Zaprvé Turecko trápí chronický dlouhodobý deficit na běžném účtu, což znamená, že si na provoz ekonomiky a především dovozy musí půjčovat v zahraničí. Premiér Erdogan tuto nerovnováhu dlouho neřešil, protože potřeboval kapitál ze zahraničí na realizaci svých ohromných infrastrukturních projektů. Kvůli těmto nahromaděným dluhům je teď Turecko nestabilní, protože poklesem měny se dostaly do problémů banky, kterým naráz narostly dluhy o desítky procent.
Vývoj bilance běžného účtu v Turecku (v mil. USD měsíčně):
Z fundamentálního hlediska ale dochází k rychlé nápravě, kterou si právě finanční trhy vynucují. V červnu se meziročně zlepšil běžný účet o 0,8 mld. USD a v červenci se čeká prudký posun k vyrovnané zahraniční bilanci. Situaci pomáhá propad dovozů (prodeje aut klesly v červenci o 35 %!) a mimořádně úspěšná turistická sezóna, kdy příjezdy zahraničních milovníků Středozemního moře rostou o 30 % a budou zásobovat Turecko tolik potřebnými devizami. Částečně pomáhají i vyšší úrokové sazby (viz graf), i když jejich stagnace a laxní přístup centrální banky také zapříčinily aktuální paniku.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Turecku (v %):
Turecká lira je aktuálně bezkonkurenčně nejlevnější obchodovatelnou měnou dle REER (reálný efektivní směnný kurz) dle agentury Reuters (viz graf). Její nákup (short EUR/TRY nebo USD/TRY) je ale nyní extrémně rizikový a spočívá ve spekulaci právě na zvýšení úrokových sazeb. Odhaduje se, že zvýšení sazeb z 17,75 % zhruba na 25 % by mohlo trhy uklidnit, ale k tomuto kroku zatím nedošlo.
Porovnání nadhodnocení/podhodnocení měn emerging markets dle REER:
Pokud přijde uklidnění situace, tak bude turecká lira velmi žádanou investicí se zajímavým úročením (vzhledem k inflaci) podobně jako v případě ruského rublu nebo brazilského realu během roku 2016, kdy tyto měny emerging markets nabídly pohádkové výnosy. Nevíme ale, jestli se inflace v Turecku zastaví na 20 nebo na 40 %, protože měna stále oslabuje a do hlav centrálních bankéřů a jejich vztahu s premiérem Erdoganem nevidíme.
Atraktivní zůstává stále jako pojistka pár EUR/JPY a jeho prodej. Turecké problémy by totiž měly přesunout toky kapitálu z Evropy směrem do Japonska, kterému nyní tak velké riziko nehrozí a místní aktiva znovu nabývají bezpečný status.
Vývoj měnového páru USD/TRY (1hodinový graf – H1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Reuters, tradingeconomics.com, investing.com