Říkáte si co to je za divný nadpis? Že psychologie tradingu neexistuje? O čem se tedy již více než rok bavíme? …
A přece tomu tak je. Psychologie je univerzální fenomén, velmi individuální, který se formuje již od dětství, především vlivem našich rodičů, přes pubertu, kdy přijímáme vzorce chování ze společnosti, až do smrti, kdy se v dospělosti utvrzujeme v platnosti získaných vzorců chování. Psychologie tradingu je proto pouze malá část komplexní problematiky, kterou jako tradeři pozorujeme a zkoumáme pouze z úzkého zorného pole. A právě toto je důvod, proč kvůli psychice většina traderů na finančních trzích neuspěje.
Chybí komplexní zkoumání
Když si povídáme o psychologii tradingu, tak pozorujeme určité fenomény v naší mysli, které mají své spouštěče TAKÉ na finančních trzích. Vzorec chování, který je aktivován například strachem, se projevuje i mimo trading. Pokud člověk pociťuje chamtivost ve svém běžném životě, s vysokou pravděpodobností ji bude pociťovat i na trzích. Psychika je totiž pouze jedna a je nesmysl ji zkoumat pouze v rámci jednoho oboru.
Stejně tak, jako neexistuje psychologie tradingu, tak neexistuje psychologie sportu, psychologie vzdělávání, ani jiné druhy psychologie. Vždy se totiž jedná o zkoumání univerzálních principů v lidské mysli, které jsou zkoumány pouze v uzavřeném segment (v rámci zúženého zorného pole). Pokud bude chtít například sportovec zlepšit svoji psychiku, aby lépe zvládal stres nebo nervozitu, musí tyto fenomény zkoumat i v jiných aspektech svého života. A nejen zkoumat, ale také odstraňovat.
Pokud cholerický manažer chce zlepšit své chování k podřízeným, nikdy to nezvládne, pokud nezmění svou výbušnou povahu kompletně, tedy i v jiných aspektech svého života. Stejně tak se ani trader nezbaví impulsivního obchodování, pokud tento vzorec chování kompletně neodstraní ze svého života. Impulsivní chování na trzích = impulsivní chování i v jiných činnostech.
Emoce
S emocemi je to naprosto to samé. Ono se sice říká: „netahat si práci domů“, ale kdo to ve skutečnosti dokáže? Separovat své emoce podle prostředí, také není dobrý nápad a navíc to není ani reálné, protože si emoce nosíme vždy sebou, v sobě. Jak je tedy ovlivnit prostředím? Nijak.
Jediným východiskem je odstranit nechtěné emoce ze svého života. Pokud trader zažívá při obchodování stres, jeho jedinou možností, jak se tohoto fenoménu zbavit, je postupně odstraňovat všechny stresové aspekty ze svého života. Až poté stres zmizí i z tradingu.
Důvodem, proč je psychologie tradingu tak palčivý problém je rychlost realizace jednotlivých negativních vzorců. Trading, například intradenní, díky své rychlosti velmi snadno a rychle dokáže traderovi nabídnout zpětnou vazbu na jeho chování. Mnohdy nebývá ani takový problém odhalení „slabých stránek“ v psychice tradera, jako jejich četnost. Fenomény, které se v tradingu projevují lze pozorovat i v jiných aspektech života, ovšem život je o něco pomalejší než cenové pohyby, proto jsou hůře pozorovatelné. Pokud chce trader uspět na finančních trzích, musí pracovat na své psychice komplexně, a ne pouze v rámci jednoho oboru.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass