Dobrý den, v dnešním psychologickém článku se zamyslíme nad úlohou řízení kapitálu, position sizingu a povíme si, kde obchodníci nejčastěji dělají chyby, a jak se pohled na tuto problematiku časem vyvíjí. Dnešní článek bude o něco více praktický než obecná psychologie, ovšem na druhou stranu poznatky z něj je možné obratem začít praktikovat. Pojďme se tedy podívat na téma řízení kapitálu.
Pohled začátečníka
Začínající obchodníci obvykle money managementu a position sizingu nevěnují příliš pozornost. Jejich snahy jsou cíleny na hledání svatého grálu a “tuning“ obchodní strategie. Tato činnost obvykle spočívá v hledání sofistikovanějších podmínek pro vstup (a když zbude energie), tak i pro výstup z obchodní pozice.
Toto snažení je obvykle doprovázeno i velmi jednoduchou formou money managementu, kdy obchodník otevírá pouze jednu obchodní pozici s fixním swingem. Chybou, kterou podle mě někteří začátečníci v tomto ohledu dělají, je, že riskují fixní lotáž na odlišné obchodní situace.
Pokud obchodník riskuje např. 0,1 lotu na každý obchod, tak ve skutečnosti není schopen své peníze řídit, protože SL bude jednou 20 pips (riskuje menší kapitál), jindy může být 30 pips (riskuje větší kapitál). Pokud obchodník bude na obchodu se SL 20 pips ziskový a na obchodu s 30 pips ztrátový, tak bude jeho obchodní účet v mínusu. A to není kvalitní řízení kapitálu.
Kontrola nákladů
Mnohem efektivnější způsob řízení kapitálu nabízí rovněž fixní sizing, ale fixní z pohledu kapitálu.
Obchodník v tomto případě riskuje stále stejnou částku, například 500 Kč, ale sizing se mění podle vzdálenosti SL. Obchodník tak má pod kontrolou riziko na obchod, protože je úplně jedno, zda bude SL 20 pips (větší lotáž) nebo 30 pips (menší lotáž), stále se totiž bude jednat o riziko 500 Kč.
Díky tomuto způsobu position sizingu si může obchodník dovolit diverzifikovat na všechny časové rámce a na všechna finanční aktiva. Na rozdíl od fixního objemu obchodů, kdy je velký rozdíl riskovat 0,1 lotu na M30 grafu či na W1 grafu, tak je také rozdíl riskovat tento objem na forexu nebo například na komoditních CFD.
Nadstavba
Se sizingem podle fixních nákladů lze navíc dále pracovat. Jeho velikost lze určit podle procenta velikosti účtu. Například, pokud obchodník počítá sizing na swingový obchod, může si dovolit větší objem, například 5 % ze svého obchodního účtu. V případě riskovaných 500 Kč, by to odpovídalo účtu o velikosti 10 000 Kč. Pokud by velikost účtu rostla a obchodník dosáhl zhodnocení 10 %, disponuje již kapitálem 11 000 Kč, tedy jeho nový fixní sizing s 5% rizikem by už činil 550 Kč. Tento přístup lze praktikovat samozřejmě i v okamžiku kapitálového poklesu.
Obchodník postupem času zjistí, že o jeho ziskovosti rozhoduje hlavně řízení kapitálu a že obchodní strategie celému tradingu dává pouze mantinely, aby se nejednalo o bezmyšlenkovité klikání do grafu.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass