GBP (Britská libra)
Britská libra v úvodu uplynulého týdne pokračovala v oslabování a dostala se opět na nová minima (nepočítáme-li flash crash z minulého pátku). Ve středu libře pomohla slova premiérky Theresy Mayové, která se nechala slyšet, že bude ráda, když se do jednání o odchodu země z EU zapojí také parlament. To trochu zmírnilo obavy z tzv. tvrdého brexitu a libra skokově posílila o cca 100 pipů. Britský ministr David Davies však za stranu parlamentu tento optimismus zmírnil a obavy z tvrdého brexitu nadále převládají. Výčet rizik dalšího pádu libry zůstává značný a dle našeho názoru se obratu trendu hned tak dočkat nemusíme.
USD (Americký dolar)
Americkému dolaru se od počátku minulého týdne dařilo zpevňovat, a to i přes absenci významnějších dat. Vliv na to měl zejména, již delší dobu trvající, růst výnosů z amerických dluhopisů, které naznačují, že růst úrokových sazeb je blízko. Ve středu večer byl zveřejněn zápis z posledního zasedáním FOMC, ten však nic nového oproti tiskové konferenci hned po zasedání nepřinesl. Vyplynulo z něj, že úrokové sazby by mohly růst již brzy, vše však bude dále záviset na vývoji americké ekonomiky, především trhu práce a také růstu inflace. Podle tradičního „dot plot“ grafu, zachycujícího názory všech členů FOMC na to, jak vysoké budou úrokové sazby na konci jednotlivých let, to vypadá, že většina s růstem sazeb počítá. Futures na růst úrokových sazeb pak ukazují, že pravděpodobnost jejich zvýšení ještě letos, na prosincovém zasedání FOMC, je aktuálně 64 %.
Během páteční americké seance jsme se dočkali velmi zajímavých dat. Maloobchodní prodeje rostly dle očekávání, přičemž jádrové prodeje (nezahrnují prodej automobilů) ještě lépe. Nad očekávání rostly také PPI. Nehledě na všechna ta příznivá data, která poslední měsíc z USA přicházela, jsme byli svědky nečekaného propadu spotřebitelské důvěry a to až na její roční minima. Tento propad pravděpodobně pramení z politické nejistoty, která před prezidentskými volbami v USA panuje. Janet Yellenová se na svém večerním vystoupení o termínu dalšího růstu sazeb nezmínila, naznačila však, že je třeba, aby byl FED v manipulaci se sazbami opatrný.
CAD (Kanadský Dolar)
V pondělí byl v Kanadě státní svátek, kdo očekával poklidné obchodování, byl nejspíš překvapen. Za posílením kanadského dolaru na páru s americkým stála slova ruského prezidenta Vladimíra Putina o tom, že Rusko je připraveno podpořit OPEC v jeho plánu a také omezit svou ropnou produkci. Cena ropy na toto prohlášení reagovala 3 % růstem, a jelikož je kanadský dolar na vývoj ceny ropy velmi úzce navázán (Kanada je 6. největším producentem ropy na světě a 7. největším exportérem této komodity), reagoval posílením o více než 130 pipů.
Výhled
V tomto týdnu nás čeká hned několik zajímavých dat či událostí. Nejzajímavější by mělo být čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Nečeká se, že by ECB nějak změnila úrokové sazby. Zajímavé však bude sledovat následnou tiskovou konferenci, na které by Mario Draghi mohl nastínit další budoucnost kvantitativního uvolňování. V současnosti ECB měsíčně nakupuje aktiva v průměru za 80 miliard EUR a obecně se čeká navýšení tohoto programu, alespoň do konce roku 2016.
Čeká nás také několik dat z Velké Británie. V úterý se můžeme těšit na zveřejnění výsledků CPI, ve středu přijdou na řadu data z pracovního trhu a ve čtvrtek potom maloobchodní prodeje. Libra poslední dobou vesměs ignorovala dobrá data z britské ekonomiky a propadala se v důsledku nervozity a strachu z „tvrdého brexitu“, a reagovala především na projevy představitelů vlády či parlamentu. Bude zajímavé sledovat, jak dopadnou tento týden data a zda se jim povede britskou libru rozhýbat.
Během úterního odpoledne bude také zveřejněná americká inflace. Očekává se, že jádrová inflace by meziročně měla dosáhnout 2,3 %. Právě jádrovou inflaci FED považuje za směrodatnou a snaží se ji dlouhodobě cílovat na 2 %. Pokud by rostla vyšším tempem, může to znamenat opět větší pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb.
Nezapomeňme také na čtvrteční zasedání kanadské centrální banky, která bude rozhodovat o výši úrokových sazeb. Očekává se, že budou ponechány beze změny, na 0,5 %.
Přejeme vám úspěšný týden a mnoho posbíraných pipů!
Adam Dulovec – tým Axiory Europe
+420 228 883 970
adulovec@axiory.eu
www.axiory.cz
Axiory Europe je brokerská značka, vlastněná a provozovaná společností R Capital Solutions Ltd., Markou Botsari 3, 3040 Limassol, licencovaným kyperským obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence: 246/14.
Tento materiál je poskytován pouze jako obecné marketingové sdělení pro informační účely a nepředstavuje nezávislý investiční průzkum. Žádné informace v tomto sdělení by neměly být považovány za investiční poradenství či doporučení nebo za výzvu k nákupu či prodeji jakéhokoliv finančního instrumentu. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a veškeré informace a údaje o výkonnosti v minulosti nejsou zárukou nebo spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Uživatelé těchto informací jsou srozuměni, že jakákoliv forex nebo CFD investice obnáší určitou míru nejistoty a že jakákoliv investice tohoto druhu zahrnuje vysokou míru rizika, za kterou jsou zodpovědní výhradně uživatelé těchto informací. Neneseme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty plynoucí z jakékoliv investice na základě informací poskytnutých v tomto sdělení. Toto sdělení nesmí být kopírováno nebo dále distribuováno bez našeho předchozího písemného svolení. Pro úplné znění zřeknutí se odpovědností klikněte zde.