Abychom tématu lépe porozuměli, musíme si nejprve časový horizont rozdělit na dva úseky – nervozitu spojenou s finanční krizí a jejími dopady (2008-12) a následně nervozitu spojenou s utahováním měnové politiky v USA (od května 2013 dodnes).
V časech krize reagovaly finanční trhy jinak než dnes. Každá negativní zpráva z reálné ekonomiky tehdy vyvolala poptávku po bezpečných aktivech, mezi která se řadí i americký dolar. Opačná situace nastávala při pozitivních reportech přicházejících ze Spojených států – USD paradoxně klesal, pokud se americké ekonomice začínalo dařit. Vnímání rizika investory hrálo v letech 2008-12 prim – psychologická analýza měla navrch nad fundamentem. Účastníky trhu příliš nezajímalo, jestli americká centrální banka (Fed) zvýší úrokové sazby za 2 nebo za 3 roky. Jasné bylo, že jsou na nule, a pokud to tu znovu všechno spadne, všichni budou kupovat USD.
Vývoj USD indexu (červeně, levá osa) a indexu VIX (modře, pravá osa):
Vzájemný vztah je dobře vidět v porovnání USD indexu s tzv. indexem strachu VIX (VIX měří očekávanou volatilitu amerických akcií a jeho vysoké hodnoty jsou spojovány s finanční panikou). Před rokem 2012 si oba ukazatele držely silnou korelaci (zvýšené riziko šlo ruku v ruce s růstem USD), ale ta se s nástupem roku 2013 začala rozvolňovat.
S poklesem rizika na přelomu let 2012-13 se již investoři přestali bát možných příchozích katastrof a začali se zaobírat fundamentem. Reakce USD na přicházející statistické reporty začala dávat smysl, což vedlo při zlepšující se kondici americké ekonomiky k posílení dolaru. S tím, jak Fed přestal mít plné ruce práce se zachraňováním bank a celého finančního systému, se investoři více soustředí na konec QE a vyhlížejí růst úrokových sazeb, který bude při aktuálním nastavení vnímání trhu hrát po letošní rok hlavní roli.
Pokud se však nejistota ve světové ekonomice či politice radikálně zvýší, je dobré pamatovat na to, že americký dolar je stále bezpečným přístavem. Jen v něm dnes ještě nikdo moc nekotví.
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED