Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:11
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Fintokei StartTrader

Povinné dělení polí a zelená politika

08.11.2019 10:10  Autor: Bernstein Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Povinné dělení polí v rámci zelené politiky je nevyhnutelné. Dřívější remízky mezi políčky měly svůj smysl. Je třeba ochránit krajinu a napravit škody.

Povinné dělení polí na monokultury o velikosti 30 hektarů je začátkem nevyhnutelných úprav v rámci zelené politiky a ochrany krajiny. Ministerstvo zemědělství chystá na rok 2021 další opatření. Nebude už možné ničit půdu opakovaným pěstováním stejné plodiny, kdy se půda obrovsky vyčerpává. Střídání plodin bylo dříve zcela normální. Zemědělci budou motivováni k sázení stromů na polích a dělení velkých lánů monokultur až na velikost 20 hektarů. Informace přinesla MF Dnes, která do návrhu nahlédla.

Čerpání dotací

Ministerské návrhy zelené architektury mění čerpání zemědělských dotací po roce 2021. Zemědělci získají méně financí a bude nutné splnit mnohem více povinností. Podmínkou bude i plnění volitelných opatření v podobě ekoschémat a agroenvironmentálních opatření s důrazem na ochranu krajiny. Zemědělcům se dotace sníží nejméně o 4 %. Splněním povinných podmínek – DZES však získají 60 % dotačního balíku, z něhož volitelná opatření tvoří asi 40 %.

Povinné střídání plodin

Zavedeno bude povinné střídání plodin na jednom půdním bloku. Nepůjde tedy na poli opakovaně pěstovat ani 2 roky po sobě třeba jen kukuřici, což je proti zásadám správného hospodaření a podporuje to vodní erozi. Díky opatření dojde ke zvýšení podílu organických látek v půdě, zamezení vysychání, následně dojde zavodnění a omezí se šíření chorob. Zemědělci se však obávají, že nebude kde pěstovat energetické krmivo pro chov dojnic a dalších hospodářských zvířat a omezí to živočišnou výrobu, která dodává cennou organickou hmotu do půdy, zejména v podobě kravského hnoje, kterého je již nyní nedostatek a je nezbytný pro zachování kvalitní půdy.

Volitelná opatření

Cílem volitelných opatření je ochrana půdy díky optimálnímu hnojení a dosažení vyrovnané bilance živin, jako je dusík, fosfor a draslík. Podle kritických hlasů by si ale zemědělci měli volit způsob hnojení podle vygenerovaného výživového plánu, protože každá půda je jiná. Systémy precizního zemědělství zase zahrnují použití postřikovače, který lokálně aplikuje chemii nebo traktoru využívající satelitní navigaci pro méně přejezdů přes pole, což zabrání utužování půdy. To je ale podle kritiků možné a také výhodnější pro větší podniky, které si nákladné stroje mohou pořídit.

Povinné zmenšení polí

Podmínkou je i povinné zmenšení polí s monokulturami jedné plodiny na 30 hektarů. Po výsevu ozimů už je v současné době krajina pestřejší. Stát bude finančně motivovat zemědělce k dělení polí na lány velké 20 hektarů. Dělení půjde odstupňovat tak, aby menší lány přinesly vyšší dotační podporu. Pokud mezi pole vysázejí zemědělci stromy, zabrání se větrné erozi.

Chybí podpora agrolesnictví

Stát v Programu rozvoje venkova zatím nepodpořil výsadbu stromů, které umí rozčlenit krajinu, zabránit erozi a odparu vody nebo zvýšit biodiverzitu, což už je běžné v celé Evropě. U nás se zatím jen bezmyšlenkovitě kácí, málo se sází a navíc ve vysušené půdě nové stromy nemohou vyrůst. Větrolamy jsou proto nutností.

Klady i komplikace

Každé opatření má vždy své klady a zápory, příznivce a odpůrce. Nařízení jsou nevyhnutelná pro ochranu krajiny. To, že se klima mění a půda vyčerpává, pozorujeme všichni. Povinně se zavádí jen to, co bylo dříve běžné a napravují se projevující se škody. Některé firmy hospodaří v nájmu na pronajatých pozemcích patřících desítkám vlastníků, což může být díky opatřením další problém. U každého zavedení a respektování zákona by se vždy měl používat zdravý selský rozum, stejně jako při péči o vlastněnou a pronajatou půdu. Jak to bude vypadat v praxi, ukážou nadcházející léta. Půda je dar a tak by se k ní také mělo přistupovat.

 

Vzdělávejte se z pohodlí domova s profesionály z německé banky Bernstein. Pravidelné webináře na různá témata – vybere si nováček i zkušený investor. Budete mít možnost interaktivně komunikovat s lektorem a navíc získáte bezplatné individuální telefonní konzultace.

Věnujte 20 min. svého času a změňte svou budoucnost. Účast zdarma! >>https://webinar.benter.cz

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Po víkendu končí prodloužený termín podání daňového přiznání. I jednodenní opozdilce čeká obří pokuta
    Už jen několik málo dní zbývá lidem v Česku na podání daňového přiznání k dani z příjmu, a to jak fyzických, tak právnických osob. Dvakrát prodloužený termín finálně vyprší po tomto víkendu, v úterý 18. srpna. Pokud se přiznání v tomto termínu nepodá a pokud navíc nebude v daném termínu na účtu příslušného finančního úřadu již uhrazená daň, okamžitě naběhne tučná pokuta.
  • Po víkendu obracejí vzhůru akcie i dluhopisy
    Akcie i dluhopisy na hlavních trzích začínají nový týden úspěšně a obracejí tak po negativním vývoji v pátek. Na obzoru máme řadu firemních výsledků, které by měly hrát zásadní roli během nejbližších dní, a mohou směr obchodování dál různě měnit. V kalendáři však nejsou už tak zásadní makroekonomické události, jako byla nedávná americká inflace, takže aspoň z tohoto pohledu může napětí trochu polevit. Možná i díky tomu jsou dnes na tom trhy dobře, když se ruší další z výrazných sázek na pokles.
  • Po víkendu zavládl na trzích optimismus. Dolar se díky výnosům docela drží, česká aktiva reagují tlumeně
    Reakce na výsledek víkendové schůzky G20 je na trzích jednoznačně pozitivní, což vzhledem ke zprávám není překvapivé. Strmě vzhůru zamířily čínské a později i evropské akcie a výrazné zisky sledujeme na ropě. Jde o efekt odložení cel, která hrozila dál eskalovat čínsko-americký obchodní spor. Ropa vedle toho vyhlíží i větší omezení produkce ze strany OPEC+.
  • POVIndex: Ceny povinného ručení vůči koronaviru imunní
    V březnu se průměrná cena povinného ručení se držela na velmi obdobné úrovni jako v minulém měsíci a dosáhla hodnoty 6819. Koronavirová krize tedy dopad na průměrné ceny povinného ručení neměla. Za částku 6 819 korun bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.
  • POVIndex: Dobrá zpráva, zdražení se zatím nekoná
    V únoru průměrná cena povinného ručení dále klesala, a to až na hodnotu 6 779, což je nejnižší hodnota za historicky sledované období od srpna 2019. Snížení je následkem velmi příznivých cen pojišťovny Pilow a také mírného zlevnění u Allianz a Kooperativy. Za částku 6 779 korun bylo možné podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.
  • POVIndex: Oslavme rok s POVIndexem, koronavirus je sice na vzestupu, ale POVIndex stále klesá
    Ano, je to rok, kdy jsme začali sledovat vývoj povinného ručení na našem trhu. V srpnu průměrná cena povinného ručení zaznamenala pokles na zatím nejnižší hodnotu po dobu sledování. Aktuálně má hodnotu 6 517, před rokem to bylo 7 587. Nejvyšší cenu za povinné ručení řidiči zaplatili v prosinci 2019. V průměru za částku 6 517 korun bylo možné v srpnu podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti. Rozdíly jsou dané místem bydliště, věkem, bonusem, výší pojistného krytí, ale i značkou vozidla.
  • POVIndex: Před prázdninami pojišťovny zvolily různé strategie
    V červnu se průměrná cena povinného ručení lehce zvýšila, a to na hodnotu 6 580. Před prázdninovou sezónou, která vždy znamená zvýšení nehodovosti, se do POVIndexu promítla rozdílná strategie pojišťoven, někde se zlevňovalo, jinde zdražovalo. Za částku 6 580 korun bylo možné v červnu podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti.
  • POVIndex registruje nejvyšší dubnovou hodnotu povinného ručení
    Broker Consulting POVIndex zaznamenal za letošní duben hodnotu 6 848 Kč. V porovnání s minulými hodnotami jde o nejvyšší měření za čtvrtý měsíc v roce, které navíc překročilo i celkový průměr. Ten se pohybuje o více než 120 korun níže. Meziměsíčně se cena povinného ručení zvedla o 27 korun. Trend mírného růstu cen kvůli zdražování vstupů dál pokračuje, další zvýšení se nadále očekává.
  • POVIndex: V září rekordně nízké průměrné ceny povinného ručení
    V září průměrná cena povinného ručení zaznamenala výrazný pokles a dosáhla tak rekordně nízkých hodnot. Aktuálně má hodnotu 6 410. Zatímco v závěru loňského roku byl trend průměrných cen povinného ručení spíše stoupající, nyní můžeme sledovat obrácený vývoj. V průměru za částku 6 410 korun bylo možné v září podle Broker Consulting POVIndexu sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický vůz, kterým jezdí české domácnosti. V Praze se pak ceny oproti průměru pohybují na +11,4 % a v menších městech typu Benešov je to naopak -14,8 %.
  • Povinná zavíračka v osm večer, která platí od zítřka, připraví restaurace v ČR o miliardu korun týdně. Pro některé z nich půjde o "poslední kapku"
    Tržby gastronomických zařízení v ČR se za běžných podmínek pohybují průměrně kolem 500 milionů korun denně. V loňském roce zákazníci utratili v restauracích, hospodách, kavárnách a dalších pohostinských provozovnách celkem zhruba 180 miliard korun, jak vyplývá z údajů Eurostatu.
  • Povinné nošení respirátorů poskytuje vládě záminku před volbami rozdat důchodcům „druhé rouškovné“. Má na něj peníze, díky 500miliardivému schodku
    Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová koncem ledna vypustila balonek takzvaného „druhého rouškovného.“ V rámci toho prvního dostali důchodci na sklonku loňského roku na ruku 5000 korun. Státní rozpočet to vyšlo na 15 miliard korun, což je mimochodem více, než jej v souhrnu stály kompenzační bonusy pro OSVČ. To ilustruje priority vlády.
  • Povinné ručení dál zdražuje. V lednu hodnota POVIndexu vzrostla o 59 korun na 6 522 korun
    Ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla rostly v lednu ještě rychleji než v prosinci. Podle dat Broker Consulting POVIndexu se meziměsíčně zvýšily o 59 korun na 6 522 korun, což odpovídá téměř jednoprocentnímu nárůstu. Odborníci odhadují, že v podobném tempu se budou ceny odvíjet i v dalších měsících s ohledem jednak na rekordně rostoucí inflaci, a jednak na vyšší vyplácené škody u nehod i vyšší částky za prodávaná vozidla.
  • Povinné ručení mírně podražilo
