Vraťme se ale k otázce z titulku článku. Komoditním obchodníkům neušlo, že ceny americké ropy WTI následují vzhůru světový benchmark Brent pomaleji, než by se čekalo. Když se podíváme do nedávné historie, byl rozdíl mezi cenami WTI a Brent díky uvolnění exportů ropy z USA zanedbatelný a jakýkoliv rozdíl dával obchodníkům možnost pro cenovou arbitráž. Od srpna 2017 se kvůli hurikánové sezóně spread znovu rozšířil s tím, jak se poškodila infrastruktura a texaské přístavy nedokázaly ropu vyvést*.
První čtvrtletí letošního roku se po restartu rafinérií i přístavů zdálo být jako návrat do starých kolejí. Nynější rozšíření spreadu mezi Brent a WTI už však není důsledkem žádné katastrofy. Americká ropa zůstává levnější zkrátka proto, že Spojené státy nejsou schopny ropu z Mexického zálivu dostatečně rychle vyvést. Přitom rostoucí těžba z břidlic zásobuje tento „ropný hub“ více než dobře.
Porovnání vývoje cen ropy Brent a WTI:
Hlavním důvodem levné americké ropy je tedy rozdíl v lokalizaci poptávky a nabídky. Zatímco poptávka po ropě roste ve velkém měřítku v Číně a Indii, těžba se zvedá především ve Spojených státech a nedostatečná infrastruktura nedokáže dostatečně rychle změnit tok ropy ze Severní Ameriky do Asie**.
Ropa WTI tak může v následujících týdnech zlevnit a rozšířit spread ve srovnání s ropou Brent. Maximální spread vidíme někde mezi 8-10 USD za barel, kdy se vyplatí Spojeným státům zaměřit se na vývoz ropy ve srovnání s prodejem na domácím trhu. V tu chvíli také bude lákavý vstup do dlouhé pozice právě na WTI.
Vývoj ceny ropy WTI (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: oilprice.com, MT4
* Podobný problém v mnohem větší míře řeší i Kanada, která svou čerstvě vytěženou ropu nedokáže dostat z provincie Alberta a tamní benchmark se obchoduje s diskontem přes 30 USD za barel, což už brzdí jakékoliv další investice do rozšiřování těžby a těžební společnosti se přesouvají do USA, kde ještě infrastruktura není tak zahlcená.
** Stejný logistický problém zažívá i trh se zemním plynem, který se v USA prodává za 2,7 USD za MBTU a stejný objem se v Japonsku obchoduje za ceny přes 7 USD. Kvůli nutnosti budovat velmi drahé terminály na zkapalněný plyn, je ale spekulace na uzavření tohoto spreadu během na velmi dlouhou trať.