Jakmile se totiž ukázalo, že akutní panika je zažehnána a další masivní výprodeje koruny zatím nehrozí, využili centrální bankéři situace a snížili úrokovou sazbu z 1,00 % na 0,25 %. Tím de facto na delší dobu zabránili návratu EUR/CZK na předpandemické hodnoty, protože úroková prémie koruny oproti euru se výrazně snížila a zahraniční investoři nebudou mít ochotu dále nakupovat naši rizikovější měnu.
Vývoj hlavní úrokové sazby ČNB:
Olej do ohně přilil i člen Bankovní rady Tomáš Holub, který představil alternativní scénáře počítající s prodloužením krizových opatření (oživení U) i s možností druhé vlny pandemie (oživení L). Jak je vidět v grafech níže, při katastrofickém scénáři a druhém „zastavení“ ekonomiky na podzim počítá ČNB s kurzem až 32 korun za euro, úrokovými sazbami v záporu 1,5 % a návratem na loňskou úroveň HDP až někdy po roce 2026. Přitom pravděpodobnost takového vývoje určitě není zanedbatelná, a proto kurz EUR/CZK aktuálně ve strachu vystoupal nad 27,50.
Porovnání dvou alternativních scénářů z poslední prognózy ČNB:
Byť mají exportéři zajištěný kurz EUR/CZK na několik čtvrtletí dopředu, slabý kurz ekonomice bezpochyby pomůže. Nové investice a přesun výrobních projektů do ČR se totiž bude hodnotit na základě již aktuálního slabého kurzu. Díky němu se také podaří přesměrovat poptávku k domácí produkci včetně služeb, jako jsou např. dovolené. Jak dlouho ale bude potřeba tento monetární stimul našemu hospodářství podávat, není v tuto chvíli vůbec jisté. Stejně jako prognóza růstu HDP z dílny ČNB se letos nemusí trefit o několik procentních bodů, a to jak směrem dolů, tak i nahoru.
Z vyjádření ČNB vyplývá, že za současných podmínek bude do plného náběhu ekonomiky jejím představitelům vyhovovat kurz v pásmu 27,00 – 28,00. Ti chtějí prozatím udržovat kurz i inflaci standardně přes úrokové sazby a slovní intervence. „Nukleární možnosti“ typu znovuzavedení kurzového závazku (umělé oslabení koruny) nebo rozprodej devizových rezerv (umělé posílení koruny) si tak nechávají v šuplíku pro případ možných dalších turbulencí na trzích nebo měnových válek. ČNB má každopádně oproti ostatním menším centrálním bankám dostatečně nabito, a to na obě strany.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ČNB, tradingeconomics.com