1) Ekonomika USA je ve fázi silného oživení
Studená sprcha v podobě poklesu HDP v 1. čtvrtletí (-2,9 % anualizovaně) je již zapomenuta. Poptávka po automobilech (viz graf) a trh práce v USA jsou v nejlepší kondici za posledních 7 let. I nemovitostní trh se dostává zpět na růstovou vlnu. Zbytek roku by proto měla americká ekonomika zakončit ve velkém stylu růstem HDP v rozmezí 3,5-4 %. Ve srovnání s hlavními vyspělými ekonomikami se tomuto růstu budou moci rovnat pouze Velká Británie a Nový Zéland.
Vývoj prodeje automobilů v USA (v mil. aut v ročním přepočtu):
2) Americké úrokové sazby porostou
Pokud porovnáme měnovou politiku centrálních bank v eurozóně a ve Spojených státech, najdeme dva odlišné obrázky. Evropská centrální banka se snaží uvolnit měnové podmínky, jak jen to jde. Její prezident Mario Draghi oznámil, že výkonná rada bude držet úrokové sazby na nule minimálně do roku 2016, zatímco růst úrokových sazeb v USA by podle mediánových odhadů měl přijít již v polovině příštího roku.
Na tuto skutečnost poukazují i 2leté úrokové swapy, které aktuálně hovoří o rozdílu zhruba 30 bps ve prospěch USD, což je nejlepší situace pro dolar od začátku finanční krize. Navíc se v závislosti na 2 tržních scénářích předpokládá, že se tento spread nadále rozšíří (viz graf). Poptávka po amerických dolarech tak bude mít reálný základ a USD přestane být měnou, která je prodávána v rámci carry trade obchodů.
Vývoj 2letých úrokových swapů EUR a USD + výhled:
3) Inflace se zvedá
Poslední měsíce byly v USA ve znamení vyššího růstu cen. Jak celková inflace, tak i její jádrová složka se v květnu dostaly na cílovou hladinu 2 %. Důvodem navíc není slabý dolar, protože červnové oslabení se do statistik předešlého měsíce ještě nemohlo promítnout. Jde spíše o důvěru spotřebitelů v další vývoj ekonomiky. Obchodníci totiž při vysoké poptávce po svých produktech nemusejí zlevňovat.
Vyšší inflace je obecně v krátkém období považována za pozitivní impuls pro hodnotu měny, protože podněcuje centrální banku k utažení měnové politiky. Opak se děje při poklesu inflace. Z tohoto pohledu nejsou evropské centrální banky (na rozdíl od té americké) tlačeny do zvýšení úrokových sazeb, protože inflace se na starém kontinentu drží velmi nízko (EUR 0,5 %, UK 1,5 %, Švýcarsko 0,2 %).
Jak vůči evropským, tak vůči komoditním měnám je tedy americký dolar po svém červnovém oslabení na atraktivních úrovních k nákupu s podporou zdravé a silné ekonomiky USA.
Vývoj měnového páru GBP/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, calculatedriskblog.com, Nordea Markets