My se s klienty potkáváme velice rádi, domluvili jsme si tedy schůzku a za dva dny už jsme spolu pili kávu u nás v kanceláři. Stejně jako se ptám každého začínajícího obchodníka, i jemu jsem položil otázku: „Proč chcete obchodovat na finančních trzích?“
Tohle je samozřejmě modelový příklad, nicméně podobných situací zažíváme s kolegy spoustu.
Když začínajícím obchodníkům položím otázku, proč vlastně chtějí obchodovat, často je tím dostanu do rozpaků. Jakoby ani nevěděli, co mají odpovědět a hlavou jim nejspíš probíhají myšlenky typu „Proč se na to ptá? Není to snad jasné?! Chci vydělat co nejvíce peněz!“.
Nakonec však nejčastější odpověď, kterou slýchám, bývá něco ve smyslu, že už je nebaví jejich zaměstnání, že nechtějí být otrokem systému, že chtějí finanční svobodu a stát se obchodníkem na plný úvazek.
Kdo by to nebral, že? Teoreticky neomezené zisky, flexibilní pracovní doba, práce z lehátka u bazénu a všechna podobná klišé, které můžete o full-time tradingu slyšet? No, nechte mě vzít vám iluze. Takto nejspíš v 99,99% případů vaše obchodování vypadat nebude.
Rozhodně ne v nejbližších letech. Myslíme si, že začínající obchodník by měl myšlenku obchodování na plný úvazek, pokud možno co nejlépe, z hlavy vytěsnit. Je to totiž bezesporu jeden z mnoha důvodů, proč většina začátečníků na trzích neuspěje.
Představte si, že jste v situaci, že se rozhodnete obchodovat na plný úvazek. Zaměstnání s průměrnou mzdou už vás nebaví a chcete konečně vzít osud do vlastních rukou.
Pojďme si uvést příklad, že máte našetřené nějaké peníze, řekněme 200 000 CZK, se kterými se směle vrhnete do obchodování. Pokud by vám příjmy z obchodování měly nahradit příjem ze zaměstnání, znamenalo by to, že byste každý měsíc měli zhodnotit kapitál o 15 %.
Řekněme, že to se vám hned první měsíc povede a z obchodního účtu si vyberete 30 000 CZK, tedy částku, která by i po zdanění, mohla pokrýt vaše výdaje stejně dobře, jako je pokrývala mzda ze zaměstnání.
Na obchodním účtu vám zůstává 200 000 CZK do dalšího měsíce jako kapitál ke zhodnocení. V následujícím měsíci se vám opět může podařit dosáhnout cíleného zhodnocení a peníze opět můžete použít na své výdaje.
Pak si ale představte měsíc, kdy se vám na trzích tak úplně nedaří. A buďte si jistí, že takový měsíc dříve či později přijde. V lepším případě sice o peníze nepřijdete, ale reálné zhodnocení se bude pohybovat kolem nuly. Co ale vaše výdaje? Někdo je platit musí...
Vyberete tedy z obchodního účtu svých 30 000 CZK s tím, že je další měsíc vyděláte zpět. Abyste ale ze 170 000 CZK vydělali 30 000 CZK, musíte účet zhodnotit ne o 15, ale o cca 17,5 %. Plus samozřejmě, chcete dohnat to co se nepodařilo vydělat v předchozím měsíci. Stojí před vámi úkol zhodnotit svůj obchodní účet o více než 35 % za měsíc.
Abyste dosáhli takového výsledku, budete muset více riskovat. Pokud budete více riskovat, pak zvýšíte pravděpodobnost, že nedosáhnete žádaného výsledku nebo dokonce peníze nakonec ztratíte. Pokud se vám podaří vydělat jen pár procent, nebo pro vás dokonce bude další měsíc ztrátový, budete si muset z obchodního účtu opět vybrat peníze na živobytí.
Přece jen, účty se samy nezaplatí a něco jíst také musíte. Jak dlouho to můžete vydržet? Rozhodně ne déle než pár měsíců. Je mi líto, touto cestou je váš účet na nejlepší cestě k vynulování.
Přeci jen existují lidé, kteří se dokáží na plný úvazek obchodování věnovat. Jak to tedy dělají?
Především je potřeba začít obchodovat s penězi, které nepotřebujete a vydělávat peníze, které rovněž nepotřebujete. Na potencionálních výdělcích z obchodování nesmíte být existenčně závislí, když bereme v úvahu rizika, která obchodování obnáší, rozhodně ne alespoň v začátcích.
Obchodování by pro vás ze začátku mělo být především hobby a teprve po několika letech konzistentních výsledků, můžete uvažovat o tom, že opustíte své „civilní“ zaměstnání. V žádném případě byste neměli zůstat bez jakéhokoliv příjmu.
Ideální tedy je, se nevzdávat svého současného příjmu. Můžete přemýšlet nad tím vzdát se ho v případě, že máte k dispozici dostatek peněz stranou, které nevložíte na obchodní účet, ale mohli byste je používat na financování svých běžných výdajů a taky vašich finančních závazků, takové rozhodnutí je tedy potřeba důsledně promyslet.
Jedině tak se vyhnete tlaku, se kterým byste se museli každý měsíc vypořádávat a který by se nejspíš dost negativně podepsal na vašich obchodních výsledcích.
Zároveň, pokud budete na trzích vydělávat, můžete zvážit své zisky reinvestovat. Respektive část z nich, a zbytek si šetřit pro případ jakýchkoli neočekávaných výdajů. V případě reinvestování poloviny potencionálních zisků v příkladu výše, by pro zisk 30 000 CZK v druhém měsíci stačilo zhodnotit účet už jen o cca 14 % a ve třetím pouze 13 %, oproti 15 % cíli každý měsíc bez reinvestic. Tím se zásadně zvyšuje pravděpodobnost dosažení žádaných výsledků a zároveň dochází ke snižování rizika.
Obchodování na plný úvazek je skvělá myšlenka, ale také má svá rizika. Zcela jistě než se ovšem stane realitou, čeká každého obchodníka dlouhá cesta. Cesta plná překážek, nástrah, drobných vítězství a tvrdých pádů. Cesta, která není pro každého a každý jde trochu jiným směrem, jinak dlouho.
Pro ty, kteří uspějí a dokáží se dostat až na konec, čeká odměna, která může znamenat vytoužený životní styl. V tomto byznyse však není nic zadarmo, ani jednoduché a nic není hned. A na to je potřeba nikdy nezapomínat.
Adam Dulovec
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.