Už se ale zapomíná, že koruna při posílení proti euru bude posilovat i proti ostatním měnám. I za své dolary, libry nebo rubly dostanou investoři proporčně méně. Třeba korunová hodnota amerických akcií také bude s velkou pravděpodobností klesat, stejně tak fyzické zlato, které je primárně kótované v amerických dolarech. Zlato se i po pořádném výplachu při ocenění v USD stále pohybuje v blízkosti svých historických maxim roku 2012, když se na jeho hodnotu podíváme přes korunové brýle (viz graf) a levné tedy není.
Vývoj ceny zlata v CZK za posledních 5 let:
Tato dvě aktiva či skupiny aktiv (mimo eurozónu) se těší oblibě českých investorů a ti budou muset počítat s nižším výnosem, pokud nás kurz koruny dlouhodobě nijak nepřekvapí.
Ještě složitější je situace při pohledu na pražskou burzu, kde se dají akcie rozdělit do několika kategorií. Nejvíce náchylné na silnou korunu budou sekundární emise, jejichž cena je určovaná v zahraničí, tj. především Erste a VIG. Pro ČEZ je český trh ten hlavní, ale elektřinu prodává v eurech a také porovnání s evropskými energetikami se kalkuluje v eurech. Růst eurové ceny akcií ČEZ proto zřejmě nevykompenzuje silnější domácí měnu a v korunovém ocenění bude ČEZ klesat. Naopak nejvíce odolné akcie by měly být Komerční banka a Unipetrol, pro které je Praha primární emisí a také skladbě jejich businessu nahrává silnější či volatilnější koruna.
Mějme na paměti, že teď může přijít uvolnění koruny kdykoliv a nemusí jít pouze o období bezprostředně po případném mimořádném zasedání, které by se konalo ve čtvrtek. ČNB bude chtít trh překvapit a z reakce EUR/CZK z minulého čtvrtku, kdy koruna ztrácela necelé procento, je vidět, že domácí měny je na trhu více než dost a aktuálně by pro udržení kurzového závazku nemusela ČNB chrlit nové koruny tak, jak tomu bylo během prvního čtvrtletí tohoto roku.
Vývoj ceny akcií ČEZ v CZK za poslední 3 roky:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: bullion-rates.com, ČEZ