    Broker Consulting Index povinného ručení, který sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, zaznamenal v měsíci říjnu mírné zvýšení. Oproti předchozímu měsíci došlo k nárůstu hodnoty o 164 korun a výsledná cena se tak vyšplhala v průměru na 7 316 korun. Od počátku roku zaznamenal Index zvýšení o 293 korun. Podzim přináší nejen husté mlhy, ale i první mrazíky, které mohou zásadně zvýšit riziko smyku nebo nedobrzdění. Proč se tedy vyplatí vozidlo přezout? A jak se na absenci zimních pneumatik dívají pojišťovny?
  • Povinné ručení na vaše auto (2019): zjistěte nejnižší cenu s úsporu až 70 %
    Neplaťte velké částky za povinné ručení na své auto či motorku a získejte toto pojištění výrazně levněji už nyní. Spočtěte si na kalkulačce okamžité srovnání nejvýhodnějších nabídek povinného ručení 2019. V případě, kdy způsobíte někomu nehodu či škodu vaším autem, se nemusíte obávat, že ji budete hradit ze svého. Podívejte se, kde zaplatíte nesrovnatelně méně a zároveň můžete získat ještě širší ochranu.
  • Povinné ručení opět mírně zdražilo
    Výsledky dlouhodobého měření opět potvrdily rostoucí cenový trend u povinného ručení. Růst v desítkách korun můžeme pozorovat už od září, oproti hodnotám na počátku měření nebo například letním měsícům jde ale stále o nižší hodnotu. Meziměsíčně Broker Consulting POVIndex povyrostl o 25 korun, v průměru se tak dalo povinné ručení sjednat za cenu 6 653 Kč. V porovnání se stejným měsícem v předchozích letech byl index vždy o něco vyšší, výjimkou byl pouze rok 2021, kdy měření kleslo k ceně 6 417 Kč. Celkový průměr POVIndexu činní 6 719 Kč, ani v minulém měsíci tedy nedošlo k jeho překročení.
  • Povinné ručení se dostalo na nejvyšší hodnotu za poslední tři roky
    Podle Broker Consulting POVIndexu se ceny povinného ručení v březnu pohybovaly průměrně kolem hodnoty 6 821 Kč. V rámci meziměsíčního srovnání se tak jeho hodnota zvýšila o 77 korun. Jednalo se o nejvyšší číslo uvedeného ukazatele za poslední tři roky. Oproti březnu minulého roku došlo k nárůstu POVIndexu o dvě stě třicet korun, což je způsobeno nejistotou na trzích a s tím spojeným zdražováním vstupů.
  • Povinnost přijímat platební karty by pošlapala svobodu podnikání, jednalo by se o jakousi měkčí verzi EET. Ať rozhodne zákazník sám
    Hospodářská komora a někteří politici uvažují o tom, že by mohlo být zákonem daná povinnost podnikům přijímat platby kartou.
  • Povinných pět týdnů dovolené je ekonomický nesmysl, může vést k růstu nezaměstnanosti
    Poslanci se dnes opět mají zabývat návrhem komunistů, aby zaměstnavatelé v ČR poskytovali svým zaměstnancům povinně pět týdnů dovolené. Komunisté chtějí ještě před volbami pořádně zabodovat u voličů.
  • Povinných pět týdnů dovolené je ekonomický nesmysl, může vést k růstu nezaměstnanosti. Ať si firmy samy určují, kolik týdnů dovolené vypíší
    Poslanci se dnes zabývají návrhem komunistů, aby zaměstnavatelé v ČR poskytovali svým zaměstnancům povinně pět týdnů dovolené. Komunisté chtějí ještě před volbami pořádně zabodovat u voličů. Kvůli návrhu svolali mimořádnou schůzi Sněmovny.
  • Povodně z let 2002 a 1997 jsou nejnákladnějšími živelními pojistnými událostmi v historii Česka, snad se nebudou opakovat. Češi přitom pojištění proti povodním stále podceňují, přitom hrozí škody za více než 200 miliard
    Povodně z let 2002 a 1997 představují vůbec nejnákladnější živelní pojistné události v historii České republiky. Jde zároveň o jediné dvě pojistné události, které způsobily pojištěnou škodu ve výši deseti miliard korun u více.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster