I ta v minulosti několikrát nastala, a to je důvod proč datum prvního června není až tak důležité. Budeme svědky politického divadla okolo navýšení stropu, ale to není podstatné. Nejde totiž o současný limit, ale o pohled do budoucnosti.
Vývoj amerického dluhu za posledních pět let:
Jako vždy se dohoda uskuteční
Známy investor Ray Dalio se rozhodl vyjádřit k celému problému na svém účtu na síti Linkedin. Stejně jako prakticky všichni pozorovatelé se domnívá, že dohody bude v nejbližší době dosaženo. Politici samozřejmě nezapomenou zdůraznit, že dohodou zabránili obrovské katastrofě a díky jejich smyslu pro ústupky a konsensus bude americká ekonomika žít nadále. Bohužel ani jedna politická strana nevyužije tuto příležitost, aby opravdu hledala řešení amerického státního dluhu. A nejen to. Současný postoj americké vlády povede v budoucnosti podle Dalia k velké finanční katastrofě.
Vytloukání dluhu dluhem
Další navýšení dluhového stropu jen poukáže na iluzi, že nějaký dluhový strop ve skutečnosti existuje. Neexistuje, protože politici se vždy nějak domluví. USA jsou tak v situaci, kdy vytloukají dluh dluhem. Navíc je tato situace značně pokrytecká v tom, že politici kladou limit na svoje půjčky, které však nikdy nedodrží. Dalio poukazuje na to, že USA pomalu, ale jistě spějí do dluhové pasti. Americký dluh bude muset nabízet svým věřitelům zajímavý úrok. Ten tedy musí být reálně kladný. Tudíž vyšší než inflace. Fed se tak postupně dostane do dilematu, kdy bude udržovat úrokové sazby tak vysoko, aby výnosy na amerických dluhopisech byly zajímavé pro kupce nebo tisknout nové peníze, aby koupil nový americký dluh. Druhá cesta je samozřejmě inflační. Americká centrální banka by ponechala delší dobu vysokou inflaci. Vysoká inflace totiž automaticky řeší problém dluhu ve prospěch dlužníka.
Dalio vidí jistou analogii mezi krachem regionálních bank a současnou situací okolo amerického dluhu. Rozdíl je v tom, že se nebude jednat o run na banku, ale run na centrální banku. A to je vždy ekonomická katastrofa.
Utahování měnové politiky
Ve světle Daliova pohledu na věc, se čím dál víc jeví pochopitelná snaha Fedu o to, udržet úrokové sazby po co možná nejdelší dobu nahoře. Čistě hypoteticky je možné, že i na dalším zasedání Fed svoje sazby zvýší o další 25 bazických bodů. Toto zvýšení vzhledem k současné výšce sazeb není až tak zásadní. Nejdůležitější otázka právě nyní je, jak dlouho Fed udrží vysoké sazby nahoře. Z hlediska problému amerického dluhu bude dobře, pokud to Fed vydrží co nejdéle, ale každý měsíc navíc bude finanční trhy řádně bolet.
Matěj Široký