Index S&P 500 uzavřel nebo se pohyboval na historickém maximu v šesti z uplynulých sedmi obchodních seancí. Denní graf proto je v býčím nastavení, nejbližší podpora by se mohla zformovat okolo 3 340, kde byla maxima před týdnem.
Na konci ledna se index odrazil od supportu na 3 200, což posílilo jeho význam. Až prolomení této hladiny by bylo pro trh výrazně negativním signálem. Další, velice důležitý support je na 3 060 až 3 070.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) během února vyklesal pod 15 a pro akcie vysílá býčí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Trh jako kdyby neřešil rizika vyplývající ze šíření čínského koronaviru. Odhady možných hospodářských dopadů se liší – na jedné straně je pozitivně vnímáno postupné rozbíhání výroby v čínských továrnách po prodloužených novoročních svátcích, na straně narůstají obavy o nedostatečnou poptávku jak po ropě (která je sice pro řadu ekonomik vítaným impulzem, pro jiné naopak), tak po celém spektru zboží a služeb.
Možná nejoptimističtěji lze proto vnímat samotný cenový graf indexu S&P 500, protože kurz samotný nakonec vždy hovoří nejsilnějším hlasem. Výsledková sezóna vyznívá lépe, než čekali analytici, většina největších firem ale již svá čísla reportovala.
Někde vzadu v myslích investorů pak možná znějí slova šéfa předsedy Fedu Jeromea Powella, který uvedl, že s případnou recesí v USA by centrální banka bojovala "masivním kvantitativním uvolňováním". A to je zbraň, která se v letech po finanční krizi poradila v podstatě jakýmikoli rizikem, které se jí na trzích postavilo do cesty.
Andrej Rády a Josef Košťál pro portál FXstreet.cz