Vítám vás u dalšího článku, ve kterém se budeme zabývat psychologií tradingu. Dnes bych vám rád popsal rozhovor s mým kolegou obchodníkem, který se zabývá negativními dopady tradingu na obchodníkovu psychiku. Během našeho rozhovoru jsem se na sobě snažil pozorovat změny, kterými jsem si za svou tradingovou kariéru prošel, takže bych je nyní zkusil veřejně popsat. Třeba to někomu usnadní cestu.
Od euforie k nadhledu
Jedním ze zásadních problémů v tradingu jsou emoce. Technickou stránku obchodování totiž dokáže zvládnout postupem času každý, ovšem emoce to už je úplně jiné sousto, které dokáže ukočírovat málokdo. Když mám například call se začínajícím obchodníkem, tak je zajímavé pozorovat jeho tvář, která během obchodu vystřídá snad všechny možné grimasy. Od euforických stavů úsměvů a smíchu, až po tragické vyjádření bolesti při zasažení stop lossu.
Sám jsem si také těmito stavy procházel a to až do doby, než jsem se naučil své emoce pouze pozorovat, ale nereagovat na ně. Ono když si člověk mnohokrát prožije bolest, tak se na ní také dívá jinak. Tento nadhled mi umožnil oddělit emoce od racionálního uvažování. Když je zkrátka potřeba obchod uzavřít ve ztrátě, tak jej uzavřu, i když se to uvnitř mě čemusi moc nelíbí. Ona racionalizace obchodních rozhodnutí přijde časem. Velmi složitě se to trénuje v běžném životě, kdy většina z nás funguje spíše na autopilota, ovšem v reálných tržních podmínkách jsme jako obchodníci vystavováni neustálým změnám.
S kolegou traderem jsem se bavili o tom, že začínající trader cítí radost a pocit uspokojení v okamžiku, kdy realizuje zisk. To je způsobeno vyplavením dopaminu a serotoninu z nadledvinek. Zde jsem musel více zbystřit, protože sám již nic takového nepociťuji. Rozhodně ne tak moc, že bych měl úsměv od ucha k uchu a blahopřál si, jak se mi obchod povedl. Jisté uspokojení ze zisku samozřejmě existuje, ale snížila se jeho intenzita.
A právě v tomto bodě to začíná být zajímavé. Co způsobilo onu změnu ve vnímání odměny? Vylučování hormonů je při tradingu řízeno emocemi a probíhá samozřejmě nevědomě. Možná to je právě duševní postoj při tradingu, kdy se snažím nad emoce povznést, a proto tělo nevylučuje tolik hormonů štěstí, jako kdybych každý obchod prožíval. Další možností, proč tato změna existuje, je, že tělo se postupem času dostalo do stavu rezistence. Na úrovni úvah to je zajímavé, ale to by znamenalo potlačení radosti i v dalších aspektech života, což se neděje.
Možná, že se ve finále jedná o klasický proces, který můžeme pozorovat v každém oboru lidské činnosti. Když se nějaká činnost dělá dlouhou dobu, tak jí člověk už provádí automaticky a tedy s nižším emočním zatížením. Podívejme se například na hokejistu, který dá v lize svůj první gól a nebo na oslavu 500 gólu ostříleného matadora…
Na závěr jen napíšu, že všechny změny, které jsem v tomto článku popsal, se udály postupně a mnohdy nepozorovaně. Trading je velmi náročná disciplína, ve které se bude muset každý trader hodně změnit, pokud chce uspět.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz