V neprospěch však zcela hovoří samotná podstata této hodnoty. Je vůbec možné souvislost mezi psychologií a jejím vlivem na úspěch, stanovovat procenty? Pokud nyní hledáte správnou odpověď, pak věřte, vůbec na tom nezáleží.
Trading je totiž souborem psychologie, technické analýzy a dalších faktorů. Pokud některý z těchto faktorů nezapadá, pak je celkem nepodstatné mu přidělovat jakoukoliv procentuální hodnotu. Prostě a jednoduše platí, že ať už je chyba tam, či onam, tak pro dosažení úspěchu je potřeba ji napravit. A o tom to v obchodování vlastně je.
My si zde nyní ukážeme, kterých chyb se vyvarovat tak, abychom zvýšili své šance na to, být v tom pomyslném cíli jako první.
Obchodní plán jako základ všeho
Nepíšeme to poprvé ani naposled, ale obchodní plán je doslova základem, na kterém by měl stát váš obchodní systém. Jeho součástí není pouze obchodní strategie, ale měl by také obsahovat výčet obchodovatelných instrumentů (instrumenty, které jsou pro náš trading přijatelné), podmínky za kterých jsme ochotni v daný den obchodovat, přípustné časové rámce, a tak dále. S trochou nadsázky lze říci, že obchodní plán by měl dokázat odpovědět na každou naši otázku a nerozhodnost. Je proto nutné se jej vždy striktně držet.
Nejběžnější psychologickou chybou obchodníků bohužel bývá, že nedodržují vlastní často velmi kvalitní obchodní plán a nakonec zjišťují, že to byl velmi pravděpodobně právě ten hlavní faktor, kvůli kterému neuspěli.
Ukázka obchodního plánu
Abychom tu stále jen neteoretizovali, níže se nyní můžete podívat, jak takový obchodní plán může v praxi vypadat.
Nikdy nepanikařit
Jak bylo řečeno, plán není pouze o obchodní strategii, ale i o dalších aspektech obchodování. Nelze však předpokládat, že nově zformovaný obchodní plán dokáže obsáhnout zcela vše, s čím se můžeme později při obchodování setkat. Pokud se tedy časem naskytne nějaký konflikt, na který prozatím nedokáže náš plán odpovědět, pak je bezpochyby třeba „zaimprovizovat“ a v klidu vymyslet, jak danou situaci řešit. A hlavně - nikdy nepanikařit.
Názorný příklad:
Pokud by například obchodní plán obsahoval bod č.1 (viz obchodní plán výše) v tomto znění: „Obchoduji pouze mezi 8:00 – 20:00“, ale neodpovídal by na to, zda držet pozice (ztrátové) přes noc, nebo se raději vyhýbat swap poplatkům, pak je důležité zachovat klid. Raději si přiznat ztrátu (neriskovat její další kumulaci ať už díky swapům, či případným nočním pohybům proti našim pozicím) a následně si dobře rozmyslet, jak příště postupovat (hodlám/nehodlám držet pozice přes noc).
A samozřejmě toto řešení pak ještě také zakomponovat do obchodního plánu. Panika je vždy nakonec tím nejhorším, co může obchodníka v tradingu potkat.
Obchodování s rozvahou
Ani strach a ani příliš horlivé obchodování nejsou tou správnou cestou k úspěchu. Všechno totiž začíná v našich hlavách. Pokud se tedy přespříliš obáváme, pak velmi často vynecháváme obchodní příležitosti, na kterých bychom nakonec vydělali. Na druhou stranu, případy, kdy obchodníci obchodují jako pominutí a bez jakýchkoliv zábran, bohužel obvykle dřív nebo později končí velmi tvrdým dopadem. Často také úplným ukončením tradingové kariéry.
Nakonec nejsme to my, kdo tomu celému velí a vytváří obchodní příležitosti, ale je to celý trh, s čímž je třeba vždy počítat.
Hledání „Svatého grálu“
Hledání „Svatého grálu“, čili obchodní strategie, která dokáže být v čase neustále zisková. Hloupá, dá se říci až dětinská psychologická chyba, které vzhledem k podstatě fungování trhů nelze při spekulování nikdy dosáhnout. Na jakýkoliv trading ve smyslu spekulace na cenu, je možné hledět jako na hru s nenulovým (záporným) součtem a proto jen z této podstaty to nedává žádný smysl.
Hledání „Svatého grálu“ je tedy nejen psychologickou chybou a ztrátou času, ale obvykle jeho hledání vede i k nemalým ztrátám, co se finančních prostředků týče.
Místo hledání „Svatého grálu“ je pro začátečníky nesporně výhodnější, zaměření se raději na některou z níže uvedených strategií, což jednoznačně představuje mnohem lepší cestu k úspěchu.
Strategie založené na klouzavých průměrech
Strategie založené na klouzavých průměrech mají velmi univerzální využití, přičemž je vždy potřeba pro konkrétní trh najít správné nastavení periody a metody. Kratší periody se například více hodí pro krátkodobé obchodování a scalping a naopak delší periody jsou vhodné pro trendové situace.
Oscilační strategie
Oscilátory jako Stochastic a CCI se naopak moc nehodí pro trendové situace, ale zato bývají velmi účinné v případě swingových situací a samozřejmě také pro rychlé scalpingové obchody.
Fibonacciho úrovně
Vzhledem k tomu, že Fibonacci je velmi rozšířeným indikátorem, tak na něj hledí opravdu veliké množství obchodníků a vidí tak před sebou relativně stejné důležité cenové hladiny. To znamená, že existuje zvýšená pravděpodobnost, že na těchto hladinách dochází ke kumulaci objednávek a trhy zde proto také často reagují (odráží se, nebo naopak, když hladinu překonají, tak pokračují dále v daném směru).
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 69,7% retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2021). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.