. Očekávání ohledně růstu úrokových sazeb v Británii jsou nastavena příliš vysoko.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, tradingeconomics.com, nationwide.co.uk