Finanční trhy živí naději na brzkou otočku
Finanční trhy prakticky od začátku zvedání úrokových sazeb sázejí na to, že americká centrální banka pod vlivem negativních následků vysokých sazeb rozhodne otočit kormidlem měnové politiky. Úrokové sazby začnou klesat co nejdříve. Finanční trhy tak spoléhají na ekonomickou katastrofu nebo krizi, která donutí centrální banku rychle jednat.
Finanční trhy mají pravdu v tom, že čím déle potrvá restriktivní měnová politika, tak roste každým dnem pravděpodobnost, že se něco pokazí. Na druhou stranu spekulace na brzkou otočku Fedu trvá přes rok a půl. Fed ještě nikdy trhy nepřekvapil tím, že by byl víc holubičí, než se očekávalo.
Růžový scénář amerického Fedu
Fed však nesdílí stejný pohled na situaci jako finanční trhy. Podle Fedu ekonomická aktivita bude zpomalovat, ale ne tak rychle, aby to vyvolalo katastrofu, na kterou by Fed musel reagovat okamžitým snížením sazeb. Makroekonomická data jako růst HDP, snížení inflace a nebo stagnující americký trh práce, zatím dávají Fedu šanci na toto měkké přistání. Statisticky by se jednalo o malý ekonomický zázrak. Rychlý růst úrokových sazeb výjimečně skončí jinak než recesí.
Vývoj inflace v USA podle dat z truflation:
Hlavní překážkou pro tento růžový scénář amerického Fedu budou závěrečné metry běhu k inflačnímu cíli. Podle webu truflation, který sleduje vývoj americké inflace v reálném čase, americká inflace za posledních 6 měsíců neklesla. Naopak drží se stabilně okolo 3 %. Aby Fed dostal inflaci zpět pod 2 %, bude muset buď ještě přitvrdit a nebo držet úrokové sazby déle, než se očekává.
Získá Fed znovu důvěru investorů?
Samozřejmě nikdo dnes nedokáže říct se stoprocentní jistotou, kdo bude mít pravdu. Jednoduše budeme si muset ještě počkat, jak vše dopadne. Ve skutečnosti však Fed riskuje mnohem víc než finanční trhy. Finanční trhy jsou názorové korouhvičky. Za pár měsíců můžou tvrdit naprosto něco jiného. Fed je však v mnohem horší situaci. Protože, když se ukáže, že se znovu mýlil ve svých předpovědi, investoři ztratí důvěru. A to by byla větší katastrofa než korekce na trhu a nebo pád další americké banky.
Matěj Široký