Argentinské peso patří s tureckou měnou mezi propadáky i mezi měnami rozvíjejících se ekonomik, kde se dostaly pod vlnu výprodejů skoro všechny. Zdaleka jim nesahá po paty ani brazilský real, který ztrácí proti americkému dolaru od začátku roku kolem 20%. Další měnou, která je letos vinou zhoršeného globálního sentimentu pod tlakem je indická rupie, ta však proti dolaru ztrácí zatím necelých 10%. Pětku nejzranitelnějších měn uzavírá s Tureckem, Brazílií a Indii ještě Jižní Afrika a Indonésie. Jejich zranitelnost vyplavala na povrch až s rozpuknutím krize v Turecku. To upozornilo na hospodaření s velkými deficity na běžném účtu platební bilance, spolu s vysokou inflací a hlavně obrovský podíl dluhu v cizích měnách na HDP. V Turecku a Argentině se dluh v amerických dolarech blíží 50% HDP. Tyto dvě země nejsou aktuálně v situaci, která by se měla zlepšovat a to kvůli zhoršujícím se podmínkám v místní ekonomice přes rostoucí náklady na zaplacení dluhu a odprodeje domácích měn.
Meziroční pokles měn rozvíjejících se ekonomik (Zdroj: Bloomberg):
Zemím absolutně nepomáhá ani růst cen ropy, která se pro ně stává díky slabší měně čím dál dražší, což tlačí na ceny energií. Pokles cen všech ostatních komodit, na které tlačil silnější dolar spolu s obavami ze zpomalení čínské ekonomiky, vyvíjí další tlak na tyto ekonomiky. Jsme však svědky i odlišných scénářů, které výprodejům moc nenahrávají, jako například změny vlády v Indii a Indonésii, což vedlo k politickým a ekonomickým reformám. To vyvolává u některých investorů otázku, zda nejsou rozvíjející se ekonomiky možná až příliš podhodnocené. Výprodeje na měnách jsou podle nich způsobené především silnějším americkým dolarem a rostoucí nejistotou kolem obchodní politiky Donalda Trumpa.
Neustálé dilema tak mají zahraniční investoři, zda ponechají své investice v rozvíjejících se ekonomikách, nebo ustoupí zpět. Rostoucí rizika s sebou přináší vyšší výnosy, ovšem ve Spojených státech také přistupuje centrální banka ke zvyšováním sazeb, což tlačí na růst amerických státních obligací. Právě vyšší výnosy by měly lákat investory ze zranitelnějších ekonomik, což pomůže americkému dolaru dále posilovat. To je důvod, proč si myslím, že výprodeje na měnách rozvíjeních se ekonomik budou pokračovat a nafukující se bublina se chystá prasknout.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.