Jak jsem řekl v úvodu, existují dva přístupy poradců, které přinášejí rozdílné výsledky. Co však tyto oba mají společné, je časté odmítání peněz. Je jedno, jestli kvůli nechuti učit se nové věci, přehlížení dobrých služeb pro počáteční malé výnosy, pro předešlý špatný výběr sítě (v našem případě by se jednalo o brokera) nebo prostě jen kvůli prachobyčejné lenosti. Zkrátka poradci nedokáží vytěžit co vytěžit mohou, a tak každý z nich vydělává odhadem o 25% méně, než by vydělávat mohl. A to vůbec nemluvím o tom, že často pracují pro organizaci, která jim z výnosů ukrajuje mnohem víc, než by bylo zdrávo. Ale nebojte se, se svojí výřečností skvěle vysvětlí, že těch 25% je maximálně procento a půl a to všechno, co by museli změnit je vlastně hloupost.
Člověk by tak na ně chtěl často zavolat "haloooo.. kam jste dali rozum!?".
Představte si, že by někdo v tradingu odmítal drobné zisky, protože tím si na pozlátko s emblémem Ferrari (moje oblíbené) nebo Lamborghini nevydělá. Naopak by chtěl v úvodu své kariéry se stotisícovým účtem dělat obchody se zhodnocením 300% za měsíc (protože20%, tedy 20 tis. na pozlátko dle jeho názoru nestačí). Že se to může stát, to tady víme všichni. Že se to nebude stávat pravidelně, a že nešťastník přijde o všechno, to tady ale víme také všichni. Uplést z ...... bič zkrátka nelze. My to víme, finanční poradci na to možná přijdou.
Přitom stačí drobná změna, kterou bych jim, pokud by se mě zeptali, poradil. Stejně jako jsem se vždy snažil poradit komukoliv z vás, když o to stál. Ale nejsem si jistý, že v prostředí finančních poradců je pro toto vhodné mentální nastavení. A tak jsem rád, že mohu být tady s vámi, se všemi kdo vědí, že halíře dělají talíře a drobný výnos a zisk nikdy není dobré přehlížet, tím spíš pokud vznikl podle pravidel.
Michal Uma
P.S. Možná by byla zajímavá statistika, kolik finančních poradců je mezi tradery. V každém případě, pokud jsou, tak jim držím palce v obou oborech.