Cenová volatilita neodmyslitelně patří mezi nejdůležitější součást každého trhu, jelikož je to právě ona, která obchodníkům den co den umožňuje dosahovat nejen toužených zisků, ale na druhé straně také obávaných ztrát. Jednoduše řečeno, bez volatility by se ceny nemohly nepohybovat, protože je to právě ona, která stojí za „kolísáním“ hodnot v jednom, či druhém směru.
A je to právě toto kolísání, ze kterého se snaží zcela logicky všichni obchodníci a investoři profitovat. Jenže na kterých instrumentech volatilitu očekávat a podle čeho ji rozlišovat?
Nejvolatilnější forexové trhy pro trading
Obecně lze říci, že mezi nejvolatilnější měnové páry se předně řadí ty, ve kterých primární i sekundární měna patří některé z velkých vyspělých ekonomik. Je tomu tak proto, že dané země disponují jednak značnou finanční silou a velkým objemem obchodu, na kterém se pak snaží logicky velký počet obchodníků vydělat.
Z podstaty věci tedy bývají mezi TOP volatilní měnové páry řazeny hlavně tyto:
1) EUR/USD
2) GBP/USD
3) AUD/USD
4) CHF/USD
5) USD/JPY
6) USD/CAD
Kromě výše uvedeného, není také žádným tajemstvím, že i některé „exotické“ páry dosahují srovnatelné a někdy i vyšší volatility, nicméně jejich rizikovost a nejistota bývají natolik vysoké, že od nich raději většina obchodníků dává ruce pryč.
Výhody a nevýhody vysoké/nízké volatility
I. Výhody
a. Vysoká volatilita – jednou z největších výhod vysoké volatility je, že obvykle poskytuje větší množství obchodních příležitostí a s tím související vyšší potenciální zisk. Díky tomu se samozřejmě nejvíce hodí krátkodobým obchodníkům a scalperům.
b. Nízká volatilita – v případě nízké volatility bývá nejvyšším přínosem relativní stabilita, která může hrát do karet hlavně dlouhodobým obchodníkům.
II. Nevýhody
a. Vysoká volatilita – stejně jako může vysoká volatilita přinášet vyšší potenciální zisk, může obchodníkům přinášet bohužel i neméně vysoké ztráty. Proto je vždy velmi důležité mít také kvalitně zpracovaný money-management.
b. Nízká volatilita – pokud jsme hovořili o stabilitě, jakožto výhodě nízké volatility, pak naopak doba, za kterou je trh s nízkou volatilitou schopen dosáhnout stanovených cílů, bývá u nízké volatility tím nejméně pozitivním faktorem.
Typy volatility podle očekávání
Očekávaná
Tento druh volatility bývá pro obchodníky obecně přínosem, jelikož se na něj mohou s předstihem připravit a případně i predikovat možný cenový vývoj. Očekávaná volatilita představuje tržní reakci na nejrůznější očekávané (makro)ekonomické zprávy, politické a další výstupy, či postupy centrálních bank
Neočekávaná/nahodilá
Zde se jedná o volatilitu zapříčiněnou z neočekávání, čili jde o zveřejňování informací o kterých trh, buďto předem nevěděl, nebo věděl, ale nepřipisoval jim velký význam. V jednoduchosti pak jde o nejrůznější upřesňování (makro)ekonomických hodnot, (ne)čekané (co se obsahu týče) výstupy a proslovy vysokých státníků, atd.
S neočekávanou volatilitou se v letošním roce setkáváme poměrně často a to hlavně z důvodu událostí odehrávajících se kolem války na Ukrajině a s nimi souvisejících výstupů předních světových představitelů.
Nebezpečné kombinace
Nízká volatilita a vysoký vstupní poplatek – tato kombinace může obchodníky dostat do situace, kdy ani třeba v řádech dní nebude trh schopen vytvořit takový pohyb, který by stačil na pokrytí vstupních nákladů (spread, komise).
Nízká volatilita a vysoký záporný swap – v této kombinaci číhá veliké nebezpečí, hlavně pak v případě dlouhodobého obchodování. Přestože trh může poskytovat relativně nízké vstupní poplatky, je dobré si vždy ohlídat i velikost swapů, které mohou někdy být natolik vysoké, že již po pár týdnech se otevřená pozice nemusí nikdy dostat do zisku. S narůstajícími dny totiž dochází u otevřených pozic ke kumulaci swap poplatků, které mají někdy tu moc převýšit i nejvyšší roční změnu (rozdíl mezi maximální a minimální hodnotou v daném roce).
Některé z možností, jak obchodovat s volatilitou
1) Zobchodovávání očekávané volatility – již jsme tady zmínili, že určité formy volatility je možné očekávat a současně s tím je mnohdy i možné predikovat směr, ve kterém se trh bude nejspíše posouvat. Tohoto samozřejmě dokáží zkušení obchodníci velmi dobře využívat, hlavně například v případě postupů centrálních bank, které je možné díky nejrůznějším indiciím opravdu s velkou přesností předvídat.
2) Vstupy ve směru pohybu volatility – existuje i mnoho obchodníků, kteří nehodlají trávit čas predikováním a neustálým pročítáním makroekonomických zpráv. Tihle volí raději cestu aktivního obchodování, což znamená, že jakmile se dostaví tržní volatilita, tak se jí snaží pomocí nejrůznějších strategií a algoritmů v jednom, či druhém směru zobchodovávat. Jednou z nejčastějších strategií pak v tomto případě bývají kumulace vstupů ve směru „dominantnějšího“ pohybu.
3) Vyčkání na okamžik, kdy trhu dojde pára – na rozdíl od předchozí možnosti, zde obchodník vyčkává na chvíli, kdy se cena trhu díky volatilitě dostane až na úroveň, na které to vypadá, že některé ze stran došla síla a pravděpodobně dojde k otočení. Teprve tehdy v tomto případě dochází ke vstupům do obchodních pozic, ovšem nikoliv ve směru dominantního pohybu, ale naopak, jelikož po takřka „každé“ větší změnové ceně se zvyšuje pravděpodobnost, že se trh o něco vrátí.
4) Vyčkávání na pullback a následný breakout - Existuje ještě jeden ze způsobů, kterým obchodovat volatilitu, a sice čekání na pullback a následný breakout do lokálního minima/maxima. Tímto neotřelým způsobem dlouhodobě obchoduje Jarda Tupý, který se svou strategií sklízí opravdu nadprůměrně výsledky. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči v rámci jeho webinářů Trading Room, kde svou strategii obchoduje na reálných trzích a přímo před vašima očima.
Naučte se obchodovat volatilitu na webinářích Trading Room DAX a NASDAQ s Jardou Tupým!
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U69,5 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.