1. Výnosy na amerických dluhopisech
Rostoucí výnosy na amerických dluhopisech jsou asi největším rizikem, protože může dojít k průniku dvou témat. První je restriktivní monetární politika Fedu. Vysoké úrokové sazby automaticky zvedají výnosy na amerických desetiletých dluhopisech. Utahování měnové politiky ještě není definitivně za námi. K vysokým úrokovým sazbám se přidává další druhý faktor v podobě vysokého amerického dluhu. Nikdo dnes neví, jak se americký dluh může vyřešit. To je důvod, proč američtí věřitelé mohou žádat vyšší výnosy.
Vývoj výnosů na amerických desetiletých dluhopisech:
Vede se dlouhá debata, jestli kritická úroveň výnosů na amerických desetiletých dluhopisech je 5 %, 5,25 % nebo dokonce 6 %. Podle mě hranice může ležet ještě výše, protože vysoké výnosy způsobují především dlouhodobé problémy. Dlouhodobé problémy však trh umí výborně odkládat na později.
2. Návrat inflace
Dnes se mluví často o tom, že riskujeme druhý návrat inflace. Spouštěčem druhé inflační vlny může být cena ropy, zemního plynu nebo mědi. Geopolitický kontext zvyšuje silně pravděpodobnost tohoto scénáře. Byla by to katastrofa pro trhy, kdyby se zjistilo, že centrální banky po tak dlouhé kůře zvedání úrokových sazeb by nakonec inflaci nedokázaly zkrotit. Centrální banky by byly bezradné, protože v ekonomických učebnicích se nepíše, jak porazit inflaci, když jsme zvedli sazby z 0 na 5 %?
Tato alternativa je zajímavá, protože se objevují protichůdné zprávy, že ještě jsme prakticky nepocítili efekt vysokých úrokových sazeb v reálné ekonomice. Vysoké sazby se mohou projevit až s dvouroční zpožděním. Pokles inflace je spíš způsobem vyrovnání se s ekonomickým šokem, který způsobil Covid a válka na Ukrajině. Centrální banky se mohou dostat do pasti, kdy budou zvedat úrokové sazby, aby porazily současnou inflaci, a přitom zvedáním sazeb se bojuje proti budoucí inflaci. Inflace tak zůstává do značné míry záhadou.
3. Omezení úvěrové aktivity
Čísla amerického HDP za třetí čtvrtletí ukázala, že Američané nadále velmi utrácejí. Je to trochu záhadou, protože úroky na amerických kreditních kartách dosahují 25 %. Zatím to vypadá tak, že si všichni ještě mohou půjčit prakticky neomezené prostředky na svou spotřebu. Tato situace nemůže z podstaty věcí trvat věčně. Jakmile se zpomalí úvěrová činnost, tak ekonomická aktivita musí poklesnout.
Tyto tři rizika by dnes měl sledovat každý sváteční i profesionální investor.
Matěj Široký