V 90 % případů je důvod špatného „tradingu“ sám obchodník. Než tedy začnete hledat chyby na jednotlivých trzích, v daných algoritmech, či nepředpovídatelné ekonomice je potřeba začít u sebe. Chyby jedinců by se daly zařadit do 2 základních skupin: Málo zkušeností a špatně nastavená psychika.
Špatně nastavenou psychikou se myslí neovládnutí emocí, jako například strach z uzavření obchodů v různých situací, při kterých bychom se měli držet svého obchodního plánu ale naše emoce nám „zakazují“ tento obchod uzavřít.
V tomhle článku se však zaměříme spíše na zkušenosti a znalosti daného obchodníka.
Forex riziko
Každý zkušený obchodník vám řekne, že právě riziko a jeho ovládání je z jedním nejdůležitějších aspektů správného obchodování na finančních trzích.
Ještě předtím, než uzavřete obchod, je dobré vědět, kolik chceme riskovat a kde budeme brát profit. Právě pro toto rozhodování nám slouží mechanismy jako je stop-loss nebo take-profit.
Díky stop-loss si můžeme nastavit přesnou hranici, pod kterou nejsme ochotni nechat padat náš ztrátový obchod. Je potřeba si však uvědomit, že každá mince má 2 strany. Můžeme například umístit stop-loss těsně u pozice, kterou jsme otevřeli. Riskujeme sice málo avšak je tu velká pravděpodobnost, že dojde k likvidaci naší pozice. Naopak pokud nastavujeme široký stop-loss, pří likvidaci naší pozice dochází k výrazně větší ztrátě.
Pokud si uvědomíme, jak funguje riziko a pokud ho nebudeme respektovat a začneme obchodovat bez stop-loss, nemá ani cenu doufat ve výdělky, protože právě riziko je základních aspektů správného obchodování.
Špatný přístup k tradingu a absence obchodního plánu
Spousty mladých obchodníků si myslí, že přijdou, na burze otevřou pár pozic a začnou vydělávat. Jenže, obchodování je běh na dlouhou trať a je potřeba stanovit si cíle a plán jako v kterémkoliv jiném povolání, podnikání či při jakékoliv jiné činnosti, u které chceme dosáhnout nějakých výsledků.
Pokud máte v plánu obchodovat „jen tak“ bez pořádného plánu, tak nemá ani cenu začínat. Je potřeba si uvědomit jak je důležitý obchodní plán a strategie, který musí obsahovat: Co a kdy budu obchodovat, či poměr rizika na každý obchod.
Dále je potřeba se tohoto plánu držet a v žádném případě nevybočovat od stanovených pravidel jenom kvůli svým pocitům a emocím v daném momentě.
Dále očekávání jsou často zkreslené, protože i při správném postupu a obchodování dané výnosy nemusí být tak astronomické jak si někteří začínající obchodníci myslí.
Overtrading
Další chyba, kterou si obchodníci neuvědomují je overtrading. Víc otevřených obchodů neznamená automaticky větší zisk. Při obchodování je potřeba se držet své strategie a každý obchod promyslet. Pokud vidíte, že situace na dnešním trhu je pro moji strategii nevyhovující prostě si musím dát na den pauzu. Je zbytečné otevírat další a další obchody, které vedou jen k dalším ztrátám.
V tradingu je potřeba být trpělivý. Při některých strategií se může stát, že otevřete svoje obchody třeba jenom 2x týdně. Vždy je lepší preferovat kvalitu před kvantitou.
Tržní podmínky
Další problém u méně zkušených traderů je to, že si neuvědomují, jak fungují trhy, na kterých obchodují a co všechno je může ovlivnit. Trhy se mění a funguje zde spousty proměnných, které tyto trhy ovlivňují a i ten nejzkušenější obchodník nemůže vždy se 100% jistotou potvrdit, zda daný instrument půjde nahoru či dolů.
Náš obchodní výkon může ovlivnit například volatilita. Právě spousty strategií je na volatilitě závislých a proto je potřeba si uvědomit, kdy je volatilita největší a kdy je nejvhodnější pro naší strategii obchodovat.
Vývoj na trzích mohou způsobit i zprávy. Je tedy potřeba sledovat a učit se co a jak může ovlivnit vývoj jednotlivých trhů. Mezi aspekty, které trhy mohou ovlivnit, patří například: Monetární politika, nezaměstnanost a ekonomický výkon dané země anebo například i politická situace.
Tým Admiral Markets