I přesto drží turecká centrální banka hlavní úrokovou sazbu na 14 %. Turecká lira tak čelí nejhlubším záporným reálným úrokům mezi obchodovatelnými měnami, což je signál pro prodej měny.
Meziroční vývoj inflace v Turecku (v %):
Co se týče dopadů války na Ukrajině na tureckou ekonomiku, můžeme najít nějaké pozitivní vlivy. Istanbul slouží jako hlavní přestupní i cílová stanice pro movitější Rusy utíkající před putinovým režimem. Ti svými útratami zvyšují spotřebu v Turecku, přivážejí devizy a zvyšují růst HDP.
Na druhou stranu těchto ruských emigrantů není mnoho, možná několik desítek tisíc. Nejspíš proto nedokážou vykompenzovat ztráty z klasického turismu, za kterým do Turecka létali obyčejní Rusové v milionech ročně. Jestli jim nyní povolí ruský režim vyměnit si rubly za zahraniční měnu (v uměle posíleném kurzu) a následně opustit zemi, není příliš jisté.
Na Turecko dopadají negativně i drahé komodity. Ropu, plyn, uhlí i zemědělské suroviny totiž dováží, letošní chladná zima navíc navýšila účty za zemní plyn. Není proto divu, že zahraniční bilance Turecka se dostává znovu do výrazně negativních hodnot (viz graf). Efekt slabší liry, která od loňského léta ztratila oproti euru 60 %, tak vyprchal. Ani za 16 lir za euro není schopná turecká ekonomika více vyvážet než dovážet a tlak na další oslabení měny bude růst, protože zahraniční kapitál nedokáže a ani nechce takové schodky financovat.
Vývoj obchodní bilance Turecka (v mil. USD měsíčně):
Pokud tedy Váš broker nabízí long EUR/TRY nebo USD/TRY se swapovými body srovnatelnými s oficiálními úrokovými sazbami (cca 15 % rozdíl), vypadá tento obchod zajímavě. Koridor 15,00-16,50 na měnovém páru EUR/TRY není ani ze střednědobého pohledu udržitelný, pokud bude prezident Erdogan dále držet uvolněnou měnovou politiku. Lira by měla slábnout zhruba o 3 % měsíčně, aby kompenzovala rozdíl ve výši inflace. A válka tento trend spíše posílí, než aby jej měla zmírnit.
Vývoj měnového páru EUR/TRY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Reuters, BBC