Každý obchodník má odlišné vnímání rizika a na každého jinak působí psychologie tradingu. Tato individualita ve vnímání tržních podmínek dala vzniknout mnoha obchodním strategiím a metodám řízení kapitálu. Ovšem hlavní úskalí ve výběru obchodní metody spočívá právě v psychologickém aspektu strategie, protože ani sebe lepší strategie nedokáže vydělat peníze, pokud jí trader kvůli své psychice nedokáže aplikovat v praxi. V tomto článku si představíme metodu, jak velmi jednoduše zjistit svojí psychickou odolnost. Při následujícím pokusu nám velmi dobře poslouží Fibonacciho úrovně.
Úrovně nervozity
I přes to, že víme, že trh ke svému trendu potřebuje i proti trendové korekce, někdy bývá z psychologického hlediska velmi složité, tyto tržní korekce ustát a do obchodu nezasahovat. Pokud obchodník, navzdory své strategii, ukončí obchod brzy, a to právě kvůli strachu z toho, že se ze ziskového obchodu stane ztrátový, je potřeba se zamyslet nad vlastní psychickou odolností.
Velmi zajímavou pomůckou může být zakreslení Fibonacciho úrovní na cenový pohyb a následné pozorování míry korekce na jednotlivé úrovně. V okamžiku, kdy začnete být nervózní, nebo dokonce začnete pochybovat o predikovaném trendu, mohou vám Fibo úrovně pomoci celou tržní korekci ustát.
V okamžiku, kdy trader zjistí, jaké velikosti korekčních pohybů v něm již začínají vyvolávat nervozitu nebo strach, není nic jednoduššího, než buď zapracovat na vlastní psychice, nebo upravit obchodní strategii tak, aby k této psychické zátěži nedocházelo.
Pokud je psychická zátěž při korekcích velmi silná, je ještě možné sáhnout ke kompromisnímu řešení, kdy se na jednotlivých Fibo úrovních při korekci vybírá část vytvořeného zisku. Tento postup by měl být ovšem použit pouze na přechodnou dobu, než trader získá dostatek důvěry v sebe a svůj obchodní systém, protože částečnými výběry při korekci se ziskovost obchodu výrazně snižuje.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass