Protipohyb po propadu ze začátku října v kombinaci s lepšími než očekávanými výsledky firem a "opatrně optimistickým" přijetím zpráv o dohodě mezi USA a Čínou o vzájemném obchodu zajistily americkým akciím mírný týdenní růst. Index je tak jen asi 1,3 % pod historickým maximem.
Denní graf se pohybuje nad 50denním klouzavým průměrem, ale pod silnou rezistencí okolo 3 025. Cenový odskok na 2 950 navíc stále čeká na vyplnění. Nejbližší support je na 2 950, kde je tento odskok a také 50denní průměr. Opravdu podstatný support je až na 2 800.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) je pod 15 a jeho 200denní klouzavý průměr klesá. To znamená, že pro akcie vysílá býčí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Index S&P 500 je necelé procento a půl pod historickým maximem. Trh vstupuje do sezónně optimistické fáze před koncem roku. Podstatné je, že index pluje v rozpětí 2 800 až 3 025. Až prolomení pod, respektive nad tyto úrovně může naznačit další pravděpodobný směr vývoje cen akcií.
Výsledková sezóna je zatím nadějná, v případě obchodních dohod (a třeba také situace okolo brexitu) je složité cokoli predikovat. Nevíme navíc, jaké scénáře a nakolik jsou zahrnuté v cenách aktiv. Po případném uzavření dohod tak může dojít i k nečekaným reakcím investorů.
Josef Košťál pro portál FXstreet.cz