A přesto bychom neměli podléhat pocitu, že všechny problémy jsou vyřešeny, spíše naopak. Jsme svědky kumulace hned několika problémů, které jsme vždy řešili tak, že jsme je odložili na později. Jednou se ale dostaneme do bodu, kdy odklad již nebude možný. A pak začne skutečná a očekávaná velká krize. A tento bod je blíže, než jsme ochotni si připustit. O jaké důvody jde?
Zadlužení
Covid přispěl k tomu, že se všichni bezhlavě zadlužovali. Dluhy států rostou jak v absolutních číslech, i v poměru k HDP. Vzhledem k růstu úrokových sazeb všude po světě, tvoří jedinou čestnou výjimku Japonsko. Náklady na splácení dluhů tedy porostou. To je mimochodem důvod, proč americký Fed nemůže opakovat stejný boj jako Vockler na začátku osmdesátých let. Tehdejší boj s inflací, Američané zaplatili masivním státním zadlužením. Nový velký nárůst dluhu USA by již ohrožoval celý systém.
Vývoj amerického dluhu za posledních 10 let:
Vysoká valorizace aktiv
Americké i evropské akcie jsou stále drahé a obchodují se na úrovních blízkých svým historickým maximům. To vše za éry zvedajících se úrokových sazeb a recesi, který pomalu klepe na dveře. To se netýká pouze cen akcií, ale třeba i cena zlata je vysoko. Ani ceny nemovitostí ještě nespadly. Jednoduše řečeno za současného stavu a vzhledem k rizikům, jsou všechna tato aktiva drahá.
Desetiletý vývoj na indexu CAC40:
Špatná makroekonomická data
Třetí důvod, proč si dávat na trzích pozor jsou špatná makroekonomická data. Inflace ještě zdaleka není pod kontrolou. Dnes nás nemile překvapila čísla z Velké Británie, kde inflace za únor poskočila na 10,4 % z lednových 10,1 %. Boj s inflací bude velmi těžký, zvláště pak, pokud centrální bankéři nebudou chtít přehodnotit 2 % inflační cíl.
Závěr: Banky v ohrožení
Mix těchto tří parametrů není vůbec dobrý pro banky, protože všechny parametry podkopávají důvěru v současný systém. Vznikne velký tlak na to, komu budou banky chtít půjčit a komu bude lepší půjčku odmítnout. Nyní máme pocit, že banky jsou obětní beránci zvedání sazeb, avšak za několik týdnů je budeme moci považovat za viníky současného stavu, protože půjčovaly všem bez toho, aby si ověřily jejich zabezpečení. I přes momentální uklidnění situace tak bankovní sektor zůstává pod tlakem.
Matěj Široký