Tentokrát jsou však všichni překvapení rychlostí oživení a odhady celoročního propadu HDP se revidují silně pozitivním směrem. Ano, dopad na ekonomiku od března do května byl bezprecedentní, ale podniky nemusely řešit insolvenční návrhy kvůli nadměrnému zadlužení a striktním podmínkám bank jako při klasické recesi. Místo toho byl dopad pandemie jako při stávce. A jak je známo, restart výroby po návratu zaměstnanců k výrobním linkám se dá provést relativně bezbolestně pouze s dočasnými jednorázovými ztrátami na produktu.
Podívejme se proto na slíbené 3 grafy. První ukazuje produkci automobilů v USA, která se už během léta dostala na svůj předkrizový standard, zatímco v předchozí recesi trval propad i následné oživení několik let.
Vývoj výroby automobilů v USA (v milionech kusů anualizovaně):
Jako zástupce měkkých dat jsem vybral index NAHB, reprezentující náladu ve stavebním sektoru v USA (stejně jako u PMI indexů 50bodová hranice odděluje růst od kontrakce). V tomto odvětví bude vidět ten největší rozdíl, protože v roce 2007 bylo stavebnictví spouštěčem recese a na normál se dostalo až v roce 2013. Letos se naopak po jednom špatném měsíci sentiment stavařů vyšplhal na rekordní maxima.
Vývoj indexu NAHB:
A nakonec i efekt fiskální stimulace, která je násobně vyšších než v předchozích recesích, přichází rychle a především ji domácnosti, které drží ekonomiku nad vodou svou poptávkou, poznávají také ve svých peněženkách. Reálný disponibilní příjem v USA proto roste od dubna meziročně o více než 8 %, zatímco v minulé krizi 2 roky víceméně stagnoval.
Vývoj reálného disponibilního příjmu v USA (v mld. USD anualizovaně):
Díky tomuto pozitivnímu vývoji revidoval americký Fed letošní odhad propadu HDP z 6,5 % ze své červnové prognózy na 3,7 % nyní. To není vzhledem k výraznému a jednorázovému propadu na jaře vůbec špatná vizitka americké ekonomiky. Stejně tak nezaměstnanost by měla na konci roku místo 9,3 % činit jen 7,6 %.
Prognóza americké centrální banky ze září ve srovnání s červnovou prognózou:
Kde na základě tohoto příběhu hledat investiční příležitosti? V akciích bank, které stály mimo nynější technologickou rally, nejsou v epicentru krize jako v roce 2008 a mohou být podhodnocené. Banky navíc podle nových účetních standardů musejí tvořit opravné položky k úvěrům na základě projektovaného ekonomického vývoje. Seškrtané zisky v pololetních projekcích se tak mohou po třetím čtvrtletí vrátit rychle zpět. Za podpory centrální banky a vysokého růstu úvěru vládě by se také banky měly podílet na růstu cen akcií.
Vývoj akciového indexu Nasdaq Bank:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Fed, FRED, NAHB, Nasdaq, Bloomberg