Jak Musk čelil shortařům?
O nadhodnocení akcií Tesly se spekulovalo už od IPO v roce 2010, kdy se jedna akcie prodávala za 17 dolarů. Od té doby akcie prošly vícekrát splitem a přinesly prvním investorům pohádkové zhodnocení, i když firma prakticky dlouho nevydělávala. Mnoho investorů varovalo před bublinou, když vidělo neustále cenu akcie Tesly stoupat. Shortaři na Teslu opakovaně útočili, ale Musk dokázal všechny útoky odrazit.
Strategie Elona Muska
Muskova strategie se opírala o širokou fanouškovskou základnu. To byl jeden z hlavních motivů pro koupi Twitteru. Boj o svobodu slova byl až druhotný. Muskovi hrozilo, že Twitter jeho účet zruší, jako se to stalo Trumpovi. To by pro Muska byla smrtelná rána, protože několika dobře mířenými tweety celou situaci otočit ve svůj prospěch. To už ale nyní nefunguje tak dobře jako dřív.
Objektivní problémy Tesly a celého sektoru
Aktuální komunikace Tesly ohledně poklesu výroby elektromobilů hledá viníky jinde: špatná situace na Ukrajině, zpoždění dodávek kvůli válce v Jemenu a sabotáž v německé továrně. To vše hraje roli, ale hlavním problémem je obecný pokles zájmu o elektromobily. Čím více se elektromobily šíří, tím více se ukazují jejich nepraktické stránky: dlouhá doba nabíjení, nedostatek stanic, rychlé vybíjení baterií v zimě, omezená životnost baterií a další. Problémy nejsou jen v Tesle, ale v celém sektoru.
Vývoj ceny akcie Tesly od začátku roku:
Pořád drahá akcie
Osobně si nemyslím, že by celý sektor byl definitivně mrtvý, ale technické vlastnosti elektromobilů se pro praktické využití musí ještě zlepšit. Stejně tak musí klesnout ceny, aby se staly dostupné pro střední třídu. To jsou objektivní důvody pro pokles akcií Tesly.
Z fundamentálního pohledu na rok 2024 jsou akcie Tesly velmi drahé. Odhad P/E poměru pro rok 2024 se pohybuje okolo 60, čímž se Tesla stává jednou z nejdražších akcií. Akcie Nvidie mají pro rok 2024 P/E 40. Tesla je stále dražší než Nvidia, a proto může v příštích týdnech prohloubit své propady.
Matěj Široký