Investice rostly v mnoha těchto zemích dvouciferným tempem a spekulace, že rychlý ekonomický růst bude tažen levnými půjčkami v dolarech, které následně firmy převedou na domácí měnu, hnala spolu s vysokým úrokovým diferenciálem v letech 2010-12 měny emerging markets vzhůru. A nejeden politik či centrální bankéř rozvíjejícího se světa se zlobil na USA, že zaplavují svět levnými dolary, které zbytečně nadhodnocují jejich měny.
Avšak kvantitativní uvolňování (QE) prováděné americkou centrální bankou pomalu končí a karta se obrací. Exodus levných peněz (hot money) ze zemí jako je Brazílie, Indie, Rusko či Mexiko způsobuje slábnutí místních měn a centrální banky těchto zemí se znovu zlobí na Spojené státy a stojí v nezáviděníhodné situaci. Ekonomiky po letech boomu rostou hlemýždím tempem a pro znovunastartování by jim prospěly nižší úrokové sazby. Zároveň však musejí centrální bankéři zatraktivnit vlastní měnu pro zahraniční investory vyššími úrokovými sazbami, aby se kurz stabilizoval a jeho oslabování nevytvořilo inflační spirálu.
Během posledních týdnů tak pro uklidnění situace např. centrální banky Turecka a Brazílie prodávaly část svých dolarových rezerv či slibovaly vyšší úrokové sazby. V blízké budoucnosti tak bude záležet na tom, jestli své sliby na příštích měnových zasedáních dodrží a budou bránit svou měnu i za cenu nižšího ekonomického růstu, nebo naopak. Pokud se rozhodnou pro razantní stabilizační kroky, budou se moci investoři do těchto měn těšit na nadstandardní výnosy umocněné kladnými swapovými body.
A protože se nemají všechny měny emerging markets házet do jednoho pytle, v následujícím souhrnu si srovnáme, které z nich mají lepší budoucnost či více vyhovují individuálnímu rizikovému profilu:
- Silně zasažení jsou komoditní vývozci, jejichž měny trpí na klesajících cenách základních surovin. Jihoafrický rand (ZAR) či brazilský real (BRL) jsou proto na několikaletých minimech a pokud se ceny zlata či kávy nezotaví, mohou se pohybovat na nižších úrovních i déle. Výjimkou je v tomto ohledu ruský rubl (RUB), který také oslabil i přesto, že ropa jako hlavní exportní artikl Ruska kvůli tenzi v Egyptě prudce zdražila. Z tohoto pohledu se zdá být short USD/RUB nejzajímavější.
Vývoj měnového páru USD/ZAR (denní graf – D1):
- Do další skupiny můžeme zařadit „lehkomyslné“ země, které mají vysokou inflaci, zápornou obchodní bilanci a jejichž centrální banky neoplývají přílišnou disciplínou. Reprezentující měny jako je turecká lira (TRY) nebo indická rupie (INR) jsou proto v největším ohrožení a nejvíce náchylné na náladu na měnových trzích.
Vývoj měnového páru USD/TRY (denní graf – D1):
- Naopak pouhou krátkou epizodou by měla být aktuální situace pro měny, jejichž země nevyváží příliš komodit, mají nízkou inflaci a silnou průmyslovou základnu, která dokáže těžit ze slabšího kurzu. Mezi tyto země patří Mexiko a Thajsko, jejichž peso (MXN) a baht (THB) jsou z uvedených skupin nejméně rizikové.
Vývoj měnového páru USD/MXN (denní graf – D1):
Zdroje: Reuters.com, MT4
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz