Aktuálně mnohá média a zpravodajské portály hovoří o tom, že pro Velkou Británii existují, co se týče jejího odchodu z EU, pouze dvě varianty a to takzvaný tvrdý a jemný Brexit. Mnozí již o těchto termínech slyšeli, ovšem znalost rozdílu mezi nimi bývá často nedostatečná.
A právě pro lepší pochopení obou zmíněných termínů a jejich dopadů, si je tu dnes více rozebereme.
Tvrdý Brexit
Tvrdý Brexit představuje pro Velkou Británii takovou formu výstupu, při které Spojené království pozbude své členství v plném rozsahu. Ve výsledku to tedy znamená, že již nebude mít například přístup k jednotnému volnému trhu (možnost volného pohybu osob, zboží a služeb mezi členskými zeměmi), či nadále nebude ani součástí jednotné celní unie. Největší výhodu, kterou členství v celní unii poskytuje, je to, že si její členové mezi sebou neúčtují dovozní cla. A pokud tedy dojde v Británii na tvrdý Brexit, pak bude muset tato zem vyjednat zcela nové vlastní obchodní dohody.
Hospodářské dopady tvrdého Brexitu
Díky tomu, že by se Spojené království, v případě tvrdého Brexitu, ocitlo mimo jednotný volný trh a celní unii, tak by britské zboží vyvážené do Evropské unie podléhalo 10% dani, čímž by s největší pravděpodobností (pokud by nedošlo k poskytnutí dotací, či jinému druhu podpory) došlo ke zvýšení jeho konečné ceny a tedy i poklesu výsledné poptávky. Analogicky s tím, že by došlo k poklesu poptávky, tak by se snížila i produkce zboží, což by mohlo následně odstartovat hospodářskou recesi v celé Británii.
Dopady tvrdého Brexitu na Libru
Protože je EU, co se rozlohy, hospodářství i obyvatel týče, mnohem větším společenstvím s více investory a obchodními partnery, tak se dá očekávat, že budou chtít investoři spíše nakupovat euro a naopak prodávat libru. Tím, že bude docházet k odprodejům libry, tak se její hodnota může propadnout až k hodnotám, na které již nemusí ani tak silná ekonomika, jako je ta Velké Británie, stačit.
Jemný Brexit
O takzvaném jemném Brexitu se dá říci, že se v pravém slova smyslu nebude jednat o úplný odchod z EU, ale do jisté míry jen o částečný odchod. Británie by s v případě jemného Brexitu totiž zachovala určitá privilegia, která mají pouze členové EU a několik málo dalších států (Island, Norsko, Lichtenštejnsko). Znamenalo by to, že Británie by již sice nebyla součástí EU jako tokové, ztratila by politický i hlasovací vliv, ale stále by byla členem jednotného volného trhu a celní unie. Přeshraniční pohyb zboží, by tak podléhal pouze mírným kontrolám.
Pozitiva hladkého Brexitu
Již jsme si výše uvedli, že jednou z výhod hladkého Brexitu je volný pohyb zboží a služeb a na druhou stranu by v tomto případě mohla Británie zároveň rozhodovat o přeshraničním pohybu osob, to znamená, že by mohla kontrolovat své hranice a případně zamezit tolik diskutované imigraci. V neposlední řadě, dalším pozitivem by pro Británii bylo, že by nedošlo k zásahu ani do sektoru služeb, a tudíž by firmy nemusely řešit otázku, zda je lepší zůstat ve Velké Británii, či je lepši se přesídlit do EU.
Negativa hladkého Brexitu
Za negativa hladkého Brexitu lze naopak považovat poplatky, které by musela Británie odvádět za to, aby mohla nadále zůstat členem jednotného volného trhu a celní unie. Bylo by nakonec pouze na jejím rozhodnutí, zda je lepší odvádět poplatky za využívání daných privilegií, nebo platit cla.
Závěr
Zastánci tvrdého Brexitu věří v to, že Británii ani tato možnost nijak neublíží, ovšem při pohledu na aktuální vývoj napříč různými britskými trhy je jasné, že dopady Brexitu jsou již nyní větší, než si asi dokázala dříve britská vláda připustit.
Ať už dojde k jedné, či druhé variantě Brexitu, tak je nepochybné, že se to vždy určitým způsobem promítne jednak do hospodářství obou zúčastněných stran, ale současně to bude pravděpodobně mít i jistý celosvětový dopad.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 73,2 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2018 po 31. března 2019). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.