Zbytečný strach – vše je pod kontrolou
Pokud se budeme držet dostupných makroekonomických dat, není prostor pro větší snížení sazeb. Fed nemá žádný důvod k rychlému zásahu. Všechny tři důležité ukazatele – HDP, inflace a míra nezaměstnanosti – jsou v pořádku. Americké HDP za druhé čtvrtletí bylo revidováno směrem nahoru na 3 %. Inflace v srpnu klesla na 2,5 %, jádrová inflace zůstala na stejné úrovni 3,2 %. Inflace tedy klesá, ale nejedná se o prudký pokles, který by naznačoval výrazné ekonomické problémy. Americká nezaměstnanost v srpnu překvapivě klesla z 4,3 % na 4,2 %.
Dále můžeme dodat, že během výsledkové sezóny firmy často zmiňují komplikovanou situaci, přičemž hlavní obavou je spotřeba Američanů, kteří jsou zatíženi vysokými úroky na kreditních kartách. Nicméně, žádná firma neplánuje masové propouštění. Proto není důvod k obavám. Problém těchto dat spočívá v tom, že jsou založena na minulosti. Jelikož trhy žijí pohledem do budoucnosti, nelze s jistotou říci, že žádná krize nehrozí. Krize totiž hrozí prakticky pořád.
Výnosy dluhopisů, ropa a slabý dolar
Při pohledu na aktuální dění na trhu zjistíme, že situace se jeví opačně. Dolar vůči euru slábne, přestože americká ekonomika je na tom lépe než evropská. Jediné vysvětlení je, že situace v USA se v dohledné době zhorší. Stejně tak pokles ceny ropy naznačuje, že obchodníci s ropou očekávají v příštích týdnech nebo měsících pokles poptávky po černém zlatě, což znamená obavy z ekonomické recese.
Vývoj výnosů na amerických desetiletých dluhopisech od začátku roku:
Pohled na výnosy desetiletých dluhopisů, které klesají jako tající sníh na jaře, ukazuje, že dluhopisový trh počítá s několika sníženími sazeb v blízké době. Jinak řečeno, Fed bude muset sazby rychleji snižovat. Proč? Protože s americkou ekonomikou není něco v pořádku.
Závěr: Zachová Powell chladnou hlavu?
Osobně se domnívám, že by Fed měl standardně snížit sazby o 25 bazických bodů. Powell neustále opakuje, že měnovou politiku mají řídit makroekonomická data. Dále by Fed měl zůstat uvážlivý a nepodléhat náladám trhu. To je paradox celé situace – trhy se připravují na ekonomickou katastrofu, která podle nich přijde za několik měsíců, ale během jednoho týdne několikrát změní názor na to, zda snížit sazby o 25 nebo o 50 bazických bodů. Jak je možné spoléhat se na dlouhodobé předpovědi, když nevíme, co nás čeká už tuto středu?
Matěj Široký