Vítám vás u dalšího článku o psychologii tradingu. Dnešní povídání bude věnované spíše pokročilejším obchodníkům, nicméně i ti začínající se v něm mohou dozvědět informace o tom, co je možná v budoucnosti čeká. Dnešním tématem bude totiž seberozvoj po více letech strávených na finančních trzích. Pokusím se zde nastínit svůj pohled na tuto problematiku a určitě bude super, když se v komentářích podělíte o svůj pohled i vy. Pojďme se do tohoto tedy pustit.
A co dál?
Tato otázka může vyvstat již u začínajících obchodníků, kteří tzv. vyzkoušeli všechno, ale nic jim nefungovalo. Tento stav je běžnou součástí vývoje obchodníka a potkal snad naprostou většinu traderů. Obvykle se do tohoto stavu dostane obchodník v okamžiku, kdy vstřebal dostupné informace o technické analýze, ale stále není ziskový. Pokud si trader položí tuto otázku ve zmíněné fázi, tak je načase, aby začal řešit money management a vyhledávání levelů odložil na druhou kolej. Tento stav ovšem není tím, o čem bych dnes rád hovořil.
Po několika letech se obchodník může dostat do tohoto stavu znovu, přičemž si bude opět pokládat tu stejnou otázku. Tento obchodník má ale již povědomí o tom, co mu na trzích funguje a co nikoliv s tím, že už moc dobře zná i všechny více či méně zajímavé metody a obchodní techniky. Co by měl takovýto obchodník dál dělat?
Automatizace
Osobně se už příliš nevěnuji vývoji nových obchodních strategií a myšlenek, maximálně optimalizuji ty stávající. Stále se však snažím postupovat tak, aby mi trading zabíral čím dál tím méně času, samozřejmě to nesmí být na úkor ziskovosti. V dnešní době umělé inteligence a softwaru všeho druhu, lze mnoho procesů spojených s tradingem také automatizovat. Například obchodník stále v trhu vyhledává ty samé patterny, tak proč nenaprogramovat robota, který je hledá za něj a jen posílá alerty ke kontrole? Takových to zlepšení může být mnohem více a osobně v tom vidím potenciál rozvoje v tradingu.
Nové poznatky a mentoři
Abych neusnul na vavřínech, také se snažím navazovat nové kontakty s obchodníky s cílem se přiučit něco nového nebo poznat nový úhel pohledu na trading. Toto je ovšem velmi složité. Lidí, co o tradingu mluví na teoretické úrovni, je obrovské množství, ale těch obchodníků, kteří jsou ochotni sdílet své výsledky s jinými, těch je velmi málo.
Již několik let se snažím sledovat například obchodníky, kteří se účastní World Trading Cup (WTC), kde se obchoduje s reálnými penězi a výsledky tradingu jsou transparentní. Aby mohl trader růst, měl by se učit od těch nejlepších a osobně v tomto vidím také potenciál osobního rozvoje.
Závěr
Usnout na vavřínech a myslet si, že již v tradingu všechno ovládáme, je velmi hloupé. Finanční trhy se neustále mění, a proto je potřeba obchodní strategie neustále optimalizovat a někdy je z portfolia i vyndat, protože jejich životnost už skončila. Jedná se tak o nekonečný koloběh sebezlepšování a zároveň zlepšování svých obchodních metod. V tomto článku jsme si nastínili možnosti, jak se i po mnohaleté praxi v tradingu stále posouvat vpřed. A jak na sobě pracujete vy?
Martin Klass pro portál FXstreet.cz