Na optimismu nepřidal ani Philly Fed index, který měří výrobní aktivitu v oblasti Filadelfie a který dosáhl na -7,7 zatímco trh čekal +7,1. Tento výsledek je pro změnu nejhorším výsledkem od května minulého roku.
O tom, že západní svět je na tom opravdu špatně svědčí naprostá většina zpráv z tohoto týdne. Nejdříve zklamalo japonské HDP, potom britské CPI a potom i německý ZEW index. Že by se americká a evropská ekonomika vracela zpět do recese? Domnívám se, že nikoliv, protože se z té první recese opravdu nikdy nedostala... těch několik dobrých zpráv bylo jen reakcí na obrovské výdaje vlád.
Jak se dalo očekávat, akciové trhy v reakci na zprávy spadly a Dow Jones uzavřel den na -1,39%, zatímco SP index dokonce -1,69%. USD v počáteční reakci na špatné zprávy oslabil, ale jak se výprodejemi akcií zvyšovala averze k riziku USD vymazal své ztráty a uzavřel na relativně dobrých hodnotách. Výjimkou byl tradičně JPY, který je v současné době extrémně silný a pohybuje se kolem 15 letých maxim. Další výjimkou byl CHF, který v současné době těží ze statutu bezpečného přístavu a který je z důvodů obrovských výprodejů na EURCHF podporován. Pár EURCHF oslabil za posledních devět dní o celých 700 bodů.
O vážnosti situace a o averzi k riziku, která je však skrytá za stále ještě relativně silnými akciovými trhy svědčí rekordně nízké výnosy vládních dluhopisů mnoha zemí. Investoři stále hledají způsob jak ochránit své finance a to i za cenu minimálního výnosu (výnos na 10 letý americký dluhopis je v současnosti 2,58%!). Tyto výnosy jsou velmi blízko výnosům ze začátku roku 2009, v některých případech ještě nižší. A na začátku roku 2009 byla situace objektivně velmi vážná.
Týdenní graf amerického indexu Dow Jones vypadá velmi špatně a velká červená svíčka z minulého týdne značí další poklesy. Malé množství transaktovaných akcií dále potvrzuje tezi o budoucím pádu.
USD index se začíná probouzet k životu. Nemá ještě vyhráno, ale je pravděpodobné, že minimální hodnoty trh již určil. Průraz a uzavření nad 83 je sice potřeba pro další postup. Dle mého názoru je jen otázkou času, kdy se takové uzavření USD indexu podaří.
GBPUSD se pohybuje již několik dní nad extrémně důležitým supportem na 1,55. Průraz pod tuto hranici by byl signálem pro další střednědobou slabost.
Léto a s tím spojené dovolené můžou za neochotu trhu nabrat směr. Behěm tří týdnů, ale můžeme očekávat změnu. Špatné zprávy z eurozóny, které dříve nebo později přijdou znovu rozdmýchají strach o solvenci některých členů a možnosti bankrotu. Šance, že by došlo na další trilionové záchrané balíčky je malá. Akcioví investoři si asi budou muset držet klobouky... Co by se stalo s eurem a librou, kdyby ECB a BOE oznámily byť jen možnost, že by došlo na další kvantitativní uvolňování netřeba říkat.
Patrik Urban