Jednou z hlavních neřestí burzovních obchodníků je jejich snaha o velmi časté obchodování. Z nějakého záhadného důvodu si tradeři myslí, že čím více obchodů za den udělají, tím vydělají i více peněz. Možná je toto chování naučené ze zaměstnání, kde jak rádi „šéfové“ říkají: do práce se chodí pracovat“.
Jenže na burzu se nechodí pracovat. Na burzu se chodí vydělávat peníze!
Když se zamyslím nad pracovním chováním v zaměstnání a pracovním chováním při tradingu, vidím tam jeden zásadní rozdíl. Psychologický paradox, který jednak snižuje produktivitu zaměstnanců a jednak brání traderovi dosahovat zisků, protože obchoduje zbytečně moc.
Psychologický paradox
Nyní provedeme malou úvahu nad pracovním chováním zaměstnanců a pracovním chováním tradera.
Když je v zaměstnání dostatek práce, obvykle se do ní pracovník ponoří, plní zadané úkoly a často ani nevnímá čas, protože na to prostě nemá čas. Naopak, když v zaměstnání dostatek práce není, mají zaměstnanci tendenci si hledat drobné úkoly tak, aby se jednak zabavili a jednak to vypadalo, že „mají co dělat“. Tak aby vedoucí nepřišel s dalšími pracovními úkoly.
Nyní se pojďme zamyslet. Jakou pracovní situaci vám trading nejvíce připomíná? Stav, kdy je dostatek práce, do které jsou zaměstnanci ponořeni tak, že ani nevnímají čas? Nebo naopak práci, ve které se zaměstnanci pouze tváří, že pracují?
Nevím sice jak vy, ale já vidím v tradingu hlavně chování zaměstnance, který nemá tzv. „do čeho píchnout“ a jen vyhledává drobnosti, na kterých by ukrojil část pracovní doby.
Zároveň si také myslím, že právě tento způsob chování, který si většina traderů přenese ze svého zaměstnání nebo i podnikání do tradingu, je oním důvodem, proč mají tendenci obchodovat i v takových časech, kdy tržní sentiment jejich strategii nevyhovuje. Nebo ještě hůře, obchodují i mimo svůj obchodní plán, jen proto, aby to vypadalo, že něco dělají a aby si ospravedlnili čas strávený u PC tím, že koukají na otevřený obchod.
Sebereflexe
Aby bylo možné odstranit nežádoucí chování, je nejprve potřeba si jej uvědomit. Samotné uvědomění si „něčeho“ je nejlépe dosahováno zpochybňováním sebe sama, svého chování, svého myšlení a svých činů.
Tím, že člověk začne sám sebe zpochybňovat, vyzve k zápasu své EGO, protože to v lidské mysli funguje právě naopak. Člověku vnucuje obraz své vlastní dokonalosti ve smyslu: „ty víš všechno nejlépe“. Pokud není trader konzistentně ziskový, tak nemá žádný nárok na „maštění“ ega a je nasnadě zpochybňovat své vlastní chování a začít pátrat po jeho příčinách.
Pokud máte zájem, můžete se nyní zamyslet nad svým pracovním chováním v zaměstnání/podnikání a v tradingu. Možná pak naleznete zajímavé paralely nebo vzorce svého chování, které se navzájem vylučují nebo podporují. Získané poznání z této sebereflexe vám jistě otevře dveře k pochopení svých vlastních činů a snad i napomůže k ziskovějšímu tradingu.
Děkuji za přečtení a budu se těšit u dalšího článku.
Martin Klass