Byť jsou inflační cíle švýcarské a japonské centrální banky výše, osciluje růst cen v obou zemích dlouhodobě kolem nuly. To je hlavní důvod, proč si investoři zvolili švýcarský frank i japonský jen jako bezpečné a nevadí jim ani záporné úrokové sazby, ani extrémně nafouknutá rozvaha centrálních bank.
Skutečně Švýcarsko i Japonsko se „pyšní“ největším objemem aktiv k HDP mezi centrálními bankami, viz graf (ČNB s 65 % HDP také není pozadu). Vydávání stále nových franků a jenů ve stovkách miliard nebrání tomu, aby je investoři dále kupovali a obě měny si udržely svou hodnotu.
Vývoj výše rozvahy k HDP u vybraných centrálních bank:
Co ale určuje kurz CHF/JPY, když tyto dvě podobné měny narazí proti sobě? Volatilita tohoto měnového páru je nízká, protože se často proti zbytku forexu pohybují stejným směrem. Přece jen se ale zdá, že švýcarský frank má ještě vyšší status bezpečnosti. Švýcarská národní banka (SNB) musí proti posílení franku intervenovat přímo na devizovém trhu nákupem cizích měn, zatímco ta japonská nakupuje dluhopisy a akcie doma. Tento přístup je zajisté kvůli rozdílu ve výši státního zadlužení, ve kterém se obě země diametrálně liší. Zatímco Švýcarsko je se zadlužením 41 % HDP premiantem, Japonsko s 237 % HDP zůstává na chvostu. SNB by tak na domácím trhu záhy neměla co nakupovat.
Švýcarský frank tam má z dlouhodobého pohledu proti japonskému jenu mírně navrch, což můžeme sledovat i v posledních 12 měsících (viz graf). Krátkodobě je ale standardně kurz CHF/JPY ovlivněn i pohybem měnového páru EUR/JPY, protože švýcarská ekonomika je silně provázaná s tou evropskou. Posilující euro tak dává franku prostor pro růst i k ostatním měnám, což je také část příběhu, který začal v květnu minulého roku.
Obecně měnový pár CHF/JPY reaguje na makroekonomické zprávy z obou zemí minimálně. Trhy vědí, že ani sada velice pozitivních dat neposune úrokové sazby ve Švýcarsku nebo v Japonsku výše. V konečném důsledku mají sice hlavní slovo centrální banky, ale spíše formou méně předvídatelného objemu intervencí a kvantitativního uvolňování, které nebývají na výkon ekonomiky příliš navázané.
Vývoj měnového páru CHF/JPY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Macrotrends, tradingeconomics.com, Bloomberg