Úterý 21. ledna 2025 15:01
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
RebelsFunding

Potíže v dodavatelském řetězci sráží tuzemský průmysl

06.06.2022 10:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dubnová data v plné síle ukázala na potíže v dodavatelském řetězci v souvislosti s válkou na Ukrajině i pandemií covidu, který kvůli lockdownům omezil produkci zejména v Číně, tedy v počátcích výrobního řetězce.

Zklamala nejenom samotná data za duben, ale k horšímu byla revidována čísla i za předchozí měsíc. Dubnový meziměsíční pokles o 0,8 % znamená, že meziroční dynamika spadla z -1,4 % v březnu na -6,4 %. Zavážil zde ale fakt jednoho pracovního dnu méně v letošním dubnu oproti loňsku. Po očištění o kalendářní efekty tak meziroční dubnový pokles činil -3,8 %.

Z hlediska struktury se nedařilo zejména automobilovému průmyslu, kde se potíže s dodávkami projevují nejvíce. Výroba motorových vozidel tak spadla po očištění o kalendářní dny o 15,7 % y/y, výroba ostatních dopravních prostředků pak dokonce o 28,2 % y/y. Zpracovávatelský průmysl jako celek tak je níže o 4,0 %. Jsou ale i odvětví, která rostou, jako například oděvní a potravinářský průmysl, výroba nápojů, papírenský, kovodělný či strojírenský průmysl.

Povzbudivý není ani vývoj nových zakázek. Ten je z meziročního pohledu deformován statistickou základnou. Ta byla vloni v dubnu nízko a díky tomu je vykázán jejich meziroční růst o 3,1 %. Pohled na meziměsíční dynamiku ale takto optimistický není. Zakázky v dubnu klesly o 2,2 % m/m po sezónním očištění. S výjimkou chemického a strojírenského průmyslu klesly objednávky ve všech sledovaných odvětvích.

Průmyslová produkce letos podle nás poklesne, naše dubnová prognóza počítá s celoročním snížením reálné průmyslové výroby zhruba o procento. Za první čtyři měsíce činí meziroční snížení 1,3 %. Ani pro další měsíce nebudou průmyslníkům nahrávat přetrvávající potíže v subdodávkách a zdražující se komponenty pro výrobu včetně energií. Postupně se ale bude z meziročního pohledu snižovat statistická základna.

Autor: Jan Vejmělek, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Potenciální pokrok v politice autonomního řízení pod Trumpovou administrativou posiluje Teslu, akcie před uvedením na trh stouply o 7 % 📈
    Akcie Tesly (TSLA.US) při obchodování před uvedením na trh posilují o 6,70 % po zprávách, že přechodový tým Donalda Trumpa má za cíl vytvořit federální rámec pro regulaci samořiditelných vozidel prostřednictvím Ministerstva dopravy USA. Očekává se, že tato politika podpoří iniciativy Tesly s autonomním řízením a bude těžit ze silného vlivu generálního ředitele Elona Muska na nadcházející administrativu. Kromě toho byl Musk také jmenován do čela nového ministerstva pro vládní efektivitu, což dále umožnilo Teslu získat regulační výhody v jejích ambicích v oblasti autonomních vozidel.
  • Potenciální rally dolaru před koncem týdne
    Dolar dál jede na vlně růstu. Na dolarovém indexu překonal úroveň 113,00. Růst tak pozorujeme už pátou seanci v řadě. Bude mít ale dolar dost důvodů nejen k udržení výšky, ale i k průrazu nových maxim, jak předpovídají analytici?
  • Potenciální sankce proti Rusku zvyšují zásoby uranu v USA
    Akcie společností, které působí na trhu s uranem, včetně Cameco (CCJ.US), Denison Mines (DNN.US) nebo Uranium Energy Corp (UEC.US), která je největším producentem uranu v USA, dnes posilují v souvislosti s obnovenými spekulacemi ohledně embarga na ruské jaderné produkty.
  • Potenciální snížení cen ropy o 1 mil. barelů denně ze strany OPEC+ může zvýšit ceny ropy 🔎
    OPEC spolu se svými spojenci v čele s Ruskem podle delegátů zvažuje snížení těžby ropy až o 1 milion barelů denně. Tato úvaha se objevuje v souvislosti s pokračujícími konflikty na Blízkém východě, které již napjaly ropné trhy. Saúdská Arábie snížení produkce podporuje, zatímco někteří další členové jsou proti snížení kvót. Očekává se, že pokud bude toto rozhodnutí realizováno, povede k růstu cen ropy a bude případně oznámeno na virtuálním zasedání kartelu, které bylo původně naplánováno na minulý týden, ale kvůli neshodám ohledně výše produkce bylo na zítřek odloženo.
  • Potenciální snižování sazeb centrálními bankami žene trhy vzhůru
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování v zisku. Index Dow Jones posiluje o 1,3 %, S&P 500 roste o 0,7 % a technologický Nasdaq přidává 1,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe daří technologickým firmám (+1,8 %). Jediným ztrátovým odvětvím jsou v tuto chvíli síťová odvětví (-0,2 %). To hlavní, co aktuálně žene globální trhy vzhůru, je očekávání investorů nad závěry dvoudenního zasedání Fedu, které začíná dnes. Očekává se, že by zástupci Fedu mohli naznačit ve svém výhledu úrokových sazeb, že by mělo dojít k jejich snižování ve zbytku roku. Druhou pozitivní zprávou je oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém prohlásil, že na summitu zemí G20 bude mít se svým čínským protějškem „delší“ schůzi, než bylo původně zamýšleno.
  • Potenciální test ročních maxim EURUSD zůstává ve hře
    Euro se ustálilo v oblasti okolo 1.1150/1200. Pokud prorazí nad úroveň 1.1300, vytvoří si tak cestu až na 1.1400/50 nebo ještě výš. Technicky považujeme oblast kolem 1.1350 za úroveň „make-or-break" a v případě průrazu můžeme dosáhnout oblasti současných ročních maxim.
  • Potenciální výprodej zlata
    Zlato vzrostlo od začátku roku už o 10 %. Jeho hvězdná rally dotlačila ceny tak daleko, kam to jen letos jde. Po testu rekordních maxim před více jak týdnem se zlato obchoduje v širokém pásmu mezi 1 900 a 2 100 USD.
  • Potenciál obnovy pre GBPUSD
    Kľúčovou udalosťou pre GBPUSD po zvyšok týždňa bude revízia monetárnej politiky Bank of England 5-6. novembra a PMI výstavby a služieb...
  • Potenciál růstu eura a libry je stále omezený
    Včera jsme byli svědky silné rally eura a britské libry, kterou podpořily projevy představitelů Fedu. Trh si cení zejména komentářů těch, kteří letos hlasují o rozhodnutích o měnové politice, takže pod zvláštním drobnohledem byly výroky Loretty Mester a Mary Daly. Obecně lze říci, že politici stále očekávají, že americká centrální banka sníží úrokové sazby v roce 2024 třikrát, ačkoli se snížením výpůjčních nákladů zatím nespěchá.
  • Potěší, nebo zklame? Během vyčkávání na Fed klesají výnosy dluhopisů, akcie hledají směr
    Během vyčkávání na večerní informace z Fedu sledujeme na trzích větší pohyby než ráno. Dohromady ale nepůsobí dojmem, že by se očekávání posouvala jedním, či druhým směrem. Na poklesu se shodují dluhopisové výnosy v Evropě i USA. Americké kratší splatnosti jdou dolů o něco rychleji, což ale dolaru nebrání v odpoledním posilování na páru s eurem na 1,1135.
  • Potíže v Líbyi
    Nejnovější průzkum agentury Reuters ukázal, že produkce ropy v říjnu vzrostla o 70.000 barelů za den – v Libyi je nárůst na 1 milion barelů denně. Zdá se však, že je to krátkodobé, neboť produkce opět údajně poklesla kvůli protestu.
  • Potopia grécki veritelia skrz bankový bail-in podnikovú sféru?
    Grécko v posledných plní titulky predovšetkým kvôli kolapsu bankových akcií, ktoré prišlo po pondelkovom znovuotvorení...
  • Potopí Portugalsko euro?
    Hneď na začiatok si povedzme, že sotva. Včera síce jednotná mena...
  • Potopí tchaj-wanská delegace českou ekonomiku?
    Nesporně mimořádná symboličnost aktuální návštěvy české politické delegace na Tchaj-wanu zásadně ztěžuje pohledět na ni vskutku věcně. Obava ze zhoršení ekonomických a obchodních vztahů s Čínou je jistě na místě a nejspíše k němu i dojde. Nepůjde však o nic mimořádného. Nepůjde dokonce ani o nic, čím by si Česko v uplynulých letech neprošlo. Aniž by to přitom vyvolalo byť jen drobounké zakolísání naší ekonomiky.
  • Potraviny jsou nejlevnější za 6 let, klesá široké spektrum zemědělských komodit
    Ač se to z regálů maloobchodních řetězců nemusí zdát zřejmé, ceny potravin na burzách se nacházejí na mnohaletých mini...
  • Potraviny rychle zlevňují, inflace je ale stále vysoká. Jak to?
    Spotřebitelské ceny v Česku stoupají, a to stále velmi výrazně. Podle nejnovějších údajů, těch srpnových, totiž rostly meziročním tempem 8,5 procenta. To je vskutku stále citelná inflace. Ovšem nepřehlížejme ono slůvko „meziročním“. Ano, v porovnání s loňským srpnem ceny stále výrazně rostou. Zhruba čtyřikrát výrazněji, než by si přála Česká národní banka. Ta má ze zákona dbát také o cenovou stabilitu. A ta je plně slučitelná s dvouprocentní meziroční inflací.
  • Potraviny v České republice zlevňují. V okolních zemích však ceny rostou
    „Podle údajů Eurostatu došlo v lednu 2024 k poklesu cen potravin v České republice o 4,8 procenta. Oproti tomu ceny potravin ve všech našich sousedních státech vzrostly. Nová data o vývoji cen zemědělských výrobců navíc naznačují, že by zlevňování některých druhů potravin mělo pokračovat i v následujících měsících,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Potraviny v Česku jsou stále o desítky procent dražší než roku 2021, tedy před nástupem inflační vlny. Klesají nyní nejrychleji v EU, neboť předtím stoupaly v rámci EU výrazně nadprůměrně
    Ceny potravin v červnu meziročně klesly nejvíce v celé Evropské unii, o 4,8 procenta, píše tuzemský tisk. Premiér Fiala pak přidává, že zlevňují nejvíce v rámci OECD. Až to skoro vypadá, že Česko je nyní rájem levného nakupování.
  • Potraviny v Česku zdražují nejrychleji za více než třináct let. Pro vládní politiky je to další špatná zpráva
    Kilogram vepřové pečeně zdražil mezi prosincem a lednem o 10,70 kč. Polotučné mléko o skoro korunu. Máslo v přepočtu na kilogram bylo oproti prosinci dražší o bezmála čtyři koruny. Výsledkem toho všeho je nejprudší meziměsíční cen potravin a nealkoholických nápojů za posledních více než třináct let. V lednu 2021 totiž potraviny a nealkoholické nápoje meziměsíčně zdražily o 3,1 procenta. V tomto miléniu zdražily výrazněji jen jednou, a to právě před více než třinácti lety, v listopadu 2007, kdy z měsíce na měsíc poskočily o rovná čtyři procenta.
  • Potraviny, včetně zeleniny, znatelně zdraží. Poslanci totiž schválili kvóty na potraviny
    Sněmovna dnes schválila takzvané kvóty na potraviny. To znamená, že od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních budou muset prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyrobených v Česku. Menších prodejen, s plochou pod 400 metrů čtverečních, se nařízení týkat nebude. Pokud kvóty na potraviny projdou i Senátem, lidem v ČR v příštích letech potraviny citelně zdraží, přičemž se zhorší jejich dostupnost a časem i zdravotní stav obyvatel ČR.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank