Středa 22. ledna 2025 01:02
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex
reklama
Dukascopy new

Návrh předsedy Senátu Vystrčila nebezpečně podsouvá, že Češi nejsou solidární. Přitom už nyní nadmíru solidárně pomáhají pandemií poškozeným spoluobčanům, zaměstnancům i živnostníkům

01.03.2021 06:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Předseda Senátu Miloš Vystrčil dnes vyzval ke sdílené solidaritě mez lidmi. V televizním vystoupení navrhl, aby část platu lidí, kteří pracují z domova, většinou úředníků, šla jiným.  

Ti, které dosud nepříznivé ekonomické důsledky pandemické situace nepostihli, by tak přispívali zasaženým spoluobčanům. Druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi tak chce zabránit dalšímu rozevírání pomyslných nůžek mezi občany. 

Sdílenou solidaritu ale dlouhodobě zajišťuje daňový systém, resp. rozpočtová politika státu. V době pandemické situace, kterou procházíme, se standardní rozpočtová politika státu rozšiřuje o podpůrné a záchranné programy. Například o programy Antivirus pro podniky a firmy, resp. jejich zaměstnance, nebo o kompenzační bonusy pro OSVČ, resp. živnostníky.  

Za běžných podmínek, tj. mimo pandemii, je solidarita zajišťována tak, že živnostníci, podnikatelé, firmy a podniky ze svého hrubého zisku platí daně a odvody. Z nich jsou placeni politici, včetně pana Vystrčila. Část zbytku získaných daní pak politici rozdělí mezi zaměstnance placené skrze veřejné rozpočty. To jsou třeba úředníci, učitelé, zdravotníci nebo policisté. Pokud politikům peníze na tyto výplaty nestačí, mohou si půjčit. Navýší se tak veřejný dluh země. Ten ovšem v budoucnu budou ze svého hrubého zisku platit opět podnikatelé a firmy.  

Politici sami žádné peníze nevydělávají, v pravém smyslu tohoto slova. Jenom je přerozdělují. V době pandemie přerozdělují ještě více peněz. To jim umožňuje ovšem jen to, že zvyšují veřejný dluh. Z tohoto ještě většího balíku peněz, než je běžné, platí nejen sami sebe a další pracující placené z veřejných rozpočtů, ale mimořádně také ty, kteří nepracují, resp. nemohou pracovat, případně podnikat. Takže platí skrze programy Antivirus nebo kompenzační bonusy také ty, kteří kvůli pandemické situaci nemohou vydělávat běžným způsobem. 

V Česku je tak stále, i po skoro roce pandemie, více než 325 tisíc volných pracovních míst. Živnostníků, resp. OSVČ, kteří podnikají na hlavní činnost, zase loni, v pandemickém roce, přebývalo nejrychleji za posledních minimálně deset let.  

To proto, že politici z peněz získaných z hrubého zisku podnikatelů a firem platí jiné podnikatele a zaměstnance – ty kteří kvůli pandemii nepracují. Nepracující podnikatelé a zaměstnanci tak žijí z peněz jiných a na dluh. Říká se tomu „vládní pomoc ekonomice“, resp. „pomoc politiků ekonomice“. Ve skutečnosti jde o to, že pracující a ziskoví skrze rozpočet platí ty, kteří nepracují, resp. pracovat nemohou. A platí je takto nad rámec běžné solidarity s potřebnými, tj. například nezaměstnanými. Protože už právě třeba programy Antivirus nebo kompenzační bonusy jdou nad rámec běžné solidarity. Už tato běžná solidarita je sdílená – prakticky všichni platí daně a/nebo odvody.   

Pan Vystrčil žádá, aby se Češi solidarizovali nikoli jen nad rámec běžné solidarity, což už skoro rok činí, pročež se Česko rekordně zadlužuje. A daňoví poplatníci budou tak také rekordně tento dluh muset z navýšených daní splácet. Pan Vystrčil totiž žádá, aby se Češi solidarizovali ještě navíc nad rámec mimořádné, pandemické solidarity. Jeho návrh tak zachází až příliš daleko. Tak daleko, že už postrádá jakékoli smysluplné ekonomické nebo sociální opodstatnění. 

Další přerozdělování nad rámec toho současného, mimořádného totiž už by fatálně podvázalo celkovou ekonomickou výkonnost země. Nelze totiž stále štědřeji dotovat ty, kteří nepracují, a to i když pracovat nemohou z objektivního důvodu pandemie. Zmíněný údaj 325 tisíc volných pracovních míst navíc značí, že prakticky každý, kdo dnes pracovat chce, pracovat může. Místo dalšího dotování nepracujících je třeba, aby se zapojili do běžného fungování na trhu práce, a to i když třeba nebudou hned působit v pozici nebo oboru, na které byli dosud zvyklí. A i když třeba nebude daná pozice odpovídat jejich kvalifikaci. Pandemická situace dříve či později odezní, takže i trh práce se dříve či později začne vracet k normálnímu fungování a momentálně zasažení lidé si z většiny začnou opět vydělávat, jak vydělávali před pandemií.  

Český národ během posledního takřka roku projevil dost dodatečné (sdílené) solidarity. Návrh pana Vystrčila nebezpečně podsouvá, že je této solidarity stále nedostatek. To ovšem není pravda. Jen už prostě pandemické situace trvá nějaká ten měsíc, to je celé. Česko má stále nejnižší míru nezaměstnanosti v EU a, jak je uvedeno, živnostníků loni v zemi přibývalo nebývale rychlým tempem. Návrh pana Vystrčila působí tak, že se s těmito elementárními fakty neseznámil či že se chce jen lacině zalíbit části veřejnosti.  

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Návrat optimismu táhne Čína. Pochybnosti o obchodních jednáních či sazbách trhy netrápí
    Po slabším včerejšku se na hlavní finanční trhy vrací pozitivní nálada, se kterou ožívá i poptávka po riziku. Využívají toho k růstu asijské a později i evropské akcie. Americké dluhopisy ztrácely už včera a dnes se konsolidují. To sledujeme také na dluhopisech v Evropě.
  • Návrat optimismu trochu využil dolar, koruna nikoli
    V dnešním obchodování na hlavních trzích se zrcadlí opětovné upevňování optimismu, a to i bez podstatných zpráv, které bychom mohli rozebírat. Dá se předpokládat příznivý vliv snižování počtu nových případů nákazy koronavirem, stále je tu důvěra v podpůrné kroky čínské vlády, a dokonce se spekuluje, že čínská centrální banka brzy znovu sníží úrokové sazby.
  • Návrat primitivní ekonomiky
    Léta chybné politiky nám způsobila problémy se závislostí na USD Silnější dolar omezuje budoucí růst, ceny komodit a ...
  • Návrat retailových traderů - akcie GameStop rostou o více jak 25 %
    Akcie GameStop (GME.US) v úterý vyskočily o více než 25 % navzdory nedostatku jakýchkoli zásadních zpráv, což připomíná zvýšenou volatilitu, kterou jsme mohli pozorovat na začátku roku 2021. Cena akcií se pohybuje výše šestou seanci v řadě a zotavila se ze všech březnových ztrát při rostoucím zájmu retailových traderů.
  • Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají
    Evropské akciové trhy v pátek dopoledne stihly vymazat už většinu včerejších zisků. CAC 40 nebo AEX jsou dole zhruba o procento, DAX ztrácí o něco méně, FTSE 100 je -0,5 pct. Vedle toho se podstatně zklidnily dluhopisy, které se včera ocitly pod výrazným prodejním tlakem. Výnosy v Evropě však pokračují vzhůru a německý 10Y je o 2 bazické body výš, zatímco v zámoří sledujeme mírný pokles.
  • Návrh deficitu rozpočtu pro tento rok by mohl být dodržen
    Po čtyřech měsících, kdy deficit státního rozpočtu klesal, tentokrát ke konci října vzrostl na 210,7 mld. Kč. Přesto je o 76,0 mld. Kč nižší než za deset měsíců předchozího roku, zejména díky příchozím finančním prostředkům z Evropské unie a z Národního plánu obnovy. Výrazně také pomohly výplata z historicky nejvyšší dividendy energetické skupiny ČEZ, vyšší příjmy z daní právnických osob a mimořádné zdanění energetických firem.
  • Návrh důchodové reformy slibuje „pečené holuby“, aniž by dostatečně ozřejmil, kdo a jak je uloví a upeče. Nemá ani základní politickou podporu a skončí jako ty předchozí – v šuplíku
    Ve dnes představeném návrhu důchodové reformy se až příliš odráží politické aspekty a blížící se volby do Poslanecké sněmovny, které se konají v příštím roce. Stěžejním problémem návrhu je také to, že nemá zajištěnu prakticky žádnou širší politickou podporu, a to dokonce ani na úrovni koalice samotné. Přitom skutečně perspektivní důchodová reforma musí mít zajištěnu podporu napříč politickým spektrem – tedy mezi stranami vládními i opozičními. Protože jedině tak občan bude vnímat důchodovou reformu jako trvalou změnu důchodového systému, a ne jako momentální výsledek politického boje, který s dalšími volbami vezme zasvé.
  • Návrh EK ohľadne ratingových agentúr
    EK navrhuje, aby investori ktorí budú poškoden&...
  • Návrh EU ohledně Kypru způsobil na trzích paniku
    Kyperská vláda bude dnes v parlamentu hlasovat o kontroverzním plánu zdanění bankovních vkladů v rámci...
  • Návrh odborů na další den či dny volna může být jen drahým „plácnutím do vody“
    Odbory navrhují vládě, aby na 16. listopadu, případně i na 13. listopadu, stanovila den pracovního volna, což by spolu s víkendem a státním svátkem 17. listopadu pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích.
  • Návrh rozpočtu na rok 2025 slibuje pokračování konsolidace
    Návrh státního rozpočtu na rok 2025 počítá se schodkem ve výši 230 mld. CZK. Deficit rozpočtu by tak měl v příštím roce dosáhnout nejnižší úrovně od roku 2019 a v poměru k HDP být podle našeho odhadu lehce pod průměrem let 2011 a 2012. Meziroční nárůst příjmové strany táhne především pojistné a vyšší inkaso DPFO a DPPO (včetně WFT). Z výdajových položek by nejvíce měly vzrůst investice a sociální dávky. Očekáváme, že navrhovaný státní rozpočet by měl vést ke zmírnění deficitu veřejných financí z letošních 2,2 % HDP na 2 % HDP. Postupná konsolidace by následně v souladu se střednědobým výhledem MF a zákonem o rozpočtové odpovědnosti měla pokračovat i v dalších letech.
  • Návrh ruského zákazu těžby BTC - kometář Simon Peters
    „Zavedení plošného zákazu těžby bitcoinů v Rusku může mít krátkodobě dopad na jeho hashrate a cenu. Nevěřím však, že se bude jednat o dlouhodobý efekt.
  • Návrhy na perestrojku eurozóny jsou na stole. O jejím osudu ale rozhodne hlavně Macrel
    O euru toho bylo napsáno již hodně, včetně toho, jak jižní Evropě znemožňuje obnovit svou konkurenceschopnost devalvací. Politická realita je ovšem taková, že popularita eura se nachází na nejvyšších úrovních v historii. Podporuje jej totiž 72 % populace zemích sdružených v eurozóně. Nejrozumnější je proto dívat se na euro se stejnou perspektivou, jako to činí eurokraté. Tedy ne jako na propadák, ale jako na úspěch, který ovšem potřebuje ještě poladit, píše v komentáři agentura Bloomberg.
  • Návrh zavést povinný podíl českých potravin je návratem do komunismu
    Poslanci Margita Balaštíková (ANO) a Zdeněk Podal (SPD) spolu s dalšími dvěma desítkami poslanců z různých stran požadují zavedení povinného podílu 55 procent českého zboží na pultech od příštího roku. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Dnes bude o tomto pozměňovacím návrhu k novele zákona o potravinách jednat ve třetím čtení poslanecká sněmovna.
  • Navŕšenie eurovalu I
    Poslednú dobu sme priniesli informáciu o navŕ&s...
  • Návštěva prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghi v Německu vyvolala očekávanou vlnu kritiky
    James Hughes, Chief Market Analyst v Alpari prohlásil: „Je to téměř 3 týdny, co Mario Draghi ohlásil nový plán ECB ohledně nákupu...
  • NAVYA je výnimočnou investičnou príležitosťou
    V júli 2020 portál FXstreet.cz ponúkol informáciu o zaujímavom raste akcií NAVYA. Týždenný pohyb bol neuveriteľných 500%. Tí, ktorí nevyberali zisky v tom čase, ale naopak, držali pozície aj naďalej, respektíve dokupovali pri poklesoch počas konsolidácie, sa v novembri 2020 dočkali dokonca až 600% rastu od momentu doporučenia investičnej príležitosti. Paradoxne, zatiaľ čo celý svet sleduje FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google) akciové tituly, tie skutočne zaujímavé príležitosti sa objavujú úplne inde a dokonca s neporovnateľne väčším potenciálom rastu. Veď posúďte sami (viď. obrázok).
  • NAVYA novým Apple v autonómnej doprave?
    V apríli 2020 sme na portáli FXstreet.cz priniesli článok o zaujímavej investičnej príležitosti do spoločnosti NAVYA. Vychádzali sme predovšetkým z aktuálneho pohľadu technickej analýzy. Spoločnosť sme však monitorovali už dlhšie obdobie, nakoľko nás zaujala aj z pohľadu fundamentálnej analýzy. Medzičasom sa potvrdilo, že náš výber bol správny, keď akcie NAVYA, prakticky za týždeň, zaznamenali rast neuveriteľných 500%. (viď. obrázok).
  • Na výsledcích státního rozpočtu je patrný vliv oživení ekonomiky
    Český stát hospodařil v prvních sedmi měsících letošního roku se schodkem 279,4 mld. Kč. Oproti červnu se letošní deficit státní pokladny prohloubil o 14,3 mld. Kč. Tempo prohlubování tohoto deficitu však v posledních dvou měsících výrazně zpomalilo, a to v důsledku uvolnění pandemických restrikcí a pozorovaného oživení ekonomiky. Meziroční růst příjmů státního rozpočtu zrychlil z předchozích 1,9 % na 2,4 % a jejich objem dosahoval stejné úrovně jako v červenci 2019. Zvýšilo se především inkaso daně z příjmů právnických osob a daně z přidané hodnoty. Výdaje státu byly v červenci meziročně vyšší o 9,2 % a jejich růst tudíž oproti červnu dále nezrychloval. My si i nadále myslíme, že hospodaření státu za celý letošní rok skončí nižším schodkem než schválených 500 mld. Kč. Konkrétně očekáváme deficit ve výši 400 mld. Kč.
  • Na výsledek Summitu G20 se ještě nečekalo s takovým napětím
    Dnes a zítra (28. - 29. června) se koná nejdůležitější událost tohoto měsíce – Summit G20 v Japonsku. I když tento summit nebývá pro finanční trhy zásadní událostí, tentokrát to bude jiné. Napětí a očekávání trhů se dají doslova „krájet“.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank