USD (Americký dolar)
Americký dolar započal uplynulý týden v poklidném duchu s nízkou volatilitou podpořenou Svátkem práce. Překvapující data však z USA přišla hned v úterý, kdy ISM pro sektor služeb klesl na 51.4 z předchozích 55.5 a dolar výrazně oslabil téměř na všech párech. Špatná ISM data se zařadila k několika slabším datům z minulého týdne a celkové zklamání z výsledků americké ekonomiky ovlivnilo očekávání růstu úrokových sazeb tak, že pravděpodobnost, že americká centrální banka ponechá sazby na svém zasedání tento měsíc beze změny, vzrostla na 76 %. Průběh týdne pak byl z pohledu dolarového fundamentu víceméně poklidný. Nečekaně tyto klidné vody rozvířil až projev prezidenta Bostonského FEDu Erica Rosengrena, který zdá se přesídlil mezi členy FOMC do pomyslného jestřábího tábora. Svými výroky vyjádřil obavu z přehřátí ekonomiky v důsledku nízkých úrokových sazeb. I když jeho slova výrazně pomohla posílení dolaru, pravděpodobnost zvýšení sazeb na zasedání tento měsíc se nijak nezměnila. Otázka zvýšení sazeb na zbylých dvou letošních zasedáních FOMC, v listopadu a prosinci, zůstává nadále otevřená.
EUR (Evropské euro)
Hned z kraje týdne jsme se dočkali příjemně překvapivých výsledků evropských PMI pro sektor služeb, zejména jihoevropské ekonomiky překvapily nečekaně dobrými daty, která ukazují potenciál vývoje ekonomiky pro nejbližší období. Další zajímavý eurový fundament minulého týdne měl přijít ve čtvrtek, kdy zasedala Evropská centrální banka. Ta podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na technické nule a zatím ani nijak neupravila svůj program kvantitativního uvolňování. Fundament na Euru tedy zůstává beze změny, a pokud nepřijde nějaký výraznější impuls, mělo by se obchodovat poměrně klidně v převážně bočních pohybech.
GBP (Britská libra)
V pondělí byla v Británii zveřejněna data PMI za sektor služeb. Výsledky za měsíc srpen dopadly nad očekávání dobře a navázaly tak na překvapivě dobrá PMI data pro výrobní sektor a sektor stavebnictví z minulého týdne, což může být znamením, že britská ekonomika je po referendu o Brexitu v dobrém stavu a libře aktuálně nějaká výraznější fundamentální oslabení nehrozí. Ve středu byly zveřejněny výsledky průmyslové produkce, které byly vesměs dobré, přičemž mírné zklamání přinesly výsledky výrobního sektoru. V odpoledních hodinách vystoupil guvernér BoE Mark Carney v britském parlamentu a statečně čelil kritice uvolňování měnové politiky po Brexitu a své kroky si bez větších problémů obhájil.
AUD (Australský dolar)
Úterní ráno se neslo ve znamení zasedání australské centrální banky, spojené s rozhodováním o úrokových sazbách. Ty zůstaly podle očekávání beze změny na 1,5 %. Z doprovodného komentáře pak bylo patrné, že Austrálie se nadále potýká s nízkou inflací a obavami z jejího přetrvání. Na druhou stranu však australská ekonomika vykazuje konzistentně dobré výsledky a prostor pro další snižování úrokových sazeb se minimálně do konce tohoto roku zmenšil. Ve středu přišla trochu slabší data čtvrtletního růstu HDP, ve čtvrtek pak mírně pozitivní výsledky obchodní bilance. Celkově tedy platí, že na australském dolaru přetrvává pozitivní nálada.
CAD (Kanadský dolar)
Ve čtvrtek proběhla tisková konference k zasedání kanadské centrální banky, která podle očekávání nechala úrokové sazby beze změny na 0,5 %. Překvapením byl doprovodný komentář, ve kterém BoC vyjádřila svou obavu z podstřelení inflačního cíle, což vedlo k oslabení kanadského dolaru, který si do té doby vedl v důsledku dobrých dat z kanadské ekonomiky vcelku obstojně. V pátek byla zveřejněna data z trhu práce, přičemž nepatrně rostla nezaměstnanost na 7 %.
Výhled
Čeká nás na data poměrně bohatý týden. V úterý budeme sledovat výsledky CPI z Velké Británie, odpoledne potom německý ZEW index a vystoupení Maria Draghiho (ECB), který bude mít po minulém týdnu další šanci trochu rozhýbat trhy. Ve středu v dopoledních hodinách pak očekáváme data z britského trhu práce. Pozor je třeba si dávat i ve čtvrtek, kdy nejprve v ranních hodinách budou zveřejněná data z pracovního trhu v Austrálii, dále pak zasedá švýcarská centrální banka, odpoledne britská centrální banka a dočkáme se také výsledků maloobchodních prodejů z USA. V pátek se pak můžeme těšit na americká CPI data a index spotřebitelské důvěry.
Přejeme vám úspěšný týden a mnoho posbíraných pipů!
Adam Dulovec – tým Axiory Europe
+420 228 883 970
adulovec@axiory.eu
www.axiory.cz
Axiory Europe je brokerská značka, vlastněná a provozovaná společností R Capital Solutions Ltd., Markou Botsari 3, 3040 Limassol, licencovaným kyperským obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence: 246/14.
Tento materiál je poskytován pouze jako obecné marketingové sdělení pro informační účely a nepředstavuje nezávislý investiční průzkum. Žádné informace v tomto sdělení by neměly být považovány za investiční poradenství či doporučení nebo za výzvu k nákupu či prodeji jakéhokoliv finančního instrumentu. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a veškeré informace a údaje o výkonnosti v minulosti nejsou zárukou nebo spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Uživatelé těchto informací jsou srozuměni, že jakákoliv forex nebo CFD investice obnáší určitou míru nejistoty a že jakákoliv investice tohoto druhu zahrnuje vysokou míru rizika, za kterou jsou zodpovědní výhradně uživatelé těchto informací. Neneseme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty plynoucí z jakékoliv investice na základě informací poskytnutých v tomto sdělení. Toto sdělení nesmí být kopírováno nebo dále distribuováno bez našeho předchozího písemného svolení. Pro úplné znění zřeknutí se odpovědností klikněte zde